Jak przyrządzić stek wołowy (befsztyk) krwisty, półkrwisty, dobrze wysmażony?

Przyrządzenie idealnego steku z wołowiny wymaga nie tylko umiejętności, ale i wiedzy. Najlepsze wychodzą z wołowiny Kobe, rasy mięsnej hodowanej w Argentynie i USA. Ile minut smażyć stek, żeby był krwisty, półkrwisty lub dobrze wysmażony? Poznaj też wartości odżywcze wołowiny.

Ile minut smażyć i piec wołowinę

Wołowinę smaży się krótko, więc należy kroić ją na cienkie plastry w poprzek włókien. Czas smażenia zależy od grubości kawałka i stopnia krwistości mięsa.

Befsztyk z polędwicy grubości 2,5 cm smaży się:

  • 3-4 min – mocno krwisty,
  • 4-5 min – krwisty,
  • 5-6 min średnio dosmażony, 6-7 min – dosmażony.

Mięso kładzie się na rozgrzany tłuszcz i smaży po minucie z każdej strony, a następnie dosmaża. Na koniec soli się i posypuje pieprzem. Befsztyki podaje się z ziołami, grzybami, warzywami, owocami lub serami i z sosami.

Steki grubości 1,8 cm piecze się na grillu od 13 min (półkrwisty) do 16 min (wypieczony), grubości 2,5 cm – od 17 do 21 min.

Ważne! Upieczony stek powinien chwilę „odpocząć”, aby uniknąć wyciekania soku przy krojeniu.

Zobacz wideo - jak zrobić stek z polędwicy wołowej. Radzi szef kuchni Focaccia Ristorante

Jak usmażyć idealny stek z polędwicy wołowej - przepis szefa kuchni Focaccia Ristorante

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Steki amerykańskie - jak dobrze usmażyć stek?

Aby zachować naturalny smak mięsa wołowego, Amerykanie nie marynują steków, tylko tuż przed położeniem na grill zanurzają w oliwie z dodatkiem czosnku i, ewentualnie, ziół. Pieką krótko i w wysokiej temperaturze.

Marynuje się duże kawałki wołowiny (w oliwie z dodatkiem pieprzu, ziół, miodu albo cukru), które trafiają na barbecue (urządzenie można zastąpić dużym grillem z pokrywą i regulowaną temperaturą). Mięso najpierw podpieka się na ruszcie w wysokiej temperaturze, a następnie piecze się powoli (nawet kilka godzin) w niskiej temperaturze (w ten sposób piecze się i wędzi zarazem dymem z drewna dębowego lub cedrowego. Tak przyrządza się przysmak Teksasu – mostek wołowy).

Ameryka słynie z 4 charakterystycznych rodzajów steków: t-bone steak (plaster rostbefu i polędwicy, pomiędzy którymi znajduje się kość tworząca literę T), porterhouse (t-bone steak z części, gdzie polędwica jest najgrubsza), new york (rostbef bez kości w kształcie stanu New York) i rib eye (rozbratel bez kości).

Argentyńczycy mają sztukę grillowania zapisaną w genach. Grille są tam wielkie, najczęściej domowej roboty. O jakości pieczystego decyduje odpowiednie ustawienie rusztu nad żarem. Mówi się, że idealna temperatura to taka, gdy zaczyna parzyć dłoń po 5 sekundach. Jedyną przyprawą stosowaną przez Argentyńczyka jest sól dodawana pod koniec pieczenia albo na talerzu.

Warto wiedzieć

Stek z wołowiny rasy Kobe kosztuje nawet 300 zł

Kilogram wołowiny z Kobe kosztuje fortunę, za jeden stek z polędwicy w restauracji trzeba w Polsce zapłacić ok. 300 zł. Mięso pochodzi z wyjątkowej rasy krów Wagyu, hodowanych w okolicy japońskiego miasta Kobe. Krowy są karmione paszą z upraw ekologicznych (zboża, ziemniaki, ryz, rośliny strączkowe), witaminami i podobno pojone piwem w celu zaostrzenia apetytu. Codziennie zwierzęta masuje się ostrą rękawicą, by tłuszcz międzytkankowy rozłożył się równomiernie. Masaż ma działanie rozluźniające – mięso zrelaksowanych krów zyskuje na smaku.

Dlatego niektórzy nastawiają krowom muzykę klasyczną. Ubój odbywa się w najbardziej humanitarnych warunkach, zabija się tylko osobniki dziewicze, aby mięso było „czyste”.

Krowy Wagyu hoduje się też w Stanach Zjednoczonych, Australii, Belgii. Jeśli zachowana jest czystość rasy i wszystkie standardy hodowli, mięso można nazwać wołowiną Kobe. Choć jest bardzo kaloryczna, zawiera mniej cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych, za to więcej omega-3 i omega-6 niż zwykła wołowina.

Właściwości odżywcze wołowiny

Spośród mięs czerwonych wołowina zawiera najmniej kwasów tłuszczowych nasyconych (odpowiadają za podwyższenie poziomu cholesterolu i miażdżycę) i jest najmniej kaloryczna. Największą wartość odżywczą ma mięso chude – polędwica, rostbef.

Zjedzenie 100 g chudej gotowanej wołowiny pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na białko.

Mięso wołowe jest cennym źródłem żelaza (odpowiada za odporność), witaminy B1 (poprawia pracę mózgu) i B6 (chroni serce).

Częste jedzenie wołowiny powoduje choroby układu krążenia

Statystyki potwierdzają, że osoby, które jedzą dużo wołowiny i wieprzowiny częściej zapadają na choroby układu krążenia, metaboliczne, reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie plamki żółtej i nowotwory (głównie odbytu i jelita grubego), zwłaszcza gdy spożywają mało warzyw i owoców.

Żywieniowcy zalecają więc, żeby mięso czerwone jeść tylko od czasu do czasu, i to pod warunkiem, że nie mamy nadwagi. Konieczny jest dodatek warzyw, bo mięso zakwasza przewód pokarmowy.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Somator
|

Soląc przed przygotowaniem mięso może wyjść twarde i gumowe. Sól jest za to odpowiedzialna. Polecam po minucie na stronę na patelni i na 20 do piekarnika.

rfg
|

w opisie jest napisane aby soic na koncu a w filiku zeby solic przed usmazeniem....

kuchareczka
|

Najlepiej smażyć steka na steakrock'u . Na patelni zbyt szybko przenika ciepło z metalu do mięsa i trzeba użyć choć trochę tłuszczu. A właśnie dzięki temu urzadzeniu stek jest bardzo soczysty.

xyz789
|

rib eye to nie rozbratel tylko antrykot!

Kucharz
|

Ja podaję steki nie mniejsze niż 7cm

Trzeba mieć termometr żeby wiedzieć co się dzieje wewnątrz steku, podczas smażenia.

Dasz za duży ogień, spalisz stek a wewnątrz będzie surowy

Wacieńka
|

Ja solę stek na poczatku ewentualnie lekko dosalam już na talerzu tak aby sól się nie rozpuściła.