Sezon na truskawki trwa, ale nie każdemu służy. Komu mogą zaszkodzić?

2022-06-14 13:33

To jedne z najbardziej soczystych owoców, na które trwa obecnie sezon. Choć zawierają w sobie wiele cennych witamin, nie każdemu mogą służyć. Szczególnie ostrożne powinny być osoby przyjmujące konkretne leki. Komu mogą szkodzić truskawki?

kobieta je truskawki
Autor: Getty Images

Truskawki to jedne z najbardziej słodkich i soczystych owoców. To także dobre źródło witaminy C, manganu, kwasu foliowego i potasu. Truskawki są także bogate w przeciwutleniacze i związki roślinne, które mogą pozytywnie oddziaływać na zdrowie serca. Te owoce sprzyjają także łagodzeniu stanów zapalnych.

W znacznej większości truskawki składają się z wody. W 100 g surowych truskawek znajduje się 32 kcal, 4,9 g cukru, 2 g błonnika i zaledwie 0,3 g tłuszczu. Mimo to, niektóre osoby powinny ostrożnie podchodzić do spożywania truskawek.

Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść?

Komu mogą zaszkodzić truskawki?

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i problemy z cholesterolem, koniecznie sięgnij po truskawki. Te owoce działają moczopędnie, a dzięki zawartości błonnika, mogą przyspieszyć twój metabolizm. Jeśli jednak masz alergię na histaminę, truskawki nie są dla ciebie.

W przypadku tej konkretnej alergii nawet spożycie kilku owoców może wywołać reakcję alergiczną. Może pojawić się pokrzywka, wymioty, biegunka, swędzenie skóry, a nawet stan zapalny.

Truskawek powinny unikać także osoby, które mają alergię na salicylany. Te związki są także zawarte np. w aspirynie. Po spożyciu może pojawić się suchy kaszel oraz duszności.

W większej ilości truskawki mogą podrażniać ściany jelit, dlatego szczególnie ostrożnie powinny spożywać je osoby, które mają nadwrażliwe jelita albo chorobę wrzodową.

Truskawki a leki

Jeśli przyjmujesz beta-blokery, truskawki nie są dla ciebie. Te owoce są źródłem potasu, więc w połączeniu z tymi lekami mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Beta-blokery podnoszą bowiem poziom potasu w organizmie.