Upał i choroba przewlekła - jak sobie radzić?

2022-06-21 11:02

Upał i choroba przewlekła - to połączenie może, ale nie musi być groźne. Konieczne jest jednak zachowanie środków ostrożności. Jak więc radzić sobie z upałem, gdy cierpimy na choroby układu krążenia, zaburzenia układu nerwowego, astmę i POChP, cukrzycę czy mamy problemy z żyłami?

Młoda kobieta cierpiąca na silny ból głowy.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Upał a choroby układu krążenia
  2. Upał a zaburzenia układu nerwowego
  3. Upał a astma i POChP
  4. Upał a problemy z żyłami

Upał i choroby przewlekłe - w przypadku niektórych schorzeń sama zmiana klimatu bywa dla organizmu poważnym obciążeniem i dlatego cel wyprawy musi być przemyślany, aby nie doszło do nasilenia objawów choroby, a niekiedy zagrożenia życia. W upale naczynia krwionośne dość szybko się rozszerzają, serce przyśpiesza, a skórę pokrywają kropelki potu.

To sygnał, że organizm broni się przed przegrzaniem i stara się utrzymać właściwą temperaturę ciała. Ten naturalny system schładzania organizmu może być jednak rozregulowany, gdy cierpimy na schorzenia przewlekłe. I chociaż nie należy wpadać w przesadę, to w upalne dni lepiej zwracać uwagę na samopoczucie, a każde pogorszenie stanu zdrowia zgłosić lekarzowi.

Czytaj też: Jak upał w mieście wpływa na twoje zdrowie i samopoczucie?

Upał a choroby układu krążenia

Osoby, które mają problemy sercowe, powinny chronić się przed nadmiarem słońca, wypoczywać w półcieniu i zawsze osłaniać głowę przed promieniami słonecznymi. Nie należy wyjeżdżać w tropiki ani w ekstremalnie wysokie góry.

Wysoka temperatura sprawia, że ludzki organizm całą energię skupia na walce z upałem. Aby wspomóc organizm, unikajmy jedzenia tłustego, ciężkostrawnego i podnoszącego ciśnienie. Przestawmy się na dania lekkie i świeże, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych. W gorące dni należy pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie, wykluczony jest alkohol i kawa.

U osób z chorobami układu krążenia wysoka temperatura otoczenia może wywołać duszności, zaburzenia widzenia oraz bóle w klatce piersiowej. W czasie upałów wzrasta też skłonność do zakrzepów.

Osoby cierpiące na nadciśnienie, które zauważyły u siebie takie objawy, jak: suchy, męczący nocny kaszel, nadmierne oddawanie moczu, drżenie rąk, wzmożoną potliwość, zawroty głowy czy zimne nogi i ręce, powinny skontaktować się z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: udar słoneczny

Upał a zaburzenia układu nerwowego

Żar lejący się z nieba przyczynia się do spadku koncentracji, przynosi rozleniwienie, senność, niepokój i podenerwowanie. Dlatego osoby z zaburzeniami układu nerwowego w upalne dni powinny poświęcić więcej czasu na odpoczynek i relaks. Warto dodać, że osłabienie układu nerwowego może niekorzystnie wpływać także na układ krążenia. W takiej sytuacji wybawieniem może być poobiednia drzemka, dzięki której uspokoimy nerwy, a sercu pozwolimy wolniej pracować.

Upał a astma i POChP

Upały to trudny czas dla osób chorujących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Grozi im wysuszenie śluzówki wyściełającej drogi oddechowe. Wysuszona śluzówka częściej i szybciej reaguje na drażniące czynniki przedostające się do dróg oddechowych.

Dlatego należy stale nosić przy sobie inhalator z lekiem, którego można użyć w przypadku duszności. Trzeba też pić co najmniej 2 litry wody dziennie i chronić się przed słońcem między 10 a 16.

Upał a problemy z żyłami

Jeżeli czeka nas długa podróż samolotem, włóżmy luźne ubranie i skarpetki, które nie uciskają łydek. W czasie lotu jesteśmy unieruchomieni na miejscu, można jednak poruszać stopami, napinać mięśnie łydek, aby pomóc krwi odpływać z nóg.

Natomiast podróżując samochodem, co jakiś czas zatrzymajmy się i trochę pospacerujmy, aby uruchomić pompę mięśniową w łydkach, która pobudzi krew do szybszego krążenia. Przed wyjazdem na urlop warto wspomóc organizm, przyjmując, po konsultacji z lekarzem, przez co najmniej tydzień preparaty wzmacniające naczynia krwionośne i przeciwzapalne. 

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.