ZAJĘCIA DODATKOWE: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

2007-08-23 11:53 Anna Krasuska | Konsultacja: Mirosława Kownacka, psycholog rodzinny

Gdy dziecko idzie do szkoły, dla jego dobra  zapisujesz je także na zajęcia dodatkowe. Uważaj, by nie przesadzić. Nakładanie na kilkulatka zbyt wielu obowiązków może wręcz zahamować jego rozwój. To, jakie zajęcia dodatkowe wybierzesz dla dziecka, powinno zależeć od wieku, predyspozycji, a także od tego, jak do tej pory był zorganizowany jego czas.

Jeśli na przykład w przedszkolu dziecko uczyło się angielskiego, warto kontynuować lekcje, kiedy pójdzie do szkoły. W przypadku siedmiolatków warto zachować dużą ostrożność w wyborze zajęć pozaszkolnych. Samo pójście do szkoły jest ogromną zmianą w życiu dziecka. Prawie każde potrzebuje okresu adaptacyjnego, lepiej więc nie dodawać mu obowiązków już na początku roku.

Zajęcia dodatkowe dla maluchów - edukacja poprzez zabawę

Małe dziecko uczy się poprzez zabawę. W ten sposób rozwija swój intelekt. Nigdy później człowiek nie jest już tak kreatywny, jak pomiędzy piątym a ósmym rokiem życia. Trzeba uważać, żeby tej kreatywności nie ograniczyć. Zasada jest taka, że im mniejsze dziecko, tym zajęcia dodatkowe powinny być bardziej ogólnorozwojowe i niespecyficzne. W żadnym też wypadku nie mogą przypominać szkolnych lekcji.

Zajęcia dodatkowe bez pośpiechu i rywalizacji

Często w dobrej wierze uczymy dzieci zasad rywalizacji. Uważamy, że w ten sposób hartujemy ich psychikę, by później mogły lepiej sobie radzić w dorosłym życiu. Czy rzeczywiście poradzą sobie lepiej?

Jeśli zbyt wysoko postawisz poprzeczkę, dziecko nie będzie dawało sobie rady. Zrodzi się w nim wtedy poczucie, że nie spełnia twoich oczekiwań. To nie hartuje, tylko osłabia psychikę! Hartuje doświadczanie małych sukcesów. Lepiej, by maluch z przyjemnością wziął do rąk kulkę plasteliny i coś z niej ulepił, niż godzinami wkuwał słówka. Dziecko ma być aktywne, ma się zmagać, ale to, co robi, musi sprawiać mu radość. Tylko taka dodatkowa edukacja ma sens.

Czytaj też: 10 bajek Disneya, które twoje dziecko powinno zobaczyć

Ważne

Około 70 proc. siedmiolatków wymaga choćby minimalnej interwencji logopedycznej. Takim dzieciom trzeba pomóc w zdobyciu solidnych podstaw edukacji, czyli umiejętności czytania oraz pisania. Lepiej więc nie dodawać im zbyt wielu zajęć pozaszkolnych.

Dziecko powinno mieć wpływ na wybór zajęć dodatkowych

Dodatkowe zajęcia pozaszkolne wzbogacają edukację dziecka i dają mu szansę wszechstronnego rozwoju. Jednak wypełnianie dziecku całego tygodnia, wożenie go z lekcji na lekcję, w atmosferze pośpiechu i nerwowości, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dziecko musi mieć też czas na zabawę i wypoczynek. Nadmiar obowiązków wywoła w nim opór.
Jeśli zauważysz u dziecka takie objawy, jak nadpobudliwość, apatia, niechęć, rozkojarzenie i złość - może to być sygnał, że obowiązki przerastają jego możliwości.

Nie wszystkie zajęcia dodatkowe mogą mu odpowiadać, nie wszystkie też są właściwie prowadzone. Lepiej być adwokatem swojego dziecka i nie zakładać, że nie ma racji, gdy buntuje się przeciwko jakiejś formie aktywności pozaszkolnej. Czasem trzeba też po prostu odpuścić. Niech dziecko ma możliwość spróbowania różnych rzeczy (nauki języków, plastyki, muzyki, zajęć sportowych), ale nie upieraj się, gdy coś mu nie odpowiada. Zasada "zapłaciłem, musisz chodzić" tutaj się nie sprawdza.

Nawet najciekawsze zajęcia dodatkowe nie zastąpią dobrego kontaktu z rodzicami

Funkcjonujemy w świecie obrazów. Nasze dzieci też. Coraz mniej z nimi rozmawiamy, rzadziej czytamy im książki. Tymczasem ćwiczenie z dzieckiem opowiadania i wspólne analizowanie słyszanego tekstu jest ważniejsze od najciekawszych nawet komputerowych gier edukacyjnych. Przebywając z dzieckiem, rozmawiając z nim, stworzysz mocną podstawę do jego dalszego rozwoju.

Jeśli dziecko jest słabe psychicznie i pozbawione wiary w siebie, wszystko będzie mu przychodziło trudniej. Najważniejsza jest baza emocjonalna. Funkcje poznawcze są na drugim miejscu. Można być wybitnie zdolnym, ale jeśli człowiek nie jest dojrzały, nie ma sam w sobie oparcia, staje się bardziej podatny na stres. W dorosłym życiu może mieć kłopoty z porozumiewaniem się, z relacjami z ludźmi. Radzenie sobie wymaga wtedy więcej energii psychicznej. Pamiętaj więc, że nawet najciekawsze zajęcia dodatkowe nie zastąpią dobrego kontaktu z rodzicami.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać?

  • Kursy dla 6-8-latków (także lekcje języków obcych) powinny być prowadzone w formie zabawy. Ważne są wszelkie zajęcia ruchowe zapewniające dziecku harmonijny rozwój psychofizyczny.
  • Starsze dzieci muszą mieć więcej swobody przy wyborze zajęć rozwijających ich zainteresowania. Najważniejsze, by dać dziecku szansę spróbowania różnych rzeczy i pozwolić mu na rezygnację z jakiejś formy działania, gdy okaże się, że nie sprawia mu przyjemności.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
mamintrowska
|

Taniec rozwija nie tylko ciało, ale też umysł, moje dzieci nie zaprzątają sobie głowy niektórymi tematami bo cały czas myślą o choreografiach

Aga
|

Swoje dzieciaki zapisałam na tańce. Dwa razy w tygodniu się wyszaleją ja mam chwilkę dla siebie:). A tak na serio to uważam, że taniec uczy dzieci koordynacji ciała, wyostrza słuch i uczy rytmu, jednym słowem same plusy.

elwisia
|

Ja zaisałam dziecko w wieku 3 latek na rytmike. Nie chodzi jeszcze do przedszkola więc chcę je uspołecznić troszkę i powiem Wam że pomogło. Swietnie zaczeła łapać kontakt z onnymi dziećmi, ośmieliła sie do Pani, jestem zacchwycona. super że są takie zajęcia dla malych dzieci, więc jak macie szanse to zapisujcie, to bardzo pozytywnie wpływa na dziecko

Anka
|

zajecia dodatkowe to dobra opcja rozwoju dziecka ale trzeba je dawkować z umiarem - nie możemy wysyłać dzieci na pływania, angielski, grę na pianinie, matematykę i siatkówkę, bo oprócz tego, że wykończymy swój portfel to jeszcze psychikę małego.

Mój syn (12 lat) zaczął w tym roku szkolnym chodzić na zajęcia programowania dla dzieci, bo to lubi i każde zajęcia wyczekuje

Córka zapisana była od września na taniec jednak już po 3 zajeciach miała dość, nie wiem, moze jeszcze kiedyś zmieni zdanie, ale nie nacisklaiśmy - nic na siłe ;)

Kamila
|

Dzieci powinny mieć trochę oddechu, ale zajęcia w weekendy czy raz w tygodniu w zupełności wystarczą tym bardziej takie, które sprawiają radość dziecku :) Moja córcia uczęszcza na zajęcia dla młodych dam do Akademii Królowej Jadwigi i na warsztaty z fotografii, obie formy zajęć poleciła mi nauczycielka ze szkoły Marysi i niezmiernie się cieszę, że tam trafiłyśmy.

Agata
|

Ja zapisałam swojego Wojtusia na lekcję gry na keyboardzie. Tak mu się spodobała gra na klawiszach, a i pani prowadząca zajęcia tak się Wojtusiem zachwyciła, że nie było innego wyjścia jak pojechać do sklepu muzycznego i kupić mu keyboard. Teraz ma już swoje casio z podświetlanymi klawiszami w domu, na którym potrafi spędzić kilka godzin wygrywając co raz nowe to melodie.

Agatka56
|

Dzień dobry, chcę podzielić się opinią z państwem, dzisiaj moja córeczka była na próbnych zajęciach w K-stars, jest zadowolona i nie może doczekać się kolejnych zajęć . Bardzo dobry pomysł, 4 godziny zajęć myślałam że to za dużo, ale jak okazało się było mało) bardzo ładna i dobra pani z modelingu, dzieci czują się prawdziwymi modelami i chcą być jak pani. Gra aktorska- super ! Język angielski- super pomysł bo grając uczą się języka . Taniec - współczesny i klasyczny, zależy od dziecka )
Polecam od całego serca

Super pomysł - polecam K-stars

K-stars dziecko zadowolone - będziemy chodzić ) super pomysł, dziecko może spróbować siebie w rożnych branżach, w modelingu, w branży aktorskiej, w tańcu i nauczyć się języka angielskiego ( dobry pomysł na kompleks zajęć ) wszechstronny rozwój

Dobre nauczyciele, dzieci szczęśliwe, bardzo podobają się zajęcia z wybiegu

Troskliwa
|

Też myśleliśmy o tej szkole tańca... Co myślisz, jak zajęcia? Słyszałam że SoSalsa to bardzo dobra szkoła... Że chętnie dzieci chodzą na zajęcia... Moja córa tańczy prawie w każdej wolnej chwili i szkoda byłoby zmarnować takiej pasji....

Iwonka
|

Wraz z mężem zapisaliśmy naszą córcię na zajęcia taneczne do SoSalsa w Gdańsku. Bardzo przyjemna szkoła, doświadczeni instruktorzy. Najważniejsze jest to że mała chce tańczyć i chce uczęszczać do tej szkoły. Widać czuje się tam bardzo dobrze.

sylwia4012
|

Mój syn chodzi na angielski i uwielbia te zajęcia. Zastanawiamy się jeszcze, bo strasznie go ciekawi judo, widzi jak chłopcy ze starszej grupy chodzą i bardzo chce. Co myślicie? Z tego co tu czytałam http://judopanda.pl/ , zajęcia są bardzo korzystne dla rozwoju, także raczej warto.