Lek na COVID dopuszczony do stosowania w domu. Co to za preparat?

2022-01-18 10:45

Jak informuje PAP, w Kanadzie dostępny jest już pierwszy lek przeciw COVID-19, który może być stosowany w domu. Preparat musi zostać zalecony przez lekarza.

zbliżenie na białe tabletki
Autor: Getty Images

Leki dla chorych na COVID-19 dopuszczone do stosowania w Kanadzie są dotychczas przeznaczone do użytku wyłącznie w szpitalach. Kanadyjskie media zwracają jednak uwagę, że nowy lek może powstrzymać napływ chorych do i tak już przeciążonych placówek medycznych.

Na konferencji prasowej federalna naczelna lekarz Kanady dr Theresa Tam powiedziała, że „będzie ogromne zapotrzebowanie na tę terapię, która jest pierwszym lekiem doustnym do stosowania w domu”.

Terapia, o której wspomina ekspertka to kombinacja dwóch leków o nazwie Paxlovid. Preparat łączy w sobie dwa środki przeciwwirusowe produkowane przez koncern Pfizer, czyli nirmatrelvir i ritonavir. Lek ma za zadanie blokować namnażanie się wirusa SARS-CoV-2.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Dr Tam podkreśla, że „wyzwaniem jest to, by jak najszybciej przeprowadzać test”, ponieważ Paxlovid jest przeznaczony do zastosowania niezwłocznie po diagnozie – w ciągu pięciu dni od pojawienia się objawów. Stosowanie leku jest bardzo proste – przez pięć dni osoba zakażona powinna dwa razy dziennie przyjmować dwie tabletki nirmatrelviru oraz jedną tabletkę ritonaviru.

W komunikacie prasowym federalnego resortu zdrowia wyjaśniono, że Paxlovid pomaga organizmowi zwalczyć wirusa SARS-CoV-2, łagodzi symptomy, a także skraca czas choroby. Dane laboratoryjne pochodzące z firmy Pfizer wskazują, że prawdopodobnie lek działa na wariant Omikron, który obecnie dominuje wśród nowych przypadków zachorowań w Kanadzie.

Lek mogą stosować osoby od 18. roku życia, mające od łagodnych do średnio intensywnych objawów, u których istnieje ryzyko przekształcenia się do ciężkiej postaci choroby, grożącej hospitalizacją lub nawet śmiercią. Jeszcze przed dopuszczeniem leku do użytku, Kanada zamówiła dostawy Paxlovidu, dlatego pierwsze tabletki mają pojawić się w nadchodzących tygodniach.

Obecni na konferencji prasowej lekarze podkreślają, że dopuszczenie leku do użytku nie zastąpi szczepień. Dyrektor Biura Nauk Medycznych federalnego resortu zdrowia dr Marc Berthiaume podkreślił, że preparat ma przeciwwskazania. Pierwszą charakterystyczną cechą jest jego złożoność, dlatego specjaliści przestrzegają swoich rodaków, przed koniecznością weryfikacji interakcji preparatu z innymi lekami.

- Jeśli stosujecie niektóre leki, musicie być bardzo ostrożni – apelowała dr Tam. Na liście przeciwwskazań znajdują się np. środki podawane w przypadku alergii bądź wysokiego cholesterolu.

Kanadyjski publiczny nadawca CBC informuje, że obecnie w szpitalach z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest 8756 pacjentów. Tylko w ubiegłym tygodniu potwierdzono prawie 251 tys. nowych przypadków, a od początku pandemii zmarło 31 190 osób.