W Poznaniu przeprowadzono jeden z najtrudniejszych zabiegów endowaskularnych
W czwartek 22 listopada br. w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu przeprowadzono jeden z najtrudniejszych technicznie zabiegów endowaskularnych wewnątrzwątrobowego zespolenia wrotno-systemowego (transjugular intrahepatic portosystemic shunts – tips).
Wewnątrzwątrobowe zespolenie wrotno-systemowego jest sztucznym kanałem w wątrobie, który pozwala na przepływ krwi między żyłą wrotną, a żyłą wątrobową. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia wrotnego (które często jest spowodowane marskością wątroby), co często prowadzi do krwawienia z jelit, zagrażającego życiu krwawienia z przełyku (żylaki przełyku) i nagromadzenia płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze).
Zespół w składzie: prof. Zbigniew Krasiński, dr Jerzy Kulesza, dr Bartosz Żabicki z udziałem prof. Macieja Pecha z Magdeburga po 2,5h zakończył z sukcesem implantację stentu krytego w wątrobie u 34 letniego chorego z marskością wątroby i WZW C.
Pacjent ten miał 4-krotnie masywne krwawienia z żylaków przełyku. W diagnostyce przedoperacyjnej i kwalifikacji chorego do zabiegu uczestniczył prof. Marek Karczewski, który przygotowuje się do transplantacji wątroby.
Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu jest drugim ośrodkiem, poza Warszawą, gdzie przeprowadza się tego typu zabiegi.