9. tydzień ciąży - ty, dziecko i huśtawka hormonalna

2018-04-06 11:54

9. tydzień ciąży rozpoczyna kolejny miesiąc ciąży. Twoje dziecko jest maleńkie, ale twój organizm już od kilku tygodni pracuje w trybie "ciąża", dlatego odczuwasz dolegliwości związane ze swoim stanem.

9. tydzień ciąży - ty, dziecko i huśtawka hormonalna
Autor: Thinkstockphotos.com 9. tydzień ciąży - ty, dziecko i huśtawka hormonalna

Spis treści

  1. 9. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
  3. 9. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 9. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

9. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Dziecko z dnia na dzień robi się coraz większe. W 9. tygodniu ciąży mierzy ok. 25-30 mm i jest tak naprawdę o 2 tygodnie młodsze - liczy 7 tygodni. Ma coraz więcej cech ludzkich: kształtna głowę, powieki zakrywające oczy (tak będzie do ok. 25 tygodnia ciąży), ręce, nogi i długi tułów.

  • kończyny mają już paluszki, na razie połączone błoną, ale już wyraźnie wyodrębnione. Mają nawet delikatne opuszki i zawiązki paznokci
  • jelita, które dotąd kształtowały się w pępowinie, zaczynają się z niej wysuwać i skręcać, aby zmieścić się w jamie brzusznej - do momentu porodu ich długość wzrośnie 1000-krotnie! Kosmki jelitowe zaczynają się rozwijać, by w przyszłości sprawnie przesuwać strawiony pokarm
  • w mózgu tworzą się pierwsze połączenia nerwowe - według specjalistów, w każdej minucie życia płodu powstaje 100 tysięcy nowych komórek nerwowych

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?
Jesteś teraz w 9. tygodniu, czyli w 3. miesiącu ciąży

9. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

Chociaż dziecko ma wielkość dużego winogrona i doskonale mieści się w twojej macicy, to jednak mięsień ten zaczyna przygotowywać się do wzrostu, który go wkrótce czeka.

W 9. tygodniu ciąży powiększa się dwukrotnie, czego w zasadzie nie widać, ale co możesz odczuć zapinając spodnie - w pasie możesz mieć przez to kilka centymetrów więcej.

Wzrost macicy może być też odczuwalny w inny sposób - jako tępy ból podbrzusza. Nie powinien być silny, ale może powodować dyskomfort i niepotrzebny niepokój.

Prawdopodobnie zauważyłaś, że nie masz teraz specjalnej ochoty na seks. Wszystkiemu winien jest twój stan. Po pierwsze: hormony, które działają w twoim organizmie zmniejszają popęd płciowy i każą mu skupić się na utrzymaniu ciąży.

Po drugie: masz teraz mnóstwo dolegliwości, które nawet przy dobrej woli odbierają ochotę na jakiekolwiek działania, a tym bardziej na igraszki w łóżku. Z seksem wygrywa zmęczenie, senność, nieustanne mdłości i drażliwość piersi.

Dodatkowym powodem niechęci do seksu mogą być twoje lęki - boisz się, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku i czy stosunek nie zrobi mu krzywdy.

Tego się nie obawiaj - współżycie nie ma wpływu na stan dziecka, chyba że lekarz zauważy np. przedwczesne skracanie się szyjki, ale to problem późniejszego etapu ciąży. Dlatego jeśli tylko masz ochotę na współżycie, nie obawiaj się go.

W 9. tygodniu ciąży możesz też odczuwać zmiany nastroju. Wahania poziomu poszczególnych hormonów (spadek niektórych i wzrost innych) powodują, że organizm kobiety jest zdezorientowany, co odbija się na humorze przyszłej mamy.

To jednak nie jedyny powód zmiennych nastrojów. Prawda jest taka, że w pierwszych tygodniach ciąży kobieta przeżywa prawdziwy szok: wiadomość o ciąży, nawet tej planowanej, uświadamia jej, że oto zakończył się jakiś etap jej życia.

Czeka ją coś nowego, nieznanego, co powoduje niepokój, czasem nawet bunt. Oczywiście odczuwa też pozytywne emocje – radość, wzruszenie, podniecenie perspektywą macierzyństwa.

Nic dziwnego, że kobieta w 9. tygodniu ciąży płacze i śmieje się na zmianę, często też sama nie wie, czy jest radosna, czy smutna i co ją tak nagle wyprowadziło z równowagi.

9. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Prawdopodobnie niedługo czeka cię druga wizyta u ginekologa, dlatego jeśli masz skierowania na badania krwi czy moczu, wykonaj je jak najszybciej, abyś mogła iść z gotowymi wynikami na wizytę.

To ważne, bo od tego zależy ewentualna dodatkowa suplementacja (może np. brakować ci żelaza) lub leczenie (czasem badanie moczu wykazuje jakieś infekcje).

Zapisz się też na badanie USG, na które też pewnie dostałaś skierowanie, trzeba je wykonać między 11. a 14. tygodnie, ciąży. Masz więc jeszcze czas, ale weź pod uwagę, że terminy badania mogą być odległe. Nie zapomnij też o oznaczeniu grupy krwi i czynnika Rh.

To ważne do wykluczenia ewentualnego konfliktu serologicznego (to problem dotyczący kobiet z grupą krwi Rh- mających partnera z czynnikiem Rh+). Poza tym znajomość grupy krwi przyda się w razie kłopotów z ciąża czy ewentualnego cesarskiego cięcia za 7 miesięcy.