Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Praktyczne porady dla rodziców

2015-03-30 12:20 Katarzyna Hubicz

Naucz dziecko, jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi. Dzięki temu w przyszłości nie będzie mieć kłopotu z własnym domowym budżetem. Poznaj sposoby na to, aby nauczyć dziecko oszczędzania.

Na co najczęściej dzieci wydają pieniądze?

Z badań Ośrodka Badawczego IPSOS wynika, że uczeń szkoły podstawowej ma do dyspozycji 30-50 zł miesięcznie. Wydaje je zwykle w ciągu kilku dni, głównie na słodycze, czasopisma i zabawki.

Raporty nie precyzują, jak zachowują się dzieci, którym pieniądze skończyły się za szybko. Zapewne część z nich z żalem patrzy na kolegów, dokonujących zakupów w szkolnym sklepiku. Część pewnie pożycza drobne kwoty. Są też tacy, którzy proszą rodziców o dodatkowe pieniądze.

Zasady oszczędzania dla dzieci: kieszonkowe musi być regularne

Podstawą lekcji oszczędzania powinno być planowanie wydatków, a nie da się tego zrobić, nie mając do dyspozycji choćby niewielkiej, ale za to regularnie wypłacanej kwoty. Dlatego warto razem z dzieckiem określić, jakie ma wydatki (guma, sok w szkolnym sklepiku, ulubione czasopismo itp.), i wyznaczyć sumę, jaką będzie otrzymywało. Na początek powinno dostawać mniej pieniędzy, ale za to raz w tygodniu, bo to pozwoli uniknąć pokusy wydania większej sumy jednorazowo.

Potem trzeba się już tylko konsekwentnie trzymać przyjętych zasad, to znaczy: nie dawać dziecku pieniędzy ekstra, gdy wyda wszystko w dwa dni. Dzięki temu pociecha nauczy się, że jeśli zbyt szybko wyda to, co ma, przez jakiś czas nie będzie jej na nic stać. Warto też pamiętać o tym, że jeśli ta suma ma spełnić swoje zadanie, trzeba dziecku pomóc zrozumieć, jakie jego zakupy były nietrafne.

W „dniu wypłaty” można wspólnie z dzieckiem ustalić, co jest dla niego ważne w najbliższym czasie (np. bilet na mecz), spisać niezbędne wydatki na kartce i powiesić ją w widocznym miejscu.

Zasady oszczędzania dla dzieci: premia za wytrwałość

W oszczędzaniu pieniędzy pomaga wyznaczenie celu. Może twoje dziecko marzy o drogiej zabawce? Zachęć je do odkładania co tydzień pewnej sumy. Dodatkową motywacją może być premia – np. za każde odłożone 5 zł dodajesz 1 zł.

Zaoszczędzone pieniądze i gotówkę ekstra (np. prezent urodzinowy) można wrzucać do skarbonki, najlepiej takiej, którą trzeba rozbić, by coś z niej wyjąć. Dobrym rozwiązaniem jest też konto oszczędnościowe – w Polsce można je założyć już nawet 6-latkowi.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE