Takie paznokcie mogą świadczyć o raku płuca. Prosty test zrobisz w domu, może ci uratować życie

2022-04-13 11:30

Rak płuca to najczęstszy nowotwór na świecie. Wielu chorych dowiaduje się o nim wtedy, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie. Mimo, że ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz na podstawie objawów i wyników badań, istnieje sposób, który pozwala ocenić, czy możesz mieć raka płuc lub chorować na inne groźne choroby. W dodatku można go wykonać samodzielnie w domu.

Takie paznokcie mogą świadczyć o raku płuca. Prosty test zrobisz w domu, może ci uratować życie
Autor: Getty Images

Rak płuca zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W Polsce co roku dowiaduje się o nim 22,5 tys. osób. Prognozuje się, że w 2025 roku będzie to 23,5 tysiąca chorych rocznie, a liczba przypadków stale będzie rosła. We wczesnej postaci jest on w zasadzie bezobjawowy, albo daje objawy sugerujące banalne schorzenia układu oddechowego.

Dopiero w formie zaawansowanej daje typowe objawy takie jak przewlekłe stany zapalne, nawracające zapalenia płuc, duszność, kaszel czy krwioplucie. A wtedy jest już zwykle za późno na jego skuteczne leczenie.

Wyróżniane są dwa główne typy raka płuca: niedrobnokomórkowy rak płuca, który jest najczęstszy, a także drobnokomórkowy rak płuca, który rozprzestrzenia się szybciej.

U części chorych występuje objaw Schamrotha 

Raka płuca pozwalają wykryć badania obrazowe - w tym RTG klatki piersiowej i tomografia komputerowa. Nie są to jednak badanie przesiewowe - zlecane są tym pacjentom, u których wystąpią konkretne objawy. Eksperci z brytyjskiej organizacji Cancer Research UK przekonują jednak, że każdy może wykonać w domu prosty test, który może ostrzegać m.in. o wczesnej postaci niedrobnokomórkowego raka płuca. Ich zdaniem bowiem u wielu chorych na tę postać nowotworu pojawia się konkretny objaw.

Chodzi o tzw. test na objaw Schamrotha, występujący u osób mających palce pałeczkowate, określane również jako maczugowate (a także jako palce Hipokratesa). Takie palce charakteryzują się przerostem tkanki łącznej, przez co przypominają pałeczki dobosza - można je rozpoznać po tym, że ich końcowe części są pogrubione, z kolei paznokcie uwypuklone i okrągłe, kształtem przypominające szkiełko zegarka (paznokcie zegarkowate). Palce pałeczkowate rzadziej są wrodzone, częściej pojawiają się w przebiegu różnych chorób.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Prosty test, a może uratować życie

U osób, które mają palce pałeczkowate, często występuje objaw Schamrotha - zanik przestrzeni między złączonymi paznokciami. By to ocenić, wystarczy zetknąć ze sobą  grzbietowe powierzchnie palców wskazujących obu rąk - między nimi powinno znajdować się małe okienko w kształcie rombu. Jeśli go nie ma, warto porozmawiać z lekarzem, gdyż taki objaw może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.  

Jak podkreślają eksperci, jeśli palce pałeczkowate dotyczą obu dłoni, może to świadczyć m.in. o chorobie nowotworowej - w tym właśnie o raku płuca lub o międzybłoniaku. Palce pałeczkowate mogą również towarzyszyć chorobom płuc, serca, układu pokarmowego czy schorzeniom wieloukładowym. Dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki