Ciąża zmienia nasze upodobania i przyzwyczajenia

2007-06-22 13:43 Joanna Anczura

Czy tego chcesz, czy nie – w ciąży twoje przyzwyczajenia ulegną zmianie, ponieważ tak zdecyduje twój organizm. Wydaje ci się, że znasz swoje ciało i jego potrzeby. Masz ustalony rytm dnia, a nawet miesiąca. Wiesz, kiedy się spodziewać objawów napięcia przedmiesiączkowego, a kiedy wzmożonego apetytu na seks. Masz swoje kulinarne upodobania i antypatie. Z dnia na dzień to wszystko ulega zakłóceniu. Dokuczają ci mdłości, w środku dnia dopada cię senność, masz dziwaczne zachcianki... Co robić? Cóż, na jakiś czas poddaj się temu, co dyktuje ci twoje ciało.

Do tej pory byłaś wulkanem energii. Teraz z trudem wstajesz rano z łóżka, w ciągu dnia snujesz się jak przysłowiowa mucha w smole i walczysz z ogarniającą cię sennością. W pierwszych tygodniach ciąży to normalne. Trudno – musisz wyhamować. Twój organizm potrzebuje więcej snu, staraj się więc kłaść wcześniej spać, ogranicz wieczorne wysiadywanie przed telewizorem. Gdy w ciągu dnia ciągnie cię do pozycji horyzontalnej, ucinaj sobie drzemki. Nawet w pracy możesz przespać się kilka minut na wygodnym fotelu. Staraj się też jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. Jeśli na co dzień nie masz czasu, aby wybrać się na spokojny spacer do parku, staraj się pokonywać część drogi do pracy na piechotę. Dotleniony organizm lepiej będzie sobie radził z sennością. W II trymestrze te kłopoty miną. Dopiero pod koniec ciąży twój rytm snu i czuwania znowu ulegnie rozchwianiu. W nocy częściej będziesz wstawała do toalety. Będzie cię budziło kopanie maleństwa, bóle w krzyżu, nie mówiąc już o tym, że wygodne ułożenie się do snu ze sporym brzuszkiem okaże się nie lada sztuką. Nie licz na to, że tak jak dawniej prześpisz jak anioł całą noc i w ciągu dnia bez skrupułów wykorzystuj każdą chwilę, by się położyć i zdrzemnąć.

Dobre, bo smakuje

Zapachniała ci kiszona kapusta? Oddałabyś królestwo za znienawidzonego niegdyś śledzia w cebulce? Chodzi za tobą sok z czarnej porzeczki? Nie żałuj sobie. Twój organizm sygnalizuje, że właśnie tego teraz potrzebujesz. Uważaj tylko na słodycze: dawkuj je ostrożnie i wybieraj rozsądnie. Suszone owoce i bakalie, choć kaloryczne, są zdrowe; garstka dziennie nie zaszkodzi, bo prócz witamin i mikroelementów dostarczają sporo błonnika. Co do czekolady – najlepsza jest gorzka. Ma sporo magnezu, a mało cukru. Natomiast na wuzetkę, kremówkę, pralinki i tort z tłustym kremem możesz sobie pozwolić w wyjątkowych wypadkach. Nadmiar tłuszczu i pustych kalorii zemści się: jeśli zaokrąglisz się ponad miarę, trudniej ci będzie po urodzeniu dziecka wrócić do figury.

Picie kawy w czasie ciąży - czy jest szkodliwe?

Czym to pachnie?

Ulubione perfumy zaczynają cię drażnić, a woda po goleniu ukochanego – przyprawia wręcz o mdłości. Na początku ciąży jesteś wyjątkowo wyczulona na zapachy. Duszą cię spaliny, drażni zapach rozgrzanego plastiku i tapicerki w samochodzie czy autobusie, omdlewasz, kiedy musisz użyć płynu do czyszczenia toalet. Na to jest tylko jeden sposób: unikać zapachów, które cię odstręczają. W sytuacji, kiedy to niemożliwe (np. w autobusie, na ulicy), pomoże sposób naszych prababek: miej przy sobie flakonik z ulubioną wodą toaletową lub chusteczkę nasączoną świeżym, ładnym zapachem, który ci odpowiada, i w krytycznych momentach przykładaj ją do nosa.

Blisko niego

Początki ciąży bywają trudne dla obojga przyszłych rodziców: ty dość często czujesz się nie najlepiej, masz bolesne, tkliwe piersi i jesteś jak najdalsza od myśli o pieszczotach. On czuje się zdezorientowany i rozczarowany tym, że jego wspaniała kochanka zmieniła się w pannę niedotykalską. Na tym etapie rzeczywiście możesz nie mieć ochoty na seks – ale za to na pewno lubisz się przytulać. Rób to, gdy masz ochotę – on zrozumie, że masz potrzebę bliskości i kochasz go jak dawniej. Przyjdzie czas, kiedy poczujesz się lepiej. Wróci ochota na seks, mało tego: twoje potrzeby mogą być nawet większe niż dawniej. Jeśli twoja ciąża nie jest zagrożona, nie ma powodu, żebyś odmawiała sobie tych przyjemności. Twój partner na pewno będzie zachwycony. Kochajcie się i pieśćcie; seks poprawi wam samopoczucie i scementuje wasz związek, który teraz potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek. To może być naprawdę piękny czas, który będziecie miło wspominać.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE