GRZYBICA w ciąży - infekcja, którą trzeba SZYBKO LECZYĆ

2012-05-30 15:36

Gdy dokucza swędzenie pochwy i sromu, a w dodatku zauważysz białe, grudkowate upławy – to znak, że rozpanoszyły się tam drożdżaki i zaczyna się grzybica. Trzeba się z nimi rozprawić.

GRZYBICA w ciąży - infekcja, którą trzeba SZYBKO LECZYĆ
Autor: thinkstockphotos.com W czasie ciąży jesteś bardziej narażona na infekcję grzybiczą pochwy.

W czasie ciąży jesteś bardziej narażona na infekcję grzybiczą pochwy. Odpowiedzialne za to są hormony, pod wpływem których pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Osłabia to barierę ochronną i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, w tym grzybów należących do drożdżaków. Czynnikami, które przyczyniają się do grzybicy pochwy (zwanej również drożdżycą) są przede wszystkim kuracje antybiotykowe, a także uszkodzenia lub podrażnienia tkanki pochwy, cukrzyca, stosowanie niektórych leków i niewłaściwie wykonywane zabiegi higieniczne.

Grzybica w ciąży - objawy

Grzybicze zapalenie pochwy wywołane przez drożdżaki (najczęściej Candida albicans) objawia się przede wszystkim uporczywym swędzeniem i pieczeniem pochwy oraz warg sromowych. Dolegliwościom tym towarzyszą gęste upławy w różnych odcieniach bieli – od mlecznych do żółtawych. Wydzielina z pochwy jest gęsta, często grudkowata, serowata – wygląda podobnie jak zsiadłe mleko albo twaróg. Jej zapach zaś – w przeciwieństwie do zakażenia bakteryjnego – jest niemal niewyczuwalny; czasami można wyczuć słodkawą woń drożdży. Zwykle upławom towarzyszy uczucie suchości w pochwie. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Grzybicy trzeba się pozbyć. Nie tylko dlatego, że przysparza nieprzyjemnych dolegliwości. Każdy bowiem brak równowagi, nieprawidłowa mikroflora osłabia barierę ochronną pochwy i szybko mogą rozwinąć się inne drobnoustroje, zwłaszcza bakterie, które mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego powinnaś zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę (grzybicę można pomylić z innymi schorzeniami przydatków) i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli na wizytę musisz czekać kilka dni, możesz kupić maść wydawaną bez recepty (np. Klotrimazol) – może złagodzi pieczenie. Poza tym zacznij przyjmować probiotyk ginekologiczny (np. Lacibios Femina, Provag), który odbudowuje prawidłową mikroflorę pochwy, przywracając kwaśne pH.

Grzybica - jak skutecznie wyleczyć

Lekarz zapyta o dolegliwości, jakie odczuwasz i przeprowadzi badanie ginekologiczne. Pobierze też wacikiem próbkę (wymaz) wydzieliny z pochwy. Wymaz wysyła się do laboratorium, gdzie zostaje zbadany pod kątem ustalenia, czy jest to infekcja grzybicza, a jeśli tak, to jakiego gatunku grzyba. Lekarz może też zmierzyć wartość pH w pochwie, umieszczając w niej mały pasek papieru (tzw. papierek lakmusowy), co trwa parę sekund. Grzybica pochwy atakuje zazwyczaj zarówno pochwę, jak i błony śluzowe wokół ujścia pochwy oraz cewkę moczową. Dlatego leczenie polega często na terapii skojarzonej globulkami dopochwowymi oraz kremem grzybobójczym, którym smaruje się skórę wokół ujścia pochwy. Czas trwania kuracji oraz częstość smarowania zależy od preparatu. Do leczenia grzybicy pochwy stosuje się zazwyczaj preparaty zawierające środki grzybobójcze: klotrimazol, ekonazol lub mikonazol. Jeśli leczenie miejscowe nie skutkuje, można je uzupełnić kuracją tabletkami doustnymi. Wbrew temu, co twierdzono dawniej, twój partner nie musi poddawać się leczeniu, chyba że został zakażony. Ryzyko przeniesienia grzybicy z pochwy na prącie jest jednak znikome (poniżej 5 proc.). Zakażenie u mężczyzny objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem oraz krostkami na napletku i prąciu. Współżycie w czasie kuracji nie jest zabronione, choć pewnie mało która kobieta ma na to wtedy ochotę. Stosowanie prezerwatywy zabezpiecza partnera przed grzybicą, a jeśli jej nie stosujecie, mężczyzna powinien umyć członek po kontakcie seksualnym. Nawet jeśli partner nie jest leczony, nie może z powrotem zarazić swojej partnerki.

Grzybica - żeby nie wróciła

Grzybica czasami jest trudna do wyleczenia, dlatego terapię trzeba prowadzić do skutku – niedoleczone dolegliwości będą wciąż powracać. Nie wolno ci przerywać kuracji, nawet jeśli po kilku dniach poczujesz poprawę – stosuj leki tak długo, jak zalecił lekarz. W przeciwnym razie część grzybów znów zacznie się rozmnażać, powodując nawrót choroby. Jeśli miałaś grzybicę pochwy cztery lub więcej razy w ciągu jednego roku – jest to tak zwana grzybica nawracająca. W takich przypadkach może być konieczne leczenie długotrwałe (zazwyczaj trwa 6 miesięcy), w którym łączy się kurację tabletkami doustnymi z kuracją kremem i czopkami (lub globulkami) dopochwowymi.

Ważne

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia drożdżakami

  • antybiotyki stosuj tylko w ostateczności
  • noś bawełniane majtki, unikaj sztucznej bielizny i rajstop, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi drożdżaków
  • starannie się podmywaj, stosując mydło lub płyn o naturalnym pH
  • nie rób irygacji pochwy
  • wkładki higieniczne noś tylko wtedy, gdy to niezbędne
  • dbaj o racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę – wartościowe odżywianie poprawia ogólną odporność organizmu.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza