Naukowcom uciekł kleszcz zarażony śmiertelnym wirusem

2017-09-11 15:54

Naukowcom uciekł kleszcz zarażony śmiertelnym wirusem SFTS, który wywołuje tzw. zespół wysokiej gorączki z trombocytopenią. Na tę chorobę umiera nawet 12 proc. chorujących.

Naukowcom uciekł kleszcz zarażony śmiertelnym wirusem
Autor: thinkstockphotos.com

Naukowcom uciekł kleszcz zarażony śmiertelnym wirusem SFTS, który wywołuje tzw. zespół wysokiej gorączki z trombocytopenią. Do tej niecodziennej, ale bardzo niebezpiecznej sytuacji, doszło w Japonii podczas... konferencji prasowej dotyczącej tej rzadkiej choroby.

Zebrani dziennikarze i fotoreporterzy rzucili się do pomocy w poszukiwaniu pajęczaka. Niestety, zarażony kleszcz nie został znaleziony. Osoby będące w budynku zostały ewakuowane. Następnie placówka została spryskana środkami owadobójczymi.

Powinniśmy być bardziej ostrożni w kwestii bezpieczeństwa - powiedział gubernator Kono. Nie zabezpieczyliśmy wystarczająco kleszczy, przepraszam za niedociągnięcia - dodał.

Objawy zespołu wysokiej gorączki z trombocytopenią to - poza gorączką - mdłości i wymioty. Spada też ilość białych krwinek w organizmie. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się po dwóch tygodniach od ugryzienia kleszcza.

Źródło: „Daily Mail”

Jak przechytrzyć kleszcze?

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć