Dzień kota. Oto jak posiadanie mruczka wpływa na twoje zdrowie

2023-02-17 16:34

Pupile towarzyszą ludziom niemal "od zawsze" i według badań obcowanie z nimi poprawia samopoczucie, pomaga zapanować nad stresem, wycisza i uspokaja. Nie tylko dogoterapia przynosi liczne korzyści dla zdrowia. Okazuje się, że koty są także dobrymi terapeutami. Czym jest zatem felinoterapia?

Kobieta przytulająca kota
Autor: Getty Images Dziś dzień kota. Oto jak posiadanie mruczka wpływa na twoje zdrowie

Utarło się powiedzenie, że kot chodzi swoimi drogami. Przez to często przypisuje się im obojętność i zupełny brak uczuć. Okazuje się jednak, że mruczące czworonogi to cudowne, wrażliwe i bardzo inteligentne stworzenia. Mogą też stać się prawdziwymi terapeutami, czyli potrafią poprawić zdrowie pacjentów. Do tej roli najlepiej nadają się mruczki rasy perskiej, maine coon, ragdoll oraz munchkin.

- Większość z nas uważa, że psy są tymi zwierzętami zaangażowanymi w terapię człowieka. Szkoda, że tak nie doceniamy kotów, ponieważ ich mruczenie służy jako terapia i może przynieść ludziom szereg korzyści zdrowotnych – wyjaśniła w rozmowie dla portalu "Pet Product News" zoopsycholog dr Annie Valuska.

Stres: jak go zwalczyć?

Kot też może zostać terapeutą. Czym jest felinoterapia?

Rzeczywiście istnieje metoda, w której rolę pomocnika terapeuty pełni kot. Fachowo określana jest jako felinoterapia pomagająca przełamać wszelkiego rodzaju ograniczenia. Jej celem jest poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego. Przebywanie w pobliżu mruczącego kota powoduje podwyższenie oksytocyny i endorfin tzw. hormonów szczęścia. Obniża zatem poziom stresu i lęku.

- Właściciele kotów mają często niższy poziom kortyzolu odpowiedzialnego za stres niż ci, którzy nie mieszkają z pupilami. Kontakt z mruczkiem obniża ciśnienie, poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, przez co zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – wyjaśniła specjalistka. Zaznaczyła też, że felinoterapia zmniejsza poczucie samotności, dodaje pewności siebie i zachęca do podejmowania różnych form aktywności.

Dla kogo jest polecana terapia z udziałem kota?

W raporcie przygotowanym przez UCLA Health powołano się na badania, z których wynika, że koty mogą pomóc w uśmierzaniu bólu. Jak to możliwe? Mruczki potrafią wyczuć bolesne miejsce na ciele swojego właściciela i układają się na nim. Dzięki temu neutralizują szkodliwe jony (sierść kota jest najonizowana ujemnie, a bolący fragment ciała – dodatnio), co w rezultacie zmniejsza ból.  

Felinoterapia najczęściej wykorzystywana jest w leczeniu osób starszych (m.in. z chorobą Alzheimera, Parkinsona), osób ze stwardnieniem rozsianym, pacjentów z zaburzeniami psychicznymi oraz dzieci z autyzmem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki