Sprawdź jak aplikacja mojeIKP ułatwi dostęp do Internetowego Konta Pacjenta Twojego dziecka

2021-09-06 14:27 Materiał sponsorowany

Początek roku szkolnego to wyzwanie dla dzieci i ich rodziców. Uczniowie po dwóch miesiącach odpoczynku wracają do codziennej nauki i obowiązków z nią związanych. Dla dorosłych jest to czas, w którym ze zdwojoną siłą muszą zadbać o swoje pociechy, które dużo bardziej narażone są na choroby i infekcje. W pilnowaniu spraw związanych ze zdrowiem całej rodziny, pomoże aplikacja mojeIKP. Aplikacja jest do pobrania bezpłatnie na platformach Google Play lub App Store.

IKP
Autor: materiały prasowe

Co roku wrzesień wiąże się z powrotem uczniów do szkół i przedszkoli. Dla wielu rodziców okres ten kojarzy się z częstszymi niż zwykle wizytami u lekarza. Ma to związek z większym prawdopodobieństwem obecności bakterii i wirusów u większej grupy osób. Nie jest to jednak powód do zmartwień, bowiem dzieci chorując nabywają odporność. Bardzo często w rodzinie, szczególnie przy większej liczbie dzieci, problemem staje się zapamiętanie dat wszystkich zaplanowanych wizyt u lekarzy specjalistów czy sposobu dawkowania danego leku.

Rodzicu! Pobierz aplikację mojeIKP i ułatw sobie życie

Naprzeciw oczekiwaniom rodziców wychodzi aplikacja mojeIKP, która została stworzona przez Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia. Nową funkcjonalnością aplikacji mojeIKP jest dostęp do kont naszych bliskich, w tym dzieci. Funkcja ta ułatwia pilnowanie spraw związanych ze zdrowiem całej rodziny i usprawnia realizację e-skierowań czy e-recept.

Aplikacja mojeIKP umożliwia dostęp przez smartfon do wybranych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta, takich jak m.in.:

  • realizacja e-recept oraz e-skierowań;
  • wykupywania leków w aptece za pomocą kodu QR, bez konieczności podawania numeru PESEL;
  • łatwe wyszukiwanie e-recept i e-skierowań oraz odbieranie wysyłanych bezpośrednio na telefon powiadomień o wystawieniu tych elektronicznych dokumentów
  • sprawdzanie dawkowania przepisanego leku oraz jego ulotkę;
  • sprawdzanie, kiedy i gdzie odbędzie się kolejna wizyta u specjalisty na podstawie zarejestrowanego e-skierowania.

Jak przełączyć się na konto dziecka w aplikacji mojeIKP?

Aby przełączyć się na konto dziecka należy zalogować się do aplikacji mojeIKP i kliknąć w „Menu”. Na górze ekranu pojawi się ramka z informacją „Moje konto”. Po kliknięciu w ramkę, rozwinie się lista kont, do których masz dostęp: dzieci lub osób, które Cię upoważniły do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Należy wybrać konto dziecka. Warto pamiętać, że dostęp do konta dziecka ma rodzic, który zgłosił je do ZUS. Drugi rodzic powinien dostać od niego upoważnienie.

Moje IKP
Autor: materiały prasowe

Aplikacja pomocna nie tylko w przypadku choroby

W aplikacji mojeIKP do pobrania jest również Unijny Certyfikat COVID (UCC), który może okazać się niezbędny nie tylko w trakcie podróży zagranicznych, ale również przy wejściu do wybranych miejsc publicznych takich jak np. niektóre restauracje czy kina. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można okazać w każdym momencie. Po zainstalowaniu aplikacji pierwszy raz należy:

  1. zalogować się profilem zaufanym lub kontem w określonym banku (PKO BP, Pekao SA, BOŚ, BNP Paribas, bank spółdzielczy);
  2. nadać kod PIN, by użyć go przy kolejnych logowaniach do aplikacji;
  3. z zakładki menu (ikonka „trzy kropki”, na górze po prawej stronie ekranu) wybrać z listy UCC -Unijny Certyfikat COVID i pobrać go na urządzenie.
IKP - finansowanie
Autor: materiały prasowe
IKP
Autor: materiały prasowe

Dzięki aplikacji mojeIKP zapiszesz się na szczepienie

Ci, którzy jeszcze nie zaszczepili się przeciwko COVID-19, mogą skorzystać z aplikacji mojeIKP i w prosty sposób zarejestrować się w wybranym punkcie szczepień. Aby umówić się na szczepienie należy:

sprawdzić, czy mamy już wystawione e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Będzie ono wyróżnione niebieską obwódką na liście e-skierowań. Następnie należy kliknąć na e-skierowanie, żeby je otworzyć. Przycisk „Umów szczepienie”, przekieruje nas do systemu e-rejestracji. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni termin, godzinę i dogodne miejsce szczepienia. Termin i miejsce szczepienia sprawdzimy w aplikacji w zakładce e-skierowania. Na drugie szczepienie, jeśli jest przewidziane, należy umówić się już bezpośrednio w punkcie szczepień.

Aplikacja mojeIKP jest do pobrania z Google Play oraz App Store.

Plansza
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.