Szczególne zasady pochówku osób zmarłych na COVID-19

2020-03-23 11:57 KT

W czasie epidemii koronawirusa szczególne zasady, takie jak ograniczenie liczby uczestników, obowiązują nie tylko na pogrzebie. Wzmożone środki ostrożności stosują także zakłady pogrzebowe.

Wraz z ogłoszeniem stanu epidemicznego, a następnie epidemii, wprowadzono zakaz spotkań w grupach powyżej 50 osób. Ograniczenia te dotyczą także uroczystości religijnych takich jak pogrzeby, jak zauważa telewizja Polsat News.

Z tego powodu kolejne diecezje (np. archidiecezja warszawska, diecezja gliwicka) ograniczają możliwość uczestnictwa wiernych w nabożeństwach pogrzebowych i na cmentarzach jedynie do najbliższej rodziny.

Pochówek zmarłych z powodu koronawirusa

Obecnie specjalne zalecenia związane z pogrzebami dotyczą pochówku osób zmarłych z powodu koronawirusa. Według rzeczniczki lubelskiego sanepidu, Magdaleny Smolińskiej-Kornas, która wypowiedziała się dla Polsat News, w takiej sytuacji konieczne jest zachowanie specjalnych środków ostrożności.

Niedozwolone jest zatem dotykanie zwłok osoby zmarłej na chorobę COVID-19, nie licząc procedury przygotowania ciała takich jak: obmycie, ubranie i ułożenie. Dodała też, że do obmywania ciała zmarłego używa się płynu dezynfekcyjnego, a trumnę wykłada się warstwą substancji płynochłonnej. Konieczne jest również szczelne zamknięcie i dezynfekcja trumny z zewnątrz.

Odkaża się nie tylko ciało i trumnę, ale też środek transportu, pomieszczenie, w którym przebywała osoba zmarła, a także wszystkie przedmioty, z którymi miała ona kontakt.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, Krzysztof Wolicki, w wydanym oświadczeniu zaleca ograniczenie uroczystości pogrzebowych tylko do cmentarza:

"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce w dniu 13 marca br., mając na uwadze przede wszystkim dobro społeczeństwa, Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe popiera stanowisko biskupa Diecezji Gliwickiej Jana Kopca zawarte w Dekrecie z dnia 14.03.2020 r. polecające, aby uroczystości pogrzebowe ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale „sine populo” [bez wiernych - red.] lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zaleca, aby wszystkie uroczystości pogrzebowe organizowane w Polsce zarówno wyznaniowe jak i świeckie odbywały się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie tylko i wyłącznie na cmentarzu."

Bez pożegnania

Dla bliskich osoby zmarłej z powodu COVID-19 szczególnie bolesny jest więc fakt, że nie mają możliwości zobaczyć i pożegnać zmarłego. Sami często są chorzy albo mają kwarantannę. Zostają pozbawieni ważnego aspektu przeżywania żałoby. Chorzy umierają w samotności, a ich rodziny przeżywają pierwszy, najbardziej gorzki etap żałoby w izolacji.

"Nieobecność na pogrzebie to dla wiernych szczególne dodatkowe obciążenie w tych trudnym dla wszystkich czasie", jak powiedział New York Timesowi ojciec Pierluigi Leva.

We Włoszech, gdzie liczba zmarłych sięgnęła 5 500, pochówek to drastyczny problem. Oficjalnie zakazano organizowania wszelkich uroczystości, w tym pogrzebowych. Kostnice szpitalne są przepełnione, piętrzę się stosy trumien w kolejkach do krematoriów, niekiedy na odbiór ciała zmarłego w domu czeka się 2 dni, bo pracownicy zakładów pogrzebowych też chorują. Na cmentarzach brakuje miejsc, jeden z cmentarzy w Bergamo został zamknięty po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, jak donosi NY Times, choć cmentarna kostnica jeszcze przyjmuje zwłoki.

Inne pogrzeby

Jeśli chodzi o polskie pogrzeby osób zmarłych z przyczyn niezwiązanych z COVID-19, nie pojawiły się jeszcze żadne konkretne wytyczne. Rodzina lub bliscy, którzy chcą pożegnać zmarłego, powinny stosować się do zaleceń GIS i Ministerstwa Zdrowia, a więc przestrzeganie zasad kwarantanny (osoba w kwarantannie nie może więc wyjść z domu i przyjść na pogrzeb), higieny, bezpiecznego odstępu między osobami w miejscach publicznych, a także ochronę seniorów i osób z grup podwyższonego ryzyka.

Posłuchaj, ile czasu koronawirus żyje poza organizmem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

Czytaj więcej:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE