Brzuch tarczycowy – jak wygląda? Jak się go pozbyć?

2023-04-04 13:46

Brzuch tarczycowy może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, które związane są z chorobami tarczycy. Jeśli chcesz pozbyć się brzucha tarczycowego, ćwiczenia i dieta mogą nie wystarczyć. W pierwszej kolejności konieczne jest uregulowanie gospodarki hormonalnej. Sprawdź, jak zlikwidować brzuch tarczycowy.

Brzuch tarczycowy – jak wygląda? Jak się go pozbyć?
Autor: Getty Images Brzuch tarczycowy – jak wygląda? Jak się go pozbyć?

Spis treści

  1. Brzuch tarczycowy – jak wygląda?
  2. Brzuch tarczycowy - przyczyny
  3. Brzuch tarczycowy - jak się go pozbyć?
  4. Brzuch tarczycowy – ćwiczenia
  5. Brzuch tarczycowy - dieta

Brzuch tarczycowy to potoczne określenie na brzuch, który z wyglądu przypomina spłaszczoną piłkę. Bardzo często występuje u osób, które cierpią na niedoczynność tarczycy.

Podejrzewasz u siebie brzuch tarczycowy? Sprawdź, jak go rozpoznać oraz jakie ćwiczenia i dieta pomogą ci go zlikwidować.

Czy wygląd brzucha może świadczyć o chorobie?

Brzuch tarczycowy – jak wygląda?

Duży brzuch może być następstwem niedoczynności tarczycy. Wówczas rośnie obwód pasa, brzuch odstaje, ale w charakterystyczny sposób – przypominając spłaszczoną piłkę. Brzuch zaczyna zwiększać swoją objętość tuż pod linią biustu (to inaczej niż np. w przypadku brzucha piwnego, którego dolna część jest największa).

Jednak to nie wszystkie objawy brzucha tarczycowego. Tak naprawdę można go rozpoznać dopiero wtedy, gdy tyciu w okolicach pasa towarzyszy ogólne zwiększenie rozmiarów ciała, np. ud, ramion, bioder. Czujemy się ciężko, jakby ciało było "napompowane", obrzmiałe. Brzuch nie jest więc jedyną częścią ciała, która "rośnie".

Ponadto, oprócz dużego brzucha, możemy zaobserwować u siebie objawy typowe dla niedoczynności tarczycy, np.:

Czytaj też: Jak szybko zrzucić brzuch? 9 najważniejszych zasad

Brzuch tarczycowy - przyczyny

Przyczyną występowania brzucha tarczycowego jest zaburzona gospodarka hormonalna, a ściślej – niedobór hormonów tarczycy spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem tego organu.

Hormony te odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie, a mianowicie regulują przemiany metaboliczne. Gdy jest ich za mało, metabolizm zwalnia, a my zaczynamy szybciej tyć (ponieważ organizm gorzej radzi sobie ze spalaniem nadwyżek energetycznych). Stąd możliwa jest sytuacja, że jemy tyle samo co zawsze, a mimo to tyjemy. Spowolniony metabolizm powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu, bo tam rozlokowanych jest najwięcej komórek tłuszczowych.

Ale to koniec złych wiadomości – tyje nie tylko brzuch, ale i całe ciało, bo w komórkach organizmu odkładają się substancje zwane fibronektynami i glikozaminoglikanami. Wykazują one zdolność do pochłaniania wody, wskutek czego dochodzi do obrzęku śródmiąższowego i "puchniemy".

Czytaj też: Jak schudnąć z brzucha? Poznaj 6 nawyków, które ci to ułatwią

Brzuch tarczycowy - jak się go pozbyć?

Jeśli podejrzewasz u siebie brzuch tarczycowy, zacznij od wykonania podstawowych badań, które rozstrzygną, czy faktycznie przyczyną twojego tycia jest niedoczynność tarczycy.

Wystarczy, że udasz się do swojego lekarza rodzinnego i poprosisz o skierowanie na badania poziomu TSH we krwi. Jeśli wynik nie będzie mieścił się w normach - wskazuje to na złe funkcjonowanie tarczycy i konieczna jest dalsza diagnostyka. Prawdopodobnie dostaniesz skierowanie do endokrynologa. Warto wykonać też USG tarczycy, które pozwoli sprawdzić, czy gruczoł nie jest powiększony.

Przechodzenie na restrykcyjną dietę i katowanie się ćwiczeniami nie będzie miało sensu, jeśli twoja tarczyca nie działa prawidłowo. Będzie ci bowiem zdecydowanie trudniej pozbyć się brzucha przy spowolnionym metabolizmie. W pierwszej kolejności należy więc rozpocząć leczenie, a dopiero potem skupić się na dążeniu do szczupłej sylwetki.

Czytaj też: Odstający brzuch - jak się go pozbyć? Ćwiczenia na wystający brzuch

Brzuch tarczycowy – ćwiczenia

Jeśli duży brzuch jest u ciebie spowodowany niedoczynnością tarczycy, powinnaś skupić się na podkręceniu tempa metabolizmu. W ten sposób organizm szybciej zacznie spalać tłuszcz.

Jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś, zacznij od treningów kardio – np. szybkich marszów, ćwiczeń na orbitreku, jazdy na rowerze po pół godziny dziennie 3-4 razy w tygodniu. Staraj się, by w czasie wysiłku puls oscylował w granicach 120-130 uderzeń na minutę.

Z czasem wydłużaj czas trwania treningu. Możesz dołożyć także dodatkowe ćwiczenia na brzuch, które pomogą ci wzmocnić mięśnie i ujędrnić skórę w okolicach pasa. Wykonuj je przed treningiem kardio.

Wypróbuj:

Po 2-3 tygodniach takich treningów zacznij wplatać do swojego planu interwały. To forma wysiłku, która najskuteczniej podkręca metabolizm, a przy tym powoduje, że tłuszcz spalany jest nawet do 24 godzin po zakończonych ćwiczeniach.

Zobacz:

Brzuch tarczycowy - dieta

Aby pozbyć się brzucha tarczycowego, niezbędne jest połączenie treningów z odpowiednią dietą. W żadnym wypadku nie sięgaj po szkodliwe diety redukcyjne, które mogą wywołać niedobory ważnych składników odżywczych i zaostrzyć objawy choroby. Przestrzegaj jadłospisu dla osób chorujących na niedoczynność tarczycy, pij dużo wody, unikaj cukrów prostych i tłuszczu.

Zobacz 5 najpopularniejszych typów brzuchów!