Nowy sposób na koronawirusa: przepływowe lampy UV-C

2020-07-08 10:30 Materiał partnerski

Promieniowanie UV-C, jako sposób eliminacji koronawirusa, rekomendowane jest m.in. przez Światową Organizację Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. To skuteczne rozwiązanie na neutralizację szkodliwych wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. W odpowiedzi na pandemię koronawirusa pojawiły się na rynku nowe wirusobójcze urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV-C.

Lampa UV-C Sayoli
Autor: materiały prasowe

Znana od wielu lat metoda naświetlania UV-C jest powszechnie stosowana w szpitalach i miejscach publicznych w wielu krajach. W odpowiedzi na pandemię koronawirusa pojawiły się na rynku nowe wirusobójcze urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV-C. Lampy UV-C przepływowo oczyszczające powietrze w pomieszczeniach, w których mogą przebywać ludzie, skutecznie zmniejszają ryzyko zakażenia. Według Jamie Childress, inżyniera Boeing Research & Technology, technologia naświetlania UV-C znajdzie również powszechne zastosowanie w dezynfekcji wnętrza samolotów pasażerskich.

Jak działa promieniowanie UV-C

Technologia sterylizacji powietrza i powierzchni jest oparta na wiruso- i bakteriobójczym działaniu promieniowania UV-C, które stanowi cześć spektrum światła o długości fali od 100 do 280 nm. Choć naturalnie generowane przez Słońce, UV-C nie dociera do Ziemi dzięki ochronnej warstwie ozonowej. Sztucznym źródłem UV-C są lampy rtęciowe, halogenowe, lasery i specjalne lampy LED. Jednym z problemów użycia takich źródeł UV-C jest rakotwórcze działanie tego promieniowania na skórę ludzką, a także, jak w przypadku całego zakresu UV, szkodliwość dla oczu. Narzuca to określone wymagania, co do konstrukcji bezpiecznych sterylizatorów, zwłaszcza do użytku domowego.

Promieniowanie UV-C jest szczególnie efektywne w eliminacji wirusów z naświetlanych powierzchni i powietrza. Wirusy zawierają kwasy nukleinowe, DNA lub RNA (tak, jak w przypadku koronawirusa COVID-19), które po infekcji - przedostaniu się do komórek człowieka lub zwierząt – powodują trwałe zmiany genetyczne w komórce ofiary. UV-C działa bezpośrednio na DNA i RNA zmieniając ich strukturę chemiczną i w efekcie inaktywując infektywność wirusów. Mycie rąk mydłem czy przecieranie zanieczyszczonych powierzchni chemicznymi środkami dezynfekującymi skutecznie eliminują wirusy, jednak metody te są bardzo nieskuteczne w przypadku walki z wirusami, które zawieszone są w mikrokroplekach w powietrzu. I to właśnie „chmury” takich zawiesin, powstałe na skutek kaszlu lub oddychania osób zakażonych wirusem są najgroźniejsze dla ludzi przebywających w pobliżu. Powszechnie wymagane noszenie masek jest jednym ze sposobów zapobiegania wdychania kropelkowych zawiesin wirusa, ale skuteczniejsze byłoby systematyczne sterylizowanie wdychanego powietrza poprzez przepływowe naświetlanie UV-C.     

Wiele badań prowadzonych przez dziesięciolecia wykazało, że metoda sterylizacji UV-C jest jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów zapewniających efektywną dekontaminację powietrza czy uzdatnianie wody pitnej. Dezynfekcja przy pomocy naświetlania promieniowaniem UV jest bezpiecznie stosowana w placówkach medycznych i pomieszczeniach laboratoryjnych.

Według dziennika New York Times, ta właśnie metoda stosowana jest do odkażania sal szpitalnych, w których przebywają pacjenci ze śmiertelnie groźnymi infekcjami, takimi jak Clostridium Difficile. Ten sam dziennik podaje, że w roku 2014 UV-C było skuteczną bronią podczas epidemii Eboli.

Skuteczność promieniowania UV-C w walce z koronawirusem COVID-19

Koronawirus COVID-19 jest obecnie największym ryzykiem epidemiologicznym dla całej ludzkości. Przy braku skutecznych leków i specyficznej szczepionki, kluczowym pytaniem stało się zatem: Jak zmniejszyć zagrożenie zakażenia w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia: „Choroby drobnoustrojowe przenoszone przez powietrze stanowią jedno z głównych wyzwań dla zdrowia publicznego na świecie. Typowymi przykładami są grypa występująca w postaciach sezonowych i pandemicznych oraz bakteryjne choroby przenoszone przez powietrze, takie jak gruźlica, coraz częściej pojawiające się w postaci opornej na wiele leków.”

Istnieją dość efektywne metody dezynfekcji pomieszczeń poprzez ozonowanie. Ich podstawową wadą jest konieczność opuszczenia ozonowanego pomieszczenia oraz dokładnego wietrzenia po użyciu szkodliwego gazu. Jak zatem skutecznie usuwać wirusy w czasie, gdy ludzie znajdują się w pomieszczeniu, czy to w miejscu pracy, czy w domu?

Amerykańscy badacze z Columbia University przeprowadzili szczegółowe testy nad skutecznością działania przepływowych urządzeń z lampą UV-C, które wykazały, że tego typu urządzenia, spełniające podstawowe warunki bezpieczeństwa, efektywnie eliminują  wirusy z pomieszczeń bez szkodliwego działania na przebywające w nich osoby.

Opierając się na najnowszych wynikach badań, kilka firm na świecie rozpoczęło produkcję przepływowych urządzeń z UV-C na masową skalę. W USA urządzenia wytwarzające promieniowanie UV-C produkuje np. Bio Tech UV, na rynku europejskim przykładem są niemiecka firma IST czy polsko-amerykańska marka Sayoli.

Jak działa przepływowa lampa UV-C?

Nowatorskie rozwiązania umożliwiają zastosowanie przepływowych urządzeń z wbudowaną lampą UV-C, co pozwala na dezynfekcję powietrza w sposób ciągły. Specjalna konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, by podczas pracy sterylizatora nie było konieczne opuszczanie pomieszczenia.

Powietrze skażone patogenami zasysane jest przez otwory wlotowe i następnie trafia do komory dezynfekującej. W jej wnętrzu jest poddawane działaniu skoncentrowanego promieniowania UV-C o wysokiej energii, powodując natychmiastową eliminacje wirusów i bakterii. Zdezynfekowane powietrze opuszcza urządzenie przez wylotowe otwory wentylacyjne. Ruch powietrza wymuszony jest dzięki zastosowaniu wentylatora do pracy ciągłej, charakteryzującego się niskim poziomem hałasu.

Lampa emitująca promieniowanie UV-C jest osłonięta specjalnym reflektorem, dlatego światło nie jest emitowane na zewnątrz. Tym samym urządzenie nawet podczas pracy jest zupełnie nieszkodliwe dla wzroku czy skóry.

Rodzaje przepływowych sterylizatorów UV-C

Przepływowe lampy UV-C produkowane są w różnych rozmiarach i wyposażone w lampy i wentylatory o różnych wydajnościach.

Małe przenośne modele mogą być zabierane ze sobą jako osobista „tarcza antywirusowa”. Duże stacjonarne modele oczyszczą powietrze z patogenów nie tylko wokół nas, lecz również w większych pomieszczeniach, takich jak biura, klasy szkolne, czy sale sądowe.

Lampa UV-C Sayoli
Autor: materiały prasowe

Gdzie można stosować sterylizatory z wbudowaną lampą UV-C?

Czołowy amerykanski epidemiolog, dr Russell Olmsted, zaleca stosowanie urządzeń sterylizujących promieniowaniem UV-C, w tym przepływowych z wbudowaną lampą. W USA tego typu urządzenia są już powszechnie używane, m.in. w poczekalniach i urzędach. W Europie, wraz z rosnącą świadomością na ich temat, również zyskują na popularności i spotyka się je w gabinetach medycznych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, restauracjach czy pokojach hotelowych.

Nie ma ograniczeń, co do czasu przebywania w pobliżu lampy ani odległości, jaką należy zachować przy pracującym urządzeniu, dlatego zastosowanie znajdą one wszędzie tam, gdzie na co dzień spotykają się ludzie, gdzie przyjmowani są klienci.

Sterylizatory przepływowe mogą pracować w sposób ciągły, cichy, pobierając niewielką ilość prądu, zmniejszając ryzyko zakażeń w punktach usługowych, zakładach pracy, ale także w prywatnych domach czy pojazdach.

Lampa UV-C Sayoli
Autor: materiały prasowe

Z zaleceń i dyrektyw Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Sterylizacji i Dezynfekcji Medycznej, wynika, iż w Polsce, każda placówka medyczna oraz usługowa jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa każdemu pacjentowi oraz klientowi, między innymi przez zastosowanie dostępnych urządzeń sterylizujących. Przepływowe sterylizatory UV-C mogą stać się jednym z najważniejszych, najskuteczniejszych i najbardziej pożądanych metod zapewniających takie bezpieczeństwo.

Dofinansowania unijne na sterylizatory UV-C

Konieczność zaopatrzenia punktów usługowych w urządzenia oczyszczające powietrze z patogenów został zauważony przez władze samorządowe. Chcąc jak najlepiej usprawnić działanie biznesów i próbując ułatwić ich powrót do poziomu funkcjonowania sprzed czasów pandemii, urzędy marszałkowskie sukcesywnie uruchamiają programy dotacji do zakupu takich urządzeń.

Przykładem jest program: „Fundusz Wsparcia Inwestycyjnego. Wyposażenie punktów handlu detalicznego w urządzenia filtrujące powietrze. Schemat przeznaczony dla mikroprzedsiębiorstw.”, w którym mikroprzedsiębiorca z województwa kujawsko-pomorskiego mógł otrzymać z urzędu marszałkowskiego nawet do 2 tysięcy złotych na zakup sterylizatora. W przygotowaniu są podobne programy w innych województwach Polski.

Lampa UV-C Sayoli
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE