Sztuczna inteligencja sojusznikiem w walce z padaczką

2021-08-24 14:18 Materiał sponsorowany

Epileptologia to jedna z wielu dziedzin współczesnej medycyny, której rozwój sztucznej inteligencji utorował drogę do większej skuteczności – umożliwił uproszczenie wielu trudnych procesów i skrócił do minimum te czasochłonne. A czasem też sprawił, że te niemożliwe stały się dostępne.

To pokazuje, że technologie 4.0 – uczenie maszynowe, sztuczna czy asystująca inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT), biosensory, cybernetyczny system opieki – to nie alternatywa, ale konieczność w kontekście współczesnych wyzwań opieki nad pacjentami. Szczególnie w tak trudnej i wymagającej dziedzinie, jaką jest epileptologia, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań daje dużo większe możliwości diagnostyki i leczenia, także pacjentom, którym do tej pory nie udawało się pomóc.

To działa! Jak się wykorzystuje AI na świecie i w Polsce

Naukowcy z New York University Grossman School of Medicine opracowali program komputerowy, który na podstawie zdjęcia rentgenowskiego umie przewidzieć, czy u pacjentów z COVID-19 wystąpią komplikacje zagrażające życiu. Aż w 4 na 5 przypadków program trafnie wytypował, które osoby wymagały intensywnej opieki i wentylacji mechanicznej.

Żeby wesprzeć profilaktykę raka skóry, Google już pod koniec roku 2021 wprowadzi Derm Assist – zaawansowany system AI, oparty na uczeniu maszynowym, wspierający wykrywanie chorób skóry. System przeanalizuje zdjęcia i porówna je z bazą danych 288 różnego rodzaju schorzeń.

A już dziś dzięki aplikacji na smartfon SkinVision można wykryć oznaki większości nowotworów skóry z dokładnością blisko 95%. Od kwietnia 2021 r. ta aplikacja dostępna jest także dla polskich pacjentów.

Przewidzieć chorobę…? Tak! Naukowcy z Kobe opracowali algorytm, który na podstawie wielu analizowanych danych potrafi wskazać konkretny dzień, w którym może nastąpić zawał serca. System uczy się i samodoskonali na podstawie danych od pacjentów po zawałach, identyfikując pewne schematy i wzorce.

W Polsce Śląski Uniwersytet Medyczny wdrożył algorytm HeartLogic. Opiera się on na tzw. multisensorycznej analizie parametrów pacjenta. W marcu tego roku HeartLogic ostrzegł kardiologów, że u ich pacjenta w najbliższym czasie nastąpi zaostrzenie niewydolności serca. Diagnozę potwierdziła kontrola w placówce.

To tylko kilka z setek przykładów, jak sztuczna inteligencja wspiera leczenie, a czasem… ratuje życie.  

Ictal®. Robot Neurosphery w służbie epileptologii

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji są już dostępne także dla polskich pacjentów chorujących na padaczkę. Zespół pod kierownictwem doświadczonego epileptologa dra n. med. Piotra Zwolińskiego i cybernetyka płka dra inż. Mariusza Chmielewskiego stworzył Neuroterminal, oparty na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym system wspierający diagnostykę i leczenie padaczki.

Mózgiem Neuroterminalu jest moduł cybernetyczny Ictal® – robot wewnętrzny, który zawiera narzędzia tzw. inteligencji asystującej. Jest to zespół silników matematyczno-statystycznych, które wspierają lekarza w stawianiu diagnozy i doborze najwłaściwszej dla konkretnego pacjenta terapii.

– Robot wykorzystuje stworzoną przeze mnie bibliotekę ontologiczną – opis kilkudziesięciu klasyfikowanych przez Międzynarodową Ligę Przeciwpadaczkową typów napadów padaczkowych, opisanych unikatowym zestawem stu cech – wyjaśnia dr Piotr Zwoliński. – Po wprowadzeniu dokumentacji chorego komputer analizuje dane i stawia rozpoznanie – dodaje.

Pamięć operacyjna systemu zawiera też międzynarodową bazę ponad 30 leków stosowanych w leczeniu padaczki, a także zalecenia w zakresie ich stosowania. Ten automatyczny moduł wspiera lekarza w opracowaniu optymalnej ścieżki farmakologicznej. Dane mogą zostać wprowadzone i przetworzone w dowolnym momencie choroby, a Ictal® podaje wyniki w czasie rzeczywistym. Oczywiście to lekarz podejmuje ostateczną decyzję zarówno w kwestii diagnostyki, jak i zalecanej farmakoterapii, ale dzięki Ictalowi® jest w stanie niejako przeanalizować więcej podobnych przypadków.

Zespół Neurosphery liczy na pomoc systemu także w przypadku niektórych ciężkich postaci padaczki. – Dzięki ogromnym możliwościom Ictala® możemy analizować miliony cech u milionów pacjentów jednocześnie, w czasie rzeczywistym – mówi dr Piotr Zwoliński.

Neurosphera
Autor: materiały prasowe

Istnieje duża szansa, że mając takie możliwości, komputer znajdzie i podpowie nowe prawidłowości, a to z kolei pozwoli pomóc pacjentom, u których do tej pory zawodziły wszelkie znane sposoby diagnostyki i terapii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.