I trymestr

I trymestr to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży. To czas zapłodnienia, rozwoju płodu i mnóstwa zmian zachodzących w organizmie kobiety. To przełomowy moment obfitujący w emocje i wydarzenia. W I trymestrze ciąży wiele kobiet zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które niekorzystnie wpływają na jakość życia. Pierwsze trzy miesiące ciąży są czasem podstawowych badań, w tym jednego z bardziej wyczekiwanych czyli USG.

Jesteś w 11. tygodniu ciąży, co oznacza, że jesteś w środku 3 miesiąca. Twój malec nie przypomina już fasolki, ale dziecko. W 11. tygodniu ciąży ma dużą główkę, bo mózg to organ, który w okresie płodowym rozwija się najdynamiczniej.
13. tydzień ciąży to ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Możesz wreszcie spać spokojnie, mija bowiem okres największego ryzyka poronienia i wystąpienia wad genetycznych. Twoje dziecko jest już ukształtowane i dość duże. Zobacz najważniejsze zalecenia dla kobiet w 13. tygodniu ciąży.
Jesteś w 10. tygodniu ciąży, co oznacza, że od zapłodnienia minęło 8 tygodni. Twoje dziecko rośnie, a ty odczuwasz poranne mdłości, wahania nastroju i niespodziewane powiększenie się biustu. Tak właśnie powinno być. Jaka jest wielkość brzucha i jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Na co powinnaś zwrócić uwagę?
Chcesz zostać mamą albo już wiesz, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko? Zobacz, jak wygląda 1. tydzień ciąży i sprawdź, co się wtedy dzieje w twoim organizmie.
W 6. tygodniu ciąży embrion ma już wielkość ziarenka maku. Jeśli zmierzyłabyś długość jego ciała od ciemienia do końca tułowia (malec jest skulony i przyjmuje w pozycję embrionalną), wyniosłaby ona od 2 do 4 mm. Ty natomiast zaczynasz odczuwać pierwsze zmiany w swoim ciele.
4. tydzień ciąży to moment zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w jamie macicy. W tej chwili maleńka komórka ma niecałe pół milimetra średnicy, ale ciągle się dzieli, mnoży i wzrasta. Okres od 4. tygodnia ciąży do 8. nazywany jest okresem zarodkowym (embrionalnym).
2. tydzień ciąży to tak naprawdę według obliczeń ginekologów moment, w którym komórka jajowa dojrzewa i jest gotowa do uwolnienia się z pęcherzyka. Jeśli przygotowujesz się do ciąży, właśnie teraz powinnaś zacząć starania.
9. tydzień ciąży rozpoczyna kolejny miesiąc ciąży. Twoje dziecko jest maleńkie, ale twój organizm już od kilku tygodni pracuje w trybie "ciąża", dlatego odczuwasz dolegliwości związane ze swoim stanem.
12. tydzień ciąży to czas, gdy możesz mieć już pierwsze problemy z dopięciem swoich dżinsów. Nic dziwnego, twoje ciało zmienia się wraz z rozwojem maluszka, który w tej chwili ma już wielkość limonki.
W 8. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już wielkość dużej czereśni. Oczywiście nie czujesz tego, ale malec już się rusza, rozwija się też bardzo dynamicznie i rośnie wzdłuż.
7. tydzień ciąży to środek 2 miesiąca. Możesz zaczynać już odczuwać charakterystyczne objawy ciąży - mdłości i wymioty, choć u wielu kobiet dominuje senność i zmeęczenie. Czas na pierwszą wizytę ciążową u ginekologa i założenie książeczki ciąży. Zarodek jest nadal niewielki - ma obecnie ok. 4-5 mm, ale szybko się rozwija.
3. tydzień ciąży (według obliczeń ginekologów), to tak naprawdę moment owulacji, a więc i zapłodnienia. To ważny moment, choć zwykle przegapiany przez przyszłych rodziców – chyba, że świadomie i z kalendarzem starają się oni o dziecko.

Ciążę dzielimy umownie na trzy trymestry. Pierwszy z nich jest czasem największych zmian i mnóstwa emocji. Zdarza się, że widok dwóch kresek na teście ciążowym jest wielkim zaskoczeniem, któremu mimo wszystko towarzyszy radość i euforia. Wiele kobiet w I trymestrze ciąży zmaga się z nieprzyjemnymi objawami, a do najczęstszych z nich należą:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zgaga,
  • rozdrażnienie,
  • senność,
  • ból brzucha,
  • ból piersi.

Niestety, w pierwszych trzech miesiącach ciąży ryzyko poronienia jest największe. Często ta nieprzyjemna sytuacja ma miejsce jeszcze przed zagnieżdżeniem zarodka w jamie macicy lub tuż po nim. Pojawia się spóźniona i nieco bardziej obfita niż zwykle miesiączka. W takim przypadku kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że doszło do zapłodnienia.

I trymestr ciąży to czas wielu badań. Ginekolog zleca pobranie krwi na morfologię, glukozę, HCV, WR, HBs. Niezbędne jest również sprawdzenie grupy krwi i zbadanie moczu. Warto wykonać posiew z dróg rodnych i cytologię. Lekarz upewni się również, czy kobieta nie ma cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki, ani wirusa HIV. 

Najbardziej wyczekiwanym badaniem, któremu towarzyszy mnóstwo emocji jest USG, dzięki któremu można sprawdzić, czy płód umiejscowił się dobrze w macicy i czy rozwija się prawidłowo. Pod koniec I trymestru lub na początku II warto udać się na badanie prenatalne, które rekomendowane jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Pozwala oszacować ryzyko związane z wadami rozwojowymi.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza