Sposób na długie życie. Te ćwiczenia naprawdę działają – tak twierdzi ekspert

2022-08-01 16:23

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Ćwiczenia poprawiają dopływ krwi do mózgu, zwiększają stopień skupienia, sprawności i jasności umysłu oraz pomagają utrzymać prawidłową masę ciała. Okazuje się, że dają one również szansę na dłuższe życie. Ekspert podpowiada, że szczególnie ten rodzaj treningu może przybliżyć nas do osiągnięcia celu.

Kobieta wykonująca plank, czyli deskę
Autor: Getty Images

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Każdy z nas potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, by się prawidłowo rozwijać. Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały organizm, m.in. poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczność ciała, redukuje stres oraz wzmacnia system immunologiczny. Naukowcy nieraz dowiedli, że uprawianie sportu wydłuża życie. Tego samego zdania jest Nick Mitchell, brytyjski trener personalny i założyciel firmy Ultimate Performance.

Ten trening wydłuża życia. Tak twierdzi ekspert

Według niego trening oporowy, zwany także siłowym, może pomóc w dożyciu stu lat. Ponieważ angażuje on dużą ilość włókien mięśniowych i mięśni głębokich odpowiadających za stabilizację ciała, prawidłową postawę oraz wpływających na utrzymanie równowagi. Ćwiczenia siłowe przynoszą wiele korzyści dla organizmu m.in.:

  • przyczyniają się do utraty wagi,
  • zwiększają siłę mięśni, poprawiają wytrzymałość ścięgien i więzadeł,
  • pomagają zminimalizować ryzyko chorób układu kostnego (np. osteoporozy),
  • poprawiają postawę ciała,
  • wzmacniają serce, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób (np. zawału serca, miażdżycy),
  • powodują wytwarzanie endorfin tzw. hormonów szczęścia.

Ekspert twierdzi, że dwie 45-minutowe sesje treningu oporowego w ciągu tygodnia są optymalne dla osób powyżej 50. roku życia. - Wiem, że niektóre osoby w podeszłym wieku wychodzą z założenia, że siłownia jest dla młodych osób. Należy zmienić jednak nastawienie - mówi.

W formie 24: błędy podczas treningu

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku

Nick Mitchell wyjaśnia, że wraz z wiekiem powstaje zjawisko tzw. sarkopenia, czyli postępująca utrata tkanki mięśniowej. A zanik masy mięśniowej u osób w podeszłym wieku przyczynia się do upadków, a niska masa kostna w połączeniu z upadkiem to wysokie ryzyko złamań. Ten proces jest bardzo powolny, ale systematyczny i znacznie nasila się po 60. roku życia. W celu zapobiegania sarkopenii warto, jak podkreśla ekspert, zacząć uprawiać trening oporowy, nawet w warunkach domowych.

- Chcesz pozostać młody, aktywny, energiczny i żwawy, jak to tylko możliwe? Powinieneś więc wykonywać ćwiczenia, np. pompki, powoli, dokładnie i systematycznie – zachęca Nick Mitchell.

Jego zdaniem nigdy nie jest za późno, by zacząć przygodę z treningiem oporowym. – Nawet 75-letni mężczyzna, który nigdy wcześniej nie ćwiczył, może podjąć działania w kontekście treningu. To tylko pozytywnie odbije się na zdrowiu – dodaje.

Przykładowe ćwiczenia oporowe, jakie można wykonywać w domu, są to: pompki klasyczne i odwrócone, przysiady, boksowanie, podnoszenie butelek z wodą (zastępujących hantle) czy podskoki do góry.

Jak twierdzi ekspert, trening siłowy, daje świeży start, by zmienić coś w swoim stylu życia na lepsze.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki