Pierwszy SPACER NOWORODKA - jak się przygotować, jak wybrać wózek, co ze sobą zabrać

2008-04-25 12:56

Dlaczego warto spacerować z noworodkiem? Regularne przechadzki zapewnią dziecku zdrowie, a tobie pomogą wrócić do dawnej sylwetki. Podpowiadamy, jak przygotować niemowlę do spaceru i jak wybrać najlepszy wózek.

Pierwszy SPACER NOWORODKA - jak się przygotować, jak wybrać wózek, co ze sobą zabrać
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kiedy iść na pierwszy spacer z noworodkiem? Sprawdź! [#TOWIDEO]

W ciepłe, wiosenne dni warto spędzać z dzieckiem na dworze jak najwięcej czasu. Odpowiednio dotleniony organizm lepiej bowiem funkcjonuje i szybciej się rozwija. Dzięki spacerom noworodek będzie w przyszłości mniej chorował, bo jego układ odpornościowy styka się na dworze z rozmaitymi drobnoustrojami i uczy się na nie reagować. Wreszcie, pod wpływem promieni słonecznych, które docierają do skóry malca, wytwarza się w jego organizmie witamina D, która ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju kości.

Kiedy iść na pierwszy spacer z noworodkiem? Sprawdź! [#TOWIDEO]

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Spacer noworodka - zacznij od werandowania

Zanim wyjdziecie na pierwszy spacer (czyli w 3. tygodniu życia dziecka), oswajaj malca ze świeżym powietrzem za pomocą tzw. werandowania. Ciepło ubierz dziecko i połóż je w wózku przy otwartym oknie – najpierw na dziesięć minut, potem nawet na pół godziny. Po tygodniu werandowania, jeśli pozwala na to pogoda, możecie wyjść już na dwór na kwadrans czy pół godziny (ten czas z dnia na dzień wydłużaj, nawet do trzech godzin).

Spacer noworodka - dokąd pójść i kiedy?

Najlepiej do parku, lasu, na skwer. Z dzieckiem nie chodź głównymi ulicami miasta – hałas i spaliny to dla niego niekorzystne środowisko. Unikaj też centrów handlowych – zwykle panują tam przeciągi i jest zbyt głośno. Porę spaceru dopasuj do rytmu dnia malca. Gdy zasypia około południa, wychodź z nim wcześniej, bądź po południu. Przed wyjściem zawsze nakarm go i przewiń, byście mogli spacerować bez przeszkód. W upalne dni unikajcie spacerów między godziną 11 a 15, gdy słońce grzeje najmocniej.

Spacer noworodka - odpowiedni strój

Dzieci rodzą się z niedojrzałym ośrodkiem termoregulacji. Dojrzewa on w pierwszym miesiącu życia – z tego powodu noworodek musi być ubrany cieplej niż niemowlę. Z drugiej strony, wiosną pogoda bywa kapryśna. Dlatego na pierwsze spacery najlepiej ubierać dziecko „na cebulkę” – jeśli nagle zza chmur wyjrzy słońce, będziesz mogła zdjąć jedną warstwę odzieży. Ubranko powinno być luźne, by nie krępowało ruchów. Praktyczne są lekkie kombinezony polarowe, które można rozpiąć na całej długości. Pod spód wystarczy założyć śpioszki i kaftanik, a na główkę – lekką czapkę. Warto zabrać ze sobą kocyk, by w razie potrzeby móc przykryć dziecko.

Zrób to koniecznie

Spakuj torbę

Powinna być pojemna i taka, by dało się ją rozpiąć jedną ręką. W środku powinny się znaleźć:

  • akcesoria do przewijania – 2–3 pieluszki, wilgotne chusteczki, krem na odparzenia, torebka na zużyte pieluszki
  • ubranko na zmianę
  • smoczek (jeśli maluch go używa)
  • 2–3 pieluszki tetrowe bądź ściereczki (do osłonięcia piersi podczas karmienia czy wytarcia dziecku buzi po jedzeniu)
  • ceratka do podłożenia pod pupę w trakcie przewijania
  • osłonka przeciwdeszczowa na wózek, składana parasolka dla ciebie
  • coś do czytania.

Jak chronić skórę noworodka

Skóra noworodka jest bardzo delikatna i szkodzą jej zmienne warunki atmosferyczne. W jej komórkach jest też bardzo mało melaniny, a więc jest ona praktycznie bezbronna wobec słońca. Dlatego pół godziny przed wyjściem z domu dobrze jest posmarować malcowi buzię odpowiednim kremem. Jeśli dzień jest słoneczny, użyj kremu z filtrem UV. Dla niemowląt odpowiednie są kosmetyki zawierające filtry fizyczne (odbijające promienie UV od skóry) o faktorze SPF 50. Powinny chronić przed UVA i UVB. W takie dni osłaniaj też malca parasolką, przymocowaną do stelaża wózka, i podnieś budkę. W chłodne dni lepszy będzie tłusty krem ochronny, który osłoni buzię przed wiatrem. Stosuj wyłącznie kosmetyki dla niemowląt, bo zawierają minimalną ilość konserwantów i nie są perfumowane. Przed zakupem upewnij się, że krem można stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Na jedną aplikację wystarczy porcja wielkości orzecha laskowego. Delikatnie posmaruj nim buzię i dłonie dziecka, a potem lekko wklep. Kosmetyku nie należy mocno wcierać, by nie uszkodzić skóry.

Jedzenie w terenie

Może się zdarzyć, że malec na dworze zgłodnieje, nawet jeśli karmiłaś go tuż przed wyjściem z domu. Dlatego jeśli karmisz piersią, na spacer włóż rozpinaną bluzkę. Do karmienia poszukaj zacisznego miejsca – najlepiej ustronnej ławki w parku. Gdy karmisz butelką, zabierz ze sobą odmierzoną porcję mieszanki i ciepłą wodę w butelce, schowanej do pojemnika termoizolacyjnego. Łatwiejsze jest przewijanie – dziecku można zmienić pieluszkę nawet w wózku. Warto wtedy podłożyć pod pupę ceratkę, by w razie „wypadku” podczas przewijania uniknąć zabrudzenia materacyka.

Dobry wózek podstawą udanego spaceru

Kupno wózka dla malucha jest, delikatnie mówiąc, trudne. Bo nawet jeśli masz ograniczone fundusze, to i tak możesz przebierać wśród dziesiątków modeli, różniących się od siebie kolorem, rozmiarem, funkcjonalnością czy liczbą dostępnych akcesoriów.

  • Ile funkcji w jednym?

Wózki, które znajdziesz w sklepach, można z grubsza podzielić na trzy rodzaje:1. wózek wielofunkcyjny – jeden na całe dzieciństwo; służy maluchowi od narodzin do trzeciego roku życia: najpierw jako gondola, potem – gdy dziecko już pewnie siedzi – jako spacerówka; są dwa rodzaje takich wózków: dwufunkcyjne (gondola i spacerówka) oraz trzyfunkcyjne (do stelaża dodatkowo można zamontować nosidełko samochodowe); 2. wózek głęboki – posłuży dziecku do chwili, kiedy zacznie siadać, więc najpóźniej do ukończenia 1. roku życia; ale ma też zalety: jeśli gondola jest odpinana od stelaża, przez kilka pierwszych miesięcy może maluchowi służyć jako łóżeczko, a gdy ma specjalny system mocowań do pasów bezpieczeństwa, można wykorzystywać ją jako fotelik samochodowy;3. spacerówka rozkładana do pozycji leżącej – rozwiązanie dla osób, które mają w mieszkaniu za mało miejsca, by postawić w nim jeszcze głęboki wózek.

  • Na mocnej podstawie

Wiesz już, jaki wózek najlepiej się sprawdzi w waszym przypadku? Czas więc na kilka przydatnych informacji. Kupując wózek, dokładnie przyjrzyj się jego stelażowi. Powinien być stabilny, ale przy tym lekki. Jeśli się składa (to bardzo wygodne rozwiązanie), to musi się składać lekko. Przydatnym patentem jest możliwość zmiany położenia rączki wózka, tak by można było prowadzić malucha siedzącego przodem albo tyłem do ciebie. Jeśli do stelaża przypięty jest kosz na zakupy, sprawdź, czy między nim a podstawą gondoli jest na tyle dużo miejsca, by zmieściło się coś więcej niż gazeta i bochenek chleba.Równie ważne jak stelaż jest zawieszenie. Powinno być miękkie i dobrze amortyzować wstrząsy – ale nie może być zbyt miękkie, bo wtedy wózek będzie się bujał na każdej nierówności. Jeśli będziesz spacerować i po asfalcie, i po parkowych ścieżkach, poszukaj modelu z regulowanym zawieszeniem.Dokładnie przyjrzyj się również kołom wózka. W sklepach są modele z małymi i dużymi kołami, plastikowymi albo pompowanymi. To, jaki wybierzesz, powinno zależeć od jakości dróg w twojej okolicy. Jeśli są gładkie, możesz kupić wózek z małymi kołami. Na dziurawych i nierównych lepiej sprawdzają się modele z dużymi, solidnymi kołami. Niestety, są one cięższe, a po złożeniu zajmują więcej miejsca. Niezależnie od wielkości, koła powinny być skrętne (ale muszą mieć też możliwość ustawienia ich w jednej pozycji), i mieć hamulce (wózki o zmiennym kierunku jazdy powinny mieć hamulce i na przednich, i na tylnych kołach).

  • Kilka słów o gondoli

Równie ważna jest przestrzeń, w której ułożysz dziecko. Gondola – czy to sztywna, w wózku głębokim, czy składana, w spacerówce – powinna być nieprzemakalna i mieć solidną, składaną budkę, która dobrze chroni przed wiatrem czy słońcem. Jej mechanizm nie powinien hałasować przy składaniu i rozkładaniu, by nie budzić malca. Gondola nie może być zbyt mała, bo oprócz dziecka musi się w niej zmieścić kocyk lub śpiworek. Powinna być w miarę głęboka, by dziecko z niej nie wypadło, gdy już zacznie siadać (minimalna głębokość to 22–25 cm). Dobrze, jeśli ma szelki, którymi można przypiąć starsze dziecko.Jeśli zamierzacie wykorzystywać gondolę jako fotelik samochodowy, przed zakupem upewnijcie się, że można ją zdjąć z wózka i przypiąć do niej specjalny zestaw mocujący.

Ważne

Zanim kupisz wózek...

  • Sprawdzony, z atestem

Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej wózki nie muszą mieć polskich certyfikatów bezpieczeństwa. Ale lepiej, gdy je mają. Oznacza to, że producent troszczy się o to, by jego produkt był dla dziecka bezpieczny. Dlatego przed zakupem spytaj sprzedawcę, czy wózek ma atest Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka czy innej organizacji uprawnionej do wydawania certyfikatów

  • Przydatne akcesoria

Zanim kupisz wózek, upewnij się, czy można dokupić do niego: parasolkę, osłonkę przeciwdeszczową, śpiworek albo ocieplacz na chłodniejsze dni, torbę na spacer (dobrze, jeśli ma składany przewijak), moskitierę.

  • Praktyczne pytania

Przed zakupem zastanów się, jak wysoko będziesz musiała wnosić wózek. Jeśli mieszkasz w bloku bez windy, w dodatku na ostatnim piętrze, kup lżejszy model – zbyt ciężki może zniechęcić cię do codziennych spacerów. Gdy w bloku jest winda, przed zakupem zmierz wózek. Niektóre modele nie mieszczą się do starych wind.Równie ważne jest, gdzie będziesz przechowywać wózek. Nie ma sensu inwestować w superpojazd z bajerami, jeśli będzie stał w piwnicy lub na klatce schodowej, z której szybko może zniknąć.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza