Pasterka 2020 w czasie epidemii! Czy po Wigilii odbędzie się uroczysta msza święta?

Pojawił się apel Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski o zwiększenie liczby odprawianych mszy św. m.in. 25 grudnia. Czy w takim razie Pasterka odbędzie się dwa, a może nawet trzy razy w jednym kościele? Sprawdźmy!

To dobre pytanie, czy będzie pasterka w te święta Bożego Narodzenia! Co roku po Wigilii Polacy udają się na pasterkę tzw. pierwszą mszę Bożego Narodzenia, która jest odprawiana o północy. Zatem pasterka jest jedną z naszych najpiękniejszych tradycji polskich, kiedy w kościele wszyscy możemy radośnie śpiewać kolędy i cieszyć się z narodzin Jezusa. Niemniej w czasach koronawirusa ta uroczysta eucharystia będzie wyglądać zupełnie inaczej! 

Mszał Rzymski przewiduje cztery formularze mszalne na uroczystość Narodzenia Pańskiego:

 • "Wieczorna Msza wigilijna",
 • "Msza w nocy",
 • "Msza o świcie",
 • "Msza w dzień".

Zgodnie z dawną symboliką Kościoła poszczególne liturgie nazywano wcześniej mszą św. anielską, pasterską i królewską. Biorąc pod uwagę tę terminologię,  Pasterka nosi też nazwę „mszy anielskiej”. W związku z tym eucharystia sprawowana o różnych porach różni się modlitwami oraz czytaniami.

Dotychczas aktualny był przywilej - obecny już w IV w. - zgodnie z którym każdy kapłan mógł odprawić w Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia trzy msze św. Papież odprawiał jednak publicznie tylko mszę w nocy i mszę w dzień - w południe.

Wyjątkowo ważne dla katolików święta

W dobie pandemii Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.

"Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Mając na uwadze sytuację pandemiczną,  w niektórych parafiach poza mszą św. o godz. 24.00 będą celebrowane eucharystie tzw. Pasterki także wcześniej, na przykład:

 • w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes Pasterka zostanie odprawiona o godz. 20.00, 22.00 i 24.00;
 • w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach jedna msza św. będzie o godz. 22.00, a druga o 24.00;
 • w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników Pasterka będzie celebrowana o godz. 21.00 i o północy;
 • sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, zaś w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej tylko o godz. 22.00;
 • w warszawskim sanktuarium św. Ojca Pio Pasterkę poprzedzi adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godz. 22.30, zaś ofiary zebrane w czasie mszy św. będą przeznaczone na Fundusz Obrony Życia.

Zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi w kościołach wprowadzono limit wiernych. Na 15 metrach kwadratowych może przebywać jedna osoba. Dodatkowo każda osoba musi zachować odstęp wynoszący minimum 1,5 metra oraz zakryć usta i nos. Wniosek z tego taki, że tłumny udział w mszach świętych jest wykluczony. To ograniczenie również dotyczy pasterki odbywającej się w Wigilię Bożego Narodzenia.

Polecamy też: Jak będzie wyglądała kolęda 2020/2021 w dobie pandemii? Jest odpowiedź episkopatu

Pasterka w okrojonym składzie

W tym roku ksiądz może odprawić Pasterkę dwa albo trzy razy w jednym kościele. Poza tym w okresie bożonarodzeniowym nie będą również organizowanie inne wydarzenia m.in. spotkania dzieci przy żłóbkach czy radosne spotkania z kolędami.

Biskupi, mając na uwadze obecną sytuację, wprowadzili kolejne dekrety, które zwalniają wiernych od uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Zachęcają do uczestnictwa w mszach online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystię można również obejrzeć w telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.

O jakich obostrzeniach w kościele warto jeszcze wiedzieć?

 • Dyspensa do odwołania od obowiązku niedzielnego udziału w mszy świętej i podczas świąt Bożego Narodzenia.
 • Kościoły będą otwarte dla wiernych, którzy zdecydują się uczestniczyć w nabożeństwach nie tylko w niedzielę, ale również w tygodniu.
 • Spowiedź święta możliwa przed świętami Bożego Narodzenia. Najlepiej, żeby odbywała się w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła - zgodnie z zaleceniem metropolity łódzkiego abp Grzegorza Rysia.
 • Ksiądz powinien być w maseczce i udzielać komunii poprzez podanie Hostii do ust lub do rąk.

Źródło: PAP

Polska KOLEJ w dobie koronawirusa l POLAND GO!

qz-dsQM-vRit-PJuA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE