Niezbędne FORMALNOŚCI po urodzeniu dziecka

2014-10-15 11:48 Janina Blumka | Konsultacja: Sławomir Grzesiak, prawnik

Po urodzeniu dziecka trzeba odwiedzić kilka urzędów, by załatwić formalności. Są one niezbędne, by twój maluszek zyskał należne mu prawa. Trzeba zarejestrować noworodka w USC, zameldować go, uzyskać PESEL i ewentualnie becikowe.

Zaraz po porodzie jesteś bardzo zajęta – czas wypełnia ci karmienie, przewijanie, pielęgnacja dziecka. W natłoku zajęć musisz jednak pamiętać także o sprawach urzędowych. Jakie formalności po urodzeniu dziecka cię czekają? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby zarejestrować dziecko w USC, zameldować je i dostać becikowe.

Formalności po urodzeniu dziecka: akt urodzenia

Szpital, w którym rodziłaś, ma obowiązek w ciągu 14 dni zgłosić fakt przyjścia na świat twojego dziecka do właściwego dla niego urzędu stanu cywilnego. Ty lub świeżo upieczony tata zgłaszacie się do USC z waszymi dowodami osobistymi i skróconym odpisem aktu małżeństwa. Macie na to 14 dni. Jeśli nie rodziłaś dziecka w szpitalu, tata sam niesie zaświadczenie lekarskie o dacie urodzenia do USC (czyli załatwia to, co zwykle robi szpital) i na to również ma 14 dni od daty porodu. Akt jest wtedy sporządzany od ręki.

Od momentu rejestracji dziecka w USC masz pół roku na ewentualną zmianę jego imienia.

Jeżeli jesteś panną, składasz swój odpis aktu urodzenia, a gdy jesteś rozwiedziona – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencję wyroku rozwodowego. W przypadku, gdy od rozwodu nie minęło 300 dni, istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest twój były mąż i wtedy rejestruje się je jako dziecko małżeńskie. Wdowa powinna dostarczyć odpis aktu zgonu małżonka. Tak jak w przypadku rozwodu, i tu obowiązuje zasada 300 dni. Dziecko, które pochodzi spoza związku małżeńskiego, formalnie nie ma ojca. Jeśli ojciec chce uznać dziecko, może to zrobić za zgodą matki przed kierownikiem USC lub sądem opiekuńczym, a za granicą – przed polskim konsulem. Muszą być przy tym obecni oboje rodzice. Podczas rejestracji dziecka podajecie urzędnikowi jego imiona (nie więcej niż dwa). Urzędnik wydaje bezpłatnie trzy skrócone odpisy aktu urodzenia, każdy kolejny kosztuje 5 zł.

Formalności po urodzeniu dziecka: PESEL

Otrzymasz go, zgłaszając się (kilka tygodni po rejestracji w USC) do biura meldunkowego w urzędzie dzielnicy lub gminy, gdzie zamieszka dziecko. Wybierając się tam, zabierz ze sobą odpis aktu małżeństwa lub aktu urodzenia dziecka albo jego książeczkę zdrowia. Urzędnik wpisze numer na jednym z tych dokumentów. Opłata za wpis wynosi 5 zł.

Formalności po urodzeniu dziecka: zameldowanie

Nie wymaga to żadnych opłat, a jedyny potrzebny dokument to oryginał odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Wystarczy zgłosić fakt pojawienia się na  świecie nowego lokatora w biurze meldunkowym właściwym dla miejsca stałego pobytu jednego z rodziców. Jeśli jest to miejsce zamieszkania ojca, przy meldowaniu muszą być obecni oboje rodzice.

Formalności po urodzeniu dziecka: becikowe

Ta jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, w wysokości 1000 zł, przysługuje każdej mamie, tacie lub innemu prawnemu opiekunowi noworodka. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy lub miejskim ośrodku pomocy społecznej masz 3 miesiące. Weź ze sobą dowód osobisty, dokument stwierdzający datę urodzenia potomka (np. skrócony odpis aktu urodzenia) i swoje oświadczenie, że becikowe nie zostało jeszcze pobrane.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
R
|

Zycze ci zeby ktos cie tak potraktowal kiedys ja ty traktujesz ludzi chamico.

Ququłka
|

Urodzisz na pewno ale PESELA możesz nie dostać i dziecko będzie trzeba oddać do domu dziecka. tak się robi kiedy rodzice są bezdomni. Współczuję.

Marta
|

Myślę, że bardziej aktualne informacje są na stronie:
http://cracon.pl/2015/09/ko...

Swieza mama
|

Artykuł zupełnie nieaktualny, wprowadza w błąd

maja
|

PESEL dziecku możesz nadać w Urzędzie Gminy gdzie miałaś ostatni meldunek stały. W sprawie meldunku, co za głupoty obowiązek meldunkowy jest obowiązkowy.

szprycha
|

pomocy! miesiąc temu urodzlam dziecko. Oboje z mezem nie mamy meldunku i z tego powodu nie zostanie nadany numer pesel. Nie wiemy gdzie się zglosic nikt nie chce pomoc miejski ośrodek pomocy tez jest bezradny a pesel musi być. Pomocy!

ala
|

z tą ankietą proszę na odpowiednio tematyczne forum, tu można znaleźć info ze str prawnej,

jojo
|

Karolino wydaje mi sie ze jesli nie ma przeszkod zeby dziecko mogło byc zameldowane pod adresem twojego stałego meldunku to zamelduj je tam gdzie Ty.w urzedzie z tego co wiem nie wymagaja aktu własnosci jesli ty jestes tam zameldowana.ale najlepiej spytaj sie w USC.pozatym teraz od wszelkiej biedy to juz chyba nie trzeba miec stałego meldunku!pozdrawam

LEK
|

Witam Was serdecznie :) Seks po ciąży? Lepiej, gorzej, czy bez zmian? To pytanie kierujemy do kobiet w okresie od 6 miesięcy do 1,5 roku po porodzie. Jesteśmy studentkami kierunku lekarskiego i prosimy o uzupełnienie poniższej anonimowej ankiety, która pozwoli nam zwiększyć wiedzę na ten temat i lepiej opiekować się przyszłymi pacjentkami. LINK: https://docs.google.com/for...
Pozdrawiam!

ania - lodz formalnosci 2014
|

ja musze zlozyc :

Re: Becikowe

Postautor: agaciskolodzblog » 14 lut 2014, 19:52
Teraz ja to przechodzę ...a wiec zacznę....od... nienawidzę biurokracji w tym kraju, biegania po urzędach - polityka prorodzinna to jakaś porażka... :evil:
może się przyda tak informacyjnie- becikowe składamy: (otrzymałam kartkę z info)
Bałuty urzędnicza 45 tel 638-59-60
Górna- Politechniki 32 638-58-05
Polesie Krzemieniecka 2b 638-52-96
Śródmieście - Piotrkowska 153 638-57-07
Widzew - Piłsudskiego100, 638-53-11

składałam na krzemienickiej:

wniosek (pobrany na Politechniki),
ksero dowodu,
ksero aktu urodzenia ,
zaświadczenie lekarskie,
zaświadczenie z us o dochodach z 2012 (na 6 sierpnia czekałam tydzień na dokument) , mój partner w urzędzie Górna otrzymał od razu,
- moje i partnera oświadczenie o wysokości składek na ubez zdrowotne - spisana suma z dokumentu od zus za 2012
- Zus - składki na ubezpiecze za 2012, (moje i partnera - zus wydał od razu)
- oświadczenie dotyczące danych drugiego rodzica,
- oświadczenie - o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań,
- oświadczenie członka rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
- wniosek z numer konta bankowego

Dziś byłam złożyć, ale niestety to za mało
w 2012 byłam na bezrobociu i miałam zasiłek muszę donieść:
z up dokument kiedy byłam wyrejestrowana,zaświadczenie o pobieraniu zasiłku ( kwoty, daty)
w 2013 podjęłam działalność , którą zawiesiłam muszę donieść:
- dokument o zawieszeniu z data,
- wpis do ewide dzał. gospodarczej,
- oświadczenie o dochodach za działalność za luty 2013,
- dokument od kiedy byłam na chorobowym.