Jak się rozciągać

Stretching statyczny czy dynamiczny? Który rodzaj ćwiczeń rozciągających wybrać? To zależy od tego, czy jesteś przed czy po treningu. Każdy z tych rodzajów stretchingu inaczej wpływa na rozciągane mięśnie. Sprawdź, co wybrać: stretching statyczny czy dynamiczny?
Stretching, czyli ćwiczenia rozciągające to rodzaj zajęć polecanych osobom, które godzinami pozostają w tej samej pozycji - na przykład osobom pracującym przy komputerze. Na czym dokładnie polega stretching? Przeciągnij się jak kot. Leniwie, powoli. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów. Czujesz się jak nowo narodzony? Właśnie poznałeś jedne z podstawowych ćwiczeń wykorzystywanych w stretchingu.
Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe, czyli tylnej części ud, powinny być regularnie wykonywane przez osoby pracujące za biurkiem, ponieważ mięśnie te wskutek 8-godzinnego siedzenia są stale skrócone i napięte. Ćwiczenia rozciągające grupę kulszowo-goleniową mogą zapobiec też kontuzjom u sportowców, którzy na co dzień nadwyrężają tę partię mięśniową (np. biegacze). Zobacz przykładowe ćwiczenia na rozciągnięcie tylnej części ud.
Stretching statyczny to ćwiczenia, których celem jest rozluźnienie mięśni po treningu. Statyczne ćwiczenia należą do jednych z najbardziej efektywnych i bezpiecznych, dlatego można je wykonywać bez obaw o kontuzję. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać rozciąganie po treningu.
Stretching dynamiczny to ćwiczenia rozciągające, które stanowią idealną rozgrzewkę przed treningiem, np. przed bieganiem czy jazdą na rowerze. Dzięki tego rodzaju stretchingowi unikniesz kontuzji i wejdziesz na wyższy poziom wytrenowania. Sprawdź, na czym polega rozgrzewka dynamiczna.
Regularny stretching pozwoli na długo zachować młodość ciała. Poświęć co dzień kilkanaście minut na ćwiczenia rozciągające, a twoje mięśnie będą elastyczne, stawy sprawne, a ciało odprężone i pełne energii. Zobacz zdjęcia i sprawdź, jak się prawidłowo rozciągać.
Stretching nóg da szybkie efekty pod warunkiem, że jest wykonywany regularnie. Wystarczą 3 sesje treningowe w tygodniu, by po miesiącu zauważyć pierwsze efekty. Rozciąganie niesie za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych: zapobiega przykurczom mięśni oraz poprawia gibkość i elastyczność ciała.
Rozciąganie po bieganiu powinno być obowiązkowym punktem treningu każdego biegacza. Pomijanie tego elementu opóźnia regenerację mięśni i zmniejsza efektywność ich pracy. Zobacz wideo, na którym specjalista pokazuje, jak prawidłowo rozciągać się po bieganiu.
Zestaw ćwiczeń rozciągających prezentuje Ola Żelazo, trenerka fitnessu. Trening stretchingowy możesz wykonywać jako odrębną jednostkę treningową, lub wykorzystać ćwiczenia do rozciągnięcia mięśni po zakończeniu innego treningu. Obejrzyj GALERIĘ zdjęć i zacznij ćwiczyć!
Rozciąganie (stretching) jest nieodłącznym elementem każdego treningu. Podczas ćwiczeń mięśnie poddawane są wysiłkowi – kurczą się i naprężają. Bez względu na to, jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, kiedy ćwiczysz regularnie mięśnie robią się sztywniejsze i krótsze. Poznaj metody rozciągania mięśni i wybierz najodpowiedniejszy dla ciebie rodzaj stretchingu.