Przez 10 lat skarżyła się na mgłę mózgową i problemy z jelitami. Dopiero dentysta postawił właściwą diagnozę

2022-06-28 9:03

41-letnia wówczas Lucinda przez prawie 10 lat borykała się z wieloma nieswoistymi objawami. Dokuczały jej problemy z jelitami, nocne poty, mgła mózgowa, infekcje ucha, drażliwy nastrój i inne dolegliwości, których przyczyny nie potrafił zdiagnozować żaden specjalista. Prawidłową diagnozę postawił w końcu dentysta.

dentysta
Autor: Getty Images

W wieku 41 lat zaczęły się "dziwne" objawy

41-latce zaczęły dokuczać nieswoiste objawy, których lekarze nie powiązali z żadnym konkretnym schorzeniem. Kobieta miała wiele symptomów, które znacznie utrudniały jej codzienne funkcjonowanie. Pojawiła się suchość pochwy, w nocy walczyła z zaburzeniami snu i nocnymi potami, ponadto dawały jej się we znaki wahania nastroju, uderzenia gorąca, przyrost masy ciała. Lucinda miała także mgłę mózgową, problemy z jelitami, infekcje ucha, czuła napięcie w piersiach i była bardzo rozdrażniona.

10 lat bez diagnozy

Sprawa została nagłośniona, gdy Lucinda wzięła udział w debacie w brytyjskim Parlamencie o zdrowotnych problemach kobiet. Wyznała, że na właściwą diagnozę czekała prawie dziesięć lat. To dentysta przypadkowo postawił diagnozę, gdy udała się do jego gabinetu ze względu na zapalenie dziąseł. Lucinda miała menopauzę, której nie rozpoznał lekarz rodzinny... 

Poradnik Zdrowie: menopauza

Diagnozę postawił dentysta

Gdy Lucinda pojawiła się w gabinecie z zapaleniem dziąseł, lekarz rozpoznał, że choroba ma ścisły związek z niskim poziomem estrogenu. Jest to powszechne zjawisko wśród kobiet zbliżających się do pięćdziesiątki i może zwiastować menopauzę.

W takiej sytuacji można pacjentce przepisać hormonalną terapię zastępczą w postaci naturalnych hormonów (estrogenu, progesteronu, a czasem obu), aby zastąpić te, których jajniki nie są w stanie samodzielnie wytwarzać po pojawieniu się menopauzy.

Przypadek ten sprawił, że dr Juliette Balfour, brytyjska specjalistka zajmująca się okresem pokwitania zadała publicznie pytanie:

Czy lekarze ogólni i inni pracownicy ochrony zdrowia są odpowiednio wyedukowani, aby właściwie zdiagnozować pojawiającą się menopauzę. - Nie możemy oczekiwać, że lekarze pierwszego kontaktu będą wiedzieć wszystko, ale chcemy, aby każdy lekarz ogólny miał podstawową wiedzę w tym zakresie?

Menopauza - jak rozpoznać jej objawy? 

Czasem przekwitanie mija niezauważenie, jednak większość kobiet (około 80 proc.) odczuwa objawy spowodowane zachwianiem równowagi hormonalnej. Są to:

  • uderzenia gorąca
  • zimne dreszcze
  • nagłe zaczerwienienia twarzy
  • kołatanie serca
  • nocne poty
  • kłopoty z pamięcią
  • drażliwość
  • uczucie przygnębienia
  • bezsenność

Jak poradzić sobie z objawami menopauzy domowym sposobem?

Przy uderzeniach gorąca pomoże picie naparu z szałwii lub mięty pieprzowej. Na suchość pochwy – olej z wiesiołka, wyciąg z koniczyny czerwonej, na wyciszenie – herbatka z melisy. Problemy z wiotczeniem skóry rozwiąże nacierania ciała olejem z pestek winogron i picie oleju z ogórecznika.