Kluski z makiem - wartości odżywcze. Ile kalorii mają kluski z makiem?

2019-12-12 13:01 Marzena Masna, dietetyk

Kluski z makiem najczęściej przygotowywane są z gotowej masy makowej, z cukrem, miodem i bakaliami. Kluski z makiem to w niektórych regionach polski tradycyjne danie wigilijne, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jakie wartości odżywcze mają kluski z makiem? Ile kalorii (kcal) dostarczają?

Spis treści

  1. Kluski z makiem - skład
  2. Kluski z makiem - kalorie (kcal), wartości odżywcze (w 100 g)
  3. Kluski z makiem - czy są zdrowe?
  4. Kluski (szare, przecieraki, żelaziaki) - przepis

Kluski z makiem to w niektórych regionach Polski tradycyjne danie wigilijne. Kluski z makiem może przygotować z gotowej masy makowej lub tej samodzielnie przygotowane w domu. Niezależnie od tego, jaka masa makowa zostanie użyta, kluski z makiem zwykle pojawiają się na talerzu z cukrem, miodem i bakaliami.

Kluski z makiem pochodzą z Małopolski, gdzie mówi się na nie makiełki. Na śląsku zamiast makaronu używa się wcześniej namoczonego pieczywa, które przekłada się masą makową, tzw. makówki.

Kluski z makiem - skład

Podstawowymi składnikami klusek z makiem są makaron, mak, miód i bakalie. Makaron można przygotować samodzielnie z mąki pszennej, jaj i wody, bądź wykorzystać gotowy makaron o dowolnym kształcie. Makaron gotuje się w lekko osolonej wodzie. Do niego dodaje się masę makową przygotowaną z maku, miodu, orzechów włoskich, migdałów, rodzynek, skórki pomarańczowej.

Niekiedy do masy makowej dodaje się również rum, figi i mandarynki. Mak do przygotowania masy makowej wcześniej zalewa się gorącą wodą i gotuje przez około 40 minut, po czym odsącza się i mieli dwa razy. Bakalie kroi się i miesza się z roztopionym wcześniej masłem połączonym z miodem. Do maku dodaje się bakalie i miesza się z makaronem.

Warto wiedzieć

Kluski z makiem - kalorie (kcal), wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość kaloryczna 398 kcal
Białko 11,3 g
Tłuszcze 19,6 g

Tłuszcze nasycone 3,1 g
Tłuszcze jednonienasycone 5,2 g
Tłuszcze wielonienasycone 9,8 g

Cholesterol 15,4 mg
Węglowodany 52,0 g
Błonnik 8,1 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Sód 10,4 mg (0,7%)
Potas 525,0 mg (11%)
Wapń 357,0 mg (36%)
Fosfor 359,0 mg (51%)
Magnez 150,7 mg (38%)
Żelazo 3,2 mg (32%)
Cynk 1,6 mg (15%)

Witaminy

Witamina A 100,0 µg (11%)
Witamina E 2,4 mg (24%)
Witamina B1 0,12 mg (9%)
Witamina B2 0,15 mg (12%)
Niacyna 1,1 mg (7%)
Witamina B6 0,24 mg (18%)
Witamina B12 0,05 µg (2%)
Witamina C 2,9 mg (0,3%)
Witamina D 0,06 µg (0,4%)

Wartość odżywcza: opracowanie własne, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2012

Kluski z makiem - czy są zdrowe?

Kluski z makiem są potrawą kaloryczną - w 100 g potrawy dostarcza 398 kcal. Dodatkowo kluski z makiem są bogate w tłuszcz, jednak przeważają kwasy tłuszczowe wielonienasycone, których źródłem są orzechy włoskie oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone, których źródłem jest mak.

Ponadto kluski z makiem dostarczają cennych witamin i składników mineralnych - są źródłem fosforu, magnezu, wapnia i żelaza, które pochodzą z orzechów włoskich i migdałów. Żelazo uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu, jest wykorzystywane do produkcji krwinek czerwonych, bierze też udział w syntezie DNA, pełni rolę w procesach odpornościowych, a jego niedobór w organizmie prowadzi do anemii.

Wapń warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, zaś magnez bierze udział w procesach termoregulacji, regulacji ciśnienia krwi, kurczliwości mięśni i przewodnictwie nerwowym. Dodatkowo w kluskach z makiem znajdziemy nieznaczne ilości witamin z grupy B.

Jednak kluski z makiem nie są potrawą, którą powinniśmy spożywać często. Pomimo tego, że zawiera składniki mineralne oraz witaminy wpływające korzystnie na organizm, jest produktem wysokokalorycznym, zawiera też kwasy tłuszczowe nasycone i cholesterol.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE