Apteczka rodzica – co zawsze warto mieć w zasięgu ręki, kiedy jest się rodzicem

2021-10-08 12:25 Materiał sponsorowany
Koronawirus w Polsce. Po tym poznasz, że dziecko jest chore [NIEPOKOJĄCE OBJAWY]
Autor: Getty Images

Rodzice małych dzieci muszą pamiętać o bardzo wielu sprawach – jedną z ważniejszych jest właściwe zaopatrzenie domowej apteczki. U najmłodszych infekcje, biegunka czy drobne urazy są w końcu bardzo częste – warto zawczasu odpowiednio się przygotować, aby w razie konieczności móc od razu przystąpić do działania.

Sezon jesienno-zimowy nierzadko bywa wręcz utrapieniem dla opiekunów najmłodszych dzieci – uczęszczające do przedszkoli i szkół pociechy często zapadają na różnorakie infekcje, ale przytrafiają im się także inne dolegliwości, takie jak skaleczenia czy otarcia.

Teoretycznie zawsze można znaleźć gdzieś aptekę czynną przez całą dobę, w praktyce jednak warto nabyć wcześniej odpowiednie środki po to, by wtedy, gdy u dziecka pojawi się jakiś problem, od razu zareagować. Zdarzają się różne sytuacje i czasami dojazd do znajdującej się daleko od domu apteki może być zwyczajnie trudny. Z tego właśnie powodu najlepszym rozwiązaniem jest skompletowanie domowej apteczki zawczasu.

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Różne problemy zdrowotne mogą pojawiać się u dzieci, jednak niektóre z nich są częstsze, a inne występują rzadziej. Z pewnością jednym z najważniejszych środków, które  powinna zawierać domowa apteczka jest lek przeciwgorączkowy. Wybierając preparat, który w razie wystąpienia gorączki będzie podawany pociechom, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Po pierwsze, istotna jest długość działania leku. Po zastosowaniu preparatu o długim działaniu (np. Ibuprom dla Dzieci Forte1 działający przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie nawet do 8 godzin) dziecko może w nocy spać spokojnym snem, a rodzice nie muszą budzić go po to, by podać kolejną niezbędną dawkę leku.

Ibuprom dla dzieci Forte
Autor: US Pharmacia / materiały prasowe Link: Ibuprom dla Dzieci Forte

Po drugie, dzieci raczej niechętnie przyjmują lekarstwa – z tego powodu warto wybierać takie, które dostępne są w wygodnej do podania formie i których smak może zachęcić dziecko (np. truskawkowy). Płynna forma jest wygodniejsza w stosowaniu i pozwala w łatwy sposób dostosować odpowiednią dla wieku i masy dziecka dawkę leku.

Należy także zwrócić uwagę czy preparat można podawać na czczo – jeśli tak, rodzic nie musi zastanawiać się, kiedy dziecko zjadło ostatni posiłek (zwłaszcza, gdy gorączka pojawia się w nocy lub nad ranem). Po prostu podaje lek (np. Ibuprom dla dzieci Forte2).

Co jeszcze powinno się znaleźć w domowej apteczce? Z pewnością środki, które mogą pomóc w przypadku wystąpienia biegunki u dziecka. Przyczyny biegunki mogą być różne (np. rotawirusy, antybiotykoterapia, nietolerancja pokarmowa, stres), jednak zawsze w pierwszej kolejności należy uzupełnić niedobór płynów i utracone elektrolity, aby zabezpieczyć dziecko przed odwodnieniem. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie domowej apteczki w probiotyki, które pomogą odbudować florę bakteryjną jelit. Warto przy tym pamiętać, że biegunka może być objawem innego schorzenia, a przewlekła biegunka bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej.

Domową apteczkę należy też bezwzględnie wyposażyć w podstawowe środki do opatrywania ran i urazów - mowa o bandażach i płynach do odkażania ran, ale i o jałowych gazikach czy opatrunkach hydrożelowych, które można wykorzystywać w razie oparzenia u dziecka. Warto zaopatrzyć się także w sól fizjologiczną (0,9% roztwór NaCl), którą można wykorzystać w przypadku, gdy do oka dostanie się rzęsa lub kurz. W tym celu najlepiej wybrać małe (pakowane osobno), sterylne porcje NaCl.

Ważne: jeśli dziecko choruje przewlekle domowa apteczka powinna zawierać nie tylko uniwersalne środki, ale i preparaty stosowane w przypadku istniejącej u dziecka choroby przewlekłej (np. doraźne leki wziewne dla dzieci chorujących na astmę).

Ważna nie tylko ilość, ale i jakość – dlaczego domową apteczkę trzeba sprawdzać?

Nie wszyscy pamiętają o tym, że leki mają określony termin przydatności  do użycia, po przekroczeniu którego nie powinny być już stosowane. Z tego powodu konieczne jest okresowe przeglądanie zawartości apteczki i w razie potrzeby wymienianie znajdujących się w niej środków na nowe. Wiele z preparatów powinno być zużytych w określonym czasie. Dobrym rozwiązaniem - zastosowanym w przypadku leku Ibuprom Dla dzieci Forte1 - jest specjalne miejsce na boku kartonika przeznaczone na wpisanie daty kiedy preparat został użyty po raz pierwszy.

Ważne: ze względu na bezpieczeństwo, wszelkie dostępne w domu farmaceutyki powinny zawsze znajdować się poza zasięgiem dzieci. Dlatego warto kontrolować nie tylko to, co znajduje się w apteczce, ale i to, gdzie ona sama się znajduje.

1.

Ibuprom dla Dzieci Forte, ibuprofen, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);  występowanie kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ; ciężka niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2; III trymestr ciąży; skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40,  50-507 Wrocław

2.

U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza