Barszcz biały - kalorie, wartości odżywcze

2020-04-07 12:55

Barszcz biały - tradycyjny, na zakwasie, z ziemniakami i kiełbasą - to zupa, która króluje na wielkanocnym stole. Jednak mało kto wie, ile kalorii ma barszcz biały i jakie ma wartości odżywcze. Z pewnością zdrowszy będzie barszcz biały przygotowywany samodzielnie niż ten z torebki. Sprawdź, czy barszcz biały jest zdrowy i czym różni się od żurku.

Barszcz biały - kalorie (kcal), wartości odzywcze
Autor: Thinkstockphotos.com Barszcz biały - kalorie (kcal), wartości odżywcze

Spis treści

  1. Barszcz biały - kalorie, właściwości
  2. Barszcz biały czy żurek? [#TOWIDEO]
  3. Barszcz biały - skład i sposób przygotowania

Barszcz biały to zupa sporządzana na zakwasie, którego bazą jest mąka pszenna. Tym barszcz biały różni się od podobnego do niego żurku, do którego zakwas jest przyrządzany na bazie mąki żytniej.

Jednak w niektórych regionach Polski określenie barszcz biały i żurek stosowane jest wymiennie lub żurkiem nazywa się zupę przygotowaną na zakwasie z ziemniakami i jajkiem, zaś barszcz biały to zupa przygotowana na wywarze z boczku i kiełbasy. Barszcz biały przygotowuje się także na bazie wywaru z wędzonki z dodatkiem kapusty kiszonej. Zupę zabiela się śmietaną, doprawia tartym chrzanem i podaje z kiełbasą i jajkami.

Barszcz biały - kalorie, właściwości

Barszcz biały przygotowany na wywarze mięsnym jest potrawą niskokaloryczną i zawiera mniej cholesterolu niż barszcz biały na bazie wywaru z boczku.

Dodatek białej kiełbasy i jajek zwiększa kaloryczność potrawy. Porcji barszczu białego z kiełbasą oraz jajkiem dostarcza ok. 350 kcal. Dodatek tylko jajka sprawia, że barszcz biały dostarcza ok. 150 kcal. Zatem osoby z nadwagą oraz problemami z cholesterolem powinny wybrać barszcz biały czysty, przygotowany na wywarze mięsnym lub tylko z dodatkiem jajka.

W 100 g czystego barszczu białego znajdują się niewielkie ilości witamin i składników mineralnych, jednak porcja barszczu białego w kilku procentach pokrywa dzienne zapotrzebowanie głównie na witaminy z grupy B, fosfor i żelazo.

Sprawdź jakie wartości odżywcze mają inne potrawy wielkanocne:

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Warto wiedzieć

Barszcz biały - wartości odżywcze (100 g)

Wartość kaloryczna - 44 kcalBiałko - 0,7 gTłuszcze - 3,0 g

- tłuszcze nasycone - 1,287 g- tłuszcze jednonienasycone - 1,259 g- tłuszcze wielonienasycone - 0,179 g

Cholesterol - 5,8 mgWęglowodany - 3,7 gBłonnik - 0,2 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Sód - 3,0 mg (0,2%)Potas - 23,0 mg (0,7%)Wapń - 9,0 mg (0,9%)Fosfor - 11,0 mg (1,6%)Magnez - 2,0 mg (0,5%)Żelazo - 0,1 mg (1,0%)Cynk - 0,06 mg (0,5%)Miedź - 0,01 mg (1%)

Witaminy

Witamina A - 12,0 µg (1,3%)Witamina E - 0,01 mg (0,1%)Witamina B1 - 0,014 mg (1,1%)Witamina B2 - 0,02 mg (1,5%)Niacyna -  0,14 mg (0,9%)Witamina B6 - 0,011 mg (0,8%)Witamina B12 - 0,0 µg (0%)Witamina C - 0,7 mg (0,8%)Witamina D - 0,04 µg (0,3%)

Wartość odżywcza: opracowanie własne, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Barszcz biały czy żurek? [#TOWIDEO]

Barszcz biały - skład i sposób przygotowania

Barszcz biały przygotowuje się na wywarze z kiełbasy, mięsa lub boczku. Do wywaru dodaje się także warzywa i grzyby suszone. Tak przygotowany wywar odcedza się i dodaje zakwas, który można przygotować samodzielnie z mąki pszennej lub gotowy z butelki. Całość zabiela się śmietaną i doprawia solą, pieprzem, kminkiem i majerankiem. Można także do barszczu dodać chrzan, czosnek oraz ziemniaki. Tradycyjny wielkanocny barszcz biały podaje się z kiełbasą białą oraz jajkami.

CZYTAJ TEŻ: Prosty barszcz biały na Wielkanoc