Co to jest osocze i dlaczego pomaga w walce z koronawirusem? Szpitale szukają ozdrowieńców

2020-04-15 12:42 Małgorzata Wójcik, źródło: The Verge

Osocze krwi osób, które przechorowały COVID i wyzdrowiały pomoże w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Szpitale zaczynają pobierać krew od chętnych ozdrowieńców, którzy zgłoszą się, aby pomóc innym pacjentom. Sprawdź, czy spełniasz warunki określone przez specjalistów.

Badania nad szczepionką przeciw koronawirusowi wciąż trwają, ale zanim badacze odniosą sukces, chorzy na COVID są leczeni tradycyjną metodą, która sprawdzają się od lat, jeśli nie od wieków. Metodą tą jest podawanie chorym osocza krwi osób, które przeszły COVID i wyzdrowiały.

Co to jest osocze?

„Myślę o terapii osoczem jak o pomoście, dopóki nie opracujemy szczepionki lub leku, który może być bezpieczny, skuteczny i produkowany w dużych ilościach” –powiedział dla pisma medycznego "Stony Brook Medicine" Elliott Bennett-Guerrero, który bada terapię osoczem u pacjentów z COVID-19.

Czym jest osocze i dlaczego służy leczeniu pacjentów z koronawirusem? Osocze to płynna cześć krwi, która przenosi wodę, sole i enzymy. Jego główną rolą jest dostarczanie składników odżywczych, hormonów i białek do wszystkich komórek ciała. 

Dlaczego osocze leczy? 

W osoczu znajdują się również przeciwciała, czyli białka wytwarzane przez układ odpornościowy w celu zwalczenia infekcji. 

W osoczy krwi pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19 znajduje się wiele przeciwciał, zwalczających koronawirusa. Lekarze mają nadzieję, że podanie ich nowo choremu, który może nie mieć jeszcze przeciwciał, dzięki czemu wróci on szybciej do zdrowia.

To metoda stara i sprawdzona – w ten sposób już w XIX wieku leczono chorych na błonicę, odrę czy ospę wietrzną.

Wstępne dane pochodzące od lekarzy z Chin wykazały, że metoda ta sprawdza się w leczeniu koronawirusa. Podanie osocza chorym  poprawiło ich stan. Równolegle badania nad skutecznością terapii osoczem prowadzone są na całym świecie,  np. w USA, gdzie zatwierdzono już tę metodę leczenia, a także w Polsce.

Szpitale szukają ozdrowieńców

"W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA od około dwóch tygodni zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19.

Jest to projekt organizowany przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych. Jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii" – czytamy na stronie warszawskiego  W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA.

Od kilku dni  w mediach pojawiły się informacje o poszukiwaniu osób, które przeszły COVID i które wyzdrowiały, z apelem, aby oddały krew. Nie jest to łatwe, ponieważ na razie takich osób w Polsce jest niewiele, ponad 600, dodatkowo nie wszystkie mogą spełniać odpowiednie warunki.

Na stronie facebookowej szpitala czytamy, że aby móc oddać krew w celu wydzielenia z niej osocza, chętna osoba musi:

  • przebyć COVID
  • mieć dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli)
  • ważyć nie mniej niż 50 kg
  • być mężczyzną
  • osobą pełnoletnią, ale poniżej 65. roku życia.

Niektóre warunki mogą dziwić, np. ten dotyczący płci - chodzi o to, że kobiety są zazwyczaj słabsze fizycznie: jednorazowo od pacjenta pobiera się ok. 600 ml osocza, dlatego specjaliści poszukują osób w sile wieku i w dobrej kondycji. Poza tym kobiety potencjalnie mogą być ciężarnymi, co wyklucza je jako dawców.  

Jeśli jesteś osobą, która może być dawcą, czyli spełnia wymienione wyżej warunki, zgłoś się! 

Telefon: +48 515 633 105 w godz. 10.00-18.00

Maila: COVID-19OSOCZE@gmail.com

Czytaj również: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE