O czym musisz pamiętać w czasie antybiotykoterapii u dziecka

2022-09-13 16:20 Materiał sponsorowany

Stało się. Twoje dziecko zachorowało i lekarz zdecydował o podaniu antybiotyku. Mogłoby się wydawać, że to mało skomplikowane zadanie, jednak w rzeczywistości trzeba pamiętać o wielu ważnych aspektach antybiotykoterapii u dziecka. Na co musisz zwrócić uwagę, żeby leczenie było skuteczne?

Gorączka u dziecka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak skutecznie leczyć dziecko antybiotykiem?
  2. Czy można wcześniej zakończyć terapię?
  3. Wymioty w trakcie antybiotykoterapii. Jak postępować?
  4. Skutki uboczne antybiotykoterapii

Jak skutecznie leczyć dziecko antybiotykiem?

Zażywanie antybiotyków staje się koniecznością, gdy dochodzi do zakażeń o podłożu bakteryjnym. Zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, angina, zapalenie ucha – to schorzenia, które najczęściej wymagają podania antybiotyku, nawet u małych dzieci. Aby jednak terapia była skuteczna, a powrót do zdrowia sprawny i szybki, należy przestrzegać kilku podstawowych i uniwersalnych zasad.

Przede wszystkim przed podaniem leku zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką. O ile lekarz zapewne wypisze odpowiednie dawkowanie, zwracając uwagę na wiek i wagę małego pacjenta, o tyle o sposobie podania czy przechowywania przeczytamy już w ulotce danego produktu leczniczego. Wbrew pozorom to nie są błahe informacje. Niewłaściwie przygotowany i podany, a także źle przechowywany lek może być zwyczajnie nieskuteczny, a tym samym nie będzie działać tak, jak powinien. Antybiotyki dla dzieci zwykle występują w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny. Dzięki temu znacznie łatwiej podać je nawet małemu dziecku. W takim wypadku pojemnik z lekiem trzeba wstrząsnąć, by ułatwić rozmieszanie proszku z wodą. Warto wiedzieć, że do przygotowania odpowiedniej dawki nie można użyć wody mineralnej, ponieważ związki w niej zawarte mogą osłabić działanie lub wchłanianie leku!

To jednak nie wszystko. Antybiotyki zawsze należy podawać dziecku o tej samej porze. Gdy lekarz zaleci podawanie leku raz na dobę, trzeba to zrobić w równych 24-godzinnych odstępach. Jeśli antybiotyk trzeba podać dwa razy na dobę, to pomiędzy kolejnymi dawkami powinna być przerwa wynosząca 12 godzin. Natomiast jeśli antybiotyk musi być podany trzy razy na dobę, to odstęp między dawkami musi wynosić 8 godzin. Dlaczego jest to ważne? Zachowując właściwe odstępy pomiędzy dawkami, nie ryzykujemy przedawkowania substancji czynnej, a także dbamy o uzyskanie odpowiedniego terapeutycznego stężenia leku w organizmie. Biorąc dawki leku zbyt często, na pewno nie przyspieszymy terapii, a możemy poważnie zaszkodzić organizmowi.

Czy można wcześniej zakończyć terapię?

Choć poprawę zdrowia dziecka można zauważyć stosunkowo szybko podczas brania antybiotyku, to jednak pod żadnym pozorem nie należy przerywać terapii. To, że dziecko lepiej się czuje, świadczy o dobrze dobranym leku i skutecznym leczeniu. Przerwanie terapii bez konsultacji z lekarzem może spowodować rozwinięcie się szczepów bakterii opornych na antybiotyki, co w efekcie nie pozwoli zastosować tego samego leku w przyszłości, po prostu będzie nieskuteczny. Antybiotykoterapię zawsze stosuje się do ostatniej tabletki lub podania ostatniej dawki zawiesiny, zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Co również bardzo istotne, nigdy nie należy podawać antybiotyku bez konsultacji z lekarzem i jego wyraźnych wskazań. Jeśli w domu mamy niedokończony po poprzedniej terapii lek, to pod żadnym pozorem nie można go podać. Jest to nieodpowiedzialne i bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka. To także jedna z wielu przyczyn tworzenia się bakterii opornych na działanie antybiotyków. Leki te można podawać wyłącznie w przypadku konkretnych zakażeń bakteryjnych i pod kontrolą lekarza.

Wymioty w trakcie antybiotykoterapii. Jak postępować?

Niestety, zdarza się, że w trakcie trwania antybiotykoterapii dziecko wymiotuje. Istnieje wtedy ryzyko, że pozbyło się z organizmu wyznaczonej dawki leku. Wielu rodziców zastanawia się, jak postępować w takiej sytuacji. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim czas od podania leku do momentu wystąpienia wymiotów. Zawiesiny doustne podawane dzieciom w trakcie leczenia potrzebują około 15 minut do całkowitego wchłonięcia. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli nie jesteśmy pewni, jak szybko dziecko zwymiotowało i czy przypadkiem, podając lek, nie doprowadzimy do jego przedawkowania, jeśli jednak antybiotyk zdążył się wchłonąć zanim wystąpiły wymioty. Lekarz zdecyduje wtedy, czy ryzyko niezadziałania środka leczniczego jest większe od ryzyka wystąpienia możliwych działań niepożądanych spowodowanych zbyt wysokim stężeniem substancji czynnej leku w organizmie dziecka.

Skutki uboczne antybiotykoterapii

Poza niewątpliwie korzystnymi właściwościami antybiotyków (czyli niszczeniem chorobotwórczych bakterii), środki te niszczą również bakterie dobre, które wchodzą w skład naturalnej mikrobioty. Prowadzi to do zaburzenia naturalnego składu bakteryjnego jelit i może powodować biegunki, stany zapalne jelit, a także problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Aby temu zapobiec, w trakcie antybiotykoterapii i tuż po niej należy wspomóc organizm przy pomocy probiotyków. Podstawowe znaczenie ma jednak rodzaj szczepów, ponieważ każdy szczep bakterii posiada nieco inne właściwości i zastosowanie. Wśród szczepów probiotycznych, u których stwierdzono skuteczność w zapobieganiu występowania biegunki poantybiotykowej znalazł się Lactiplantibacillus plantarum 299v (wcześniejsza nazwa Lactobacillus plantarum 299v). Szczep ten znajdziemy w produkcie SANPROBI® IBS krople, który jest dedykowany dzieciom, także w czasie i po antybiotykoterapii. Krople, w przeciwieństwie do tabletek, z łatwością można podać dziecku w każdym wieku i tym samym wspomóc je w walce z chorobą, a także w czasie trwania antybiotykoterapii w celu uniknięcia przykrych skutków ubocznych. Łatwiej też odmierzyć właściwą dawkę.

Warto wiedzieć, że probiotyki są zalecane nie tylko w trakcie antybiotykoterapii i tuż po niej, ale także profilaktycznie. Bakterie probiotyczne mają bowiem kilka mechanizmów, które chronią organizm przed zakażeniem: są konkurencją dla bakterii chorobotwórczych, a im jest ich więcej w jelicie, tym bardziej złe bakterie mają utrudnione zadanie skolonizowania go. Do tego wzmacniają barierę jelitową, a także stymulują komórki immunologiczne, wspierając tym samym pracę układu odpornościowego.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza