Połknął ość, zmarł trzy dni później. Lekarze opisali nietypowy przypadek

2022-09-23 16:44

61-letni rolnik nie miał pojęcia, że jedząc posiłek, połknął ość. Trzy dni zmagał się z silnym bólem brzucha i wymiotami. Kiedy w końcu udał się do lekarza, było już za późno. Ość rozerwała jego jelito, a to doprowadziło do śmiertelnej infekcji.

Połknął ość, zmarł trzy dni później. Lekarze opisali nietypowy przypadek
Autor: Getty Images

Rolnik ze Sri Lanki walczył z paraliżującym bólem brzucha i wymiotami. Do lekarza zgłosił się dopiero po trzech dniach. Lekarze podczas operacji odkryli przyczynę problemu. Niestety, było już za późno.

Zabiła go ość

Mężczyzna nie miał pojęcia, co powodowało jego problemy. Jego żołądek był spuchnięty. Lekarze podejrzewali, że to może być wstrząs septyczny.

61-latek został przewieziony na oddział intensywnej terapii. Oprócz silnego bólu brzucha oraz wymiotów miał także cukrzycę typu 2 i wysokie ciśnienie krwi. Dopiero wykonane badania ujawniły, że brzuch rolnika jest wypełniony płynem, co dla lekarzy były sygnałem, że jego nerki przestały funkcjonować prawidłowo.

Chirurdzy zdecydowali o przeprowadzeniu natychmiastowej operacji. Podczas zabiegu stwierdzono, co było przyczyną zdrowotnych dolegliwości mężczyzny. Lekarze odkryli 5 mm perforację jelita cienkiego spowodowaną przez rybią ość. To z kolei uruchomiło łańcuch reakcji układu odpornościowego, który zakończył się sepsą.

Perforacja jelita doprowadziła do zapalenia otrzewnej. Wokół niewielkiego otworu narosła ropa, a jelito nabrzmiało. Lekarze podjęli decyzję o usunięciu 10-centymetrowego odcinka jelita i przeprowadzeniu płukania otrzewnej. Niestety, w wyniku zatrzymania akcji serca, mężczyzna zmarł w ciągu ośmiu godzin od przyjęcia do szpitala. Przypadek 61-latka został opisany i opublikowany w czasopiśmie International Journal of Surgery Case Reports.

Eksperci podkreślają, że ości ryb są jednymi z najpowszechniejszych ciał obcych w przewodzie pokarmowym, jednak rzadko są przyczyną perforacji żołądkowo-jelitowych. W większości przypadków pacjentów udaje się uratować. Jednak kluczowe znaczenie w takich sytuacjach ma czas – im szybciej chory trafi do specjalisty, tym lepiej.

Sepsa u dzieci

Objawy zapalenia otrzewnej

Zapalenie otrzewnej jest spowodowane infekcją. Zazwyczaj bakterie dostają do wyściółki brzucha z pęknięć w przewodzie pokarmowym. Jednak do zapalenia otrzewnej może dojść także m.in. przez pęknięty wyrostek robaczkowy czy w wyniku schyłkowej choroby wątroby.

Objawy zapalenia otrzewnej mogą się różnić zależnie od osoby. Mogą obejmować silne bóle brzucha, które nasilają się z każdym ruchem, nudności, wymioty, gorączkę, obrzęk brzucha, brak możliwości wypróżnienia i oddania moczu, problemy z oddychaniem i niskie ciśnienie krwi.

Choć powyższe symptomy mogą być wywołane także innymi problemami zdrowotnymi, należy je skonsultować z lekarzem.