Zazwyczaj ląduje w koszu. Może jednak być zdrowa dla... naszego serca
Sięgając po pomarańcze, zazwyczaj obieramy ją ze skórki, która później ląduje w koszu. Okazuje się jednak, że możemy popełniać błąd. Ta gorzka skóra może bowiem chronić nie tylko owoc, ale również nasze serce. Naukowcy wyjaśniają.
Nie wyrzucaj, tylko zachowaj. Naukowcy o skórkach pomarańczy
Niedawno naukowcy odkryli, że skórka pomarańczy zawiera nowy, bioaktywny związek zwany feruloiloputrescyną (FP). Jego spożycie może korzystnie wpływać na zdrowie naszego serca. Naukowcy z Uniwersytetu Florydy i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych są podekscytowani tym odkryciem. W badaniach, gdzie myszy były karmione ekstraktem ze skórki pomarańczy przez sześć tygodniu z rzędu, udało się zaobserwować zmniejszenie biomarkerów we krwi powiązanych ze stanami zapalnymi i chorobami układu krążenia. Nawet karmione dietą wysokotłuszczową, zwierzęta, które przyjmowały dzienną dawkę FP, przybrały mniej tłuszczu niż grupa kontrolna.
Fp jest metabolitem, który pierwotnie można było znaleźć w liściach i soku z grejpfruta. Teraz okazało się, że pojawia się on również w niektórych pomarańczach. Jednak nie wydaje się, by był on obecny w cytrynach, limonkach czy mandarynkach. Związek ten już od kilku lat cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Eksperci wciąż jednak nie wiedzą o nim za wiele.
Jest to nowe odkrycie, które podkreśla wcześniej nierozpoznany potencjał zdrowotny feruloilputrescyny w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
- powiedział naukowiec ds. żywności Yu Wang z Uniwersytetu Florydy
Dobroczynne działanie skórek pomarańczy. O tym dobrze wiedzieć
Pomarańcze należą do najpopularniejszych owoców na świecie. Często wykorzystuje się je do soków, jednak skórka najczęściej ląduje w koszu. Jak donosi "Science Alert", każdego roku marnuje się około 32 milionów tom skórek pomarańczy. Może to być spowodowane niewiedzą. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że skórka pomarańczy jest nie tylko całkowicie jadalna, ale również może być dobra dla naszego zdrowia. Na Florydzie na przykład skórki pomarańczy są podawane bydłu.
Porównując skórkę pomarańczy do soczystej części owocu, to skórka zawiera imponujące stężenie limonenu (substancji chemicznej, która może mieć właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe), witamin oraz przeciwutleniaczy. Ustalenie, które związki bioaktywne są najważniejsze dla ludzkiego zdrowia i dlaczego, będzie kluczowe, jeśli naukowcy chcą stworzyć jak najzdrowszy ekstrakt.
Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na FP. Kiedy spożywany jest ten metabolit, wydaje się, że może on powstrzymywać niektóre specyficzne bakterie w jelitach przed tworzeniem produktu ubocznego zwanego trimetyloaminą (TMA) podczas rozkładania żywności. Wytwarzany jest przez bakterie jelitowe często biorące udział w trawieniu mięsa i diet wysokotłuszczowych oraz niskobiałkowych. Kiedy związek ten przedostaje się do krwiobiegu przez jelita, trafia do wątroby i jest metabolizowany do tlenku trimetyloaminy (TMAO). Wiąże się on ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udaru mózgu, otyłości i cukrzycy typu 2. FP w skórkach pomarańczy może pomóc przeciwdziałać temu ryzyku.