Sympozjum absolwentów programu VRGTP/BioLAB 2019 pod koniec lipca w Warszawie
Pod koniec lipca w Warszawie odbędzie się Sympozjum absolwentów programu Visiting Research Graduate Traineeship/BioLAB – pierwsze tego typu wydarzenie, łączące absolwentów trwającego już ponad 18 lat programu. Uczestników czekają dwa dni pełne prezentacji i spotkań, podczas których specjaliści z zakresu nauk biologicznych podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz osiągnięciami w środowisku naukowym i biznesowym. Patronat nad wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Od początków historii programu, udział w nim wzięło już prawie 300 studentów z najlepszych polskich uczelni. Przez jeden rok brali oni czynny udział w badaniach z zakresu nauk biologicznych w jednej z czterech amerykańskich instytucji: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation lub University of Texas: Southwestern Medical Center.
Wyniki ich badań prowadzonych w trakcie stażu wielokrotnie stanowiły podstawę artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, takich jak „Nature”, „Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics” czy „Acta Crystallographica”.
Podczas sympozjum, które odbędzie się w dniach 26-27 lipca na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, absolwenci programu sprzed kilkunastu lat spotkają się z tymi, którzy niedawno ukończyli studia i dopiero wrócili ze stażu. Będzie to okazja zarówno do wymiany wiedzy i odświeżenia wielu kontaktów, jak i nawiązania współpracy przy różnorodnych projektach.
W ramach wydarzenia odbędą się także warsztaty i panele naukowe, w których udział wezmą wybitni przedstawiciele różnych dziedzin nauk biologicznych. Pośród wielu gości udział potwierdził m.in. dr Michał Walczak, założyciel i dyrektor firmy biofarmaceutycznej Captor Therapeutics (sponsor sympozjum), pracującej w obszarze chorób nowotworowych i autoimmunologicznych, absolwent programu, a także dr Jernej Zupanc - założyciel i dyrektor firmy Seyes, który opowie, w jaki sposób wizualnie prezentować złożone przekazy, aby były zrozumiałe dla odbiorcy.
Organizatorem wydarzenia jest Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, która od 2013 r. administruje programem BioLAB w Polsce oraz Politechnika Warszawska, która dla wielu absolwentów jest uczelnią macierzystą. Partnerem wydarzenia została Fundacja Polonium, której Dyrektorem Generalnym jest absolwentka programu BioLAB – Justyna Pielecka-Fortuna. Patronat nad sympozjum objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowa Agencja Wymiany Naukowej.
Porady eksperta