Przetrenowanie a uzupełnienie diety [Porada eksperta]

2015-06-20 0:27
Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Nie widzę efektów ćwiczeń, a ćwiczę dużo. Wykonuję, a właściwie już kończę, program Insanity, do tego około godziny orbitreka w szybkim tempie plus godzinne kręcenie hula hop. Czasem do tego dokładam jeszcze ćwiczenia popularnych trenerek jak Mel B i oczywiście pamiętam o rozciąganiu po każdym treningu. Ćwiczę 6 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o dietę, myślę, że nie jem dużo. Przykładowo, na śniadanie 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa z dżemem truskawkowym, drugie śniadanie to np. banan. Obiad niestety trudno mi sprecyzować, najczęściej jednak są to rożnego rodzaju zupy. Następnie wykonuję trening, a tuż po nim wypijam smoothie z truskawek i kiwi. Ostatnio czuję zmęczenie, spadek motywacji i miewam problemy ze snem. Czy w grę wchodzi tutaj przetrenowanie? Ponadto zauważam wahania wagi. Czasem jest to 52,6 kg innym razem ponad 53 kg. Moim celem jest uzyskanie stabilnych 50 kg. Mam 163 cm wzrostu i wkrótce kończę 19 lat. Czy powinnam odpuścić treningi?

Brakuje mi informacji, jak długo trenujesz w podany sposób. W każdym razie twój organizm nie otrzymuje pożywienia, które umożliwiłoby mu odpowiednie funkcjonowanie, szczególnie regenerację. Z tego powodu odczuwasz zmęczenie i spadek motywacji. Pozostań tylko przy treningach z Mel B: 3 razy w tygodniu, 2 dni poświęć na 45-minutowe spacery, a pozostałe na odpoczynek, ewentualnie poprzedzone rozgrzewką rozciąganie. Najważniejsze, abyś skoncentrowała się na odpowiednim odżywieniu swojego organizmu, abyś mogła żyć i być zdrowa – redukcja tkanki tłuszczowej będzie efektem dodatkowym. Wprowadziłaś swoje ciało w stan ekstremalny i najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy dietetyka. Jeśli nie masz takiej możliwości, wprowadź do każdego posiłku produkty zawierające warzywa i białko, niewielką ilość tłuszczu: np. jaja, orzechy, twaróg półtłusty, chude mięso oraz chude i tłuste ryby.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.