Chorzy na SM wciąż bez dostępu do leczenia alemtuzumabem

2017-03-15 9:02

1 marca ukazała się nowa lista leków refundowanych. Nie został na niej uwzględniony alemtuzumab - substancja od kilku lat dostępna dla chorych ze stwardnieniem rozsianym w większości krajów Unii Europejskiej, m.in. w Czechach, Słowacji, w Chorwacji czy na Węgrzech. O wpisanie alemtuzumabu na listę leków refundowanych od dawna apelują m.in. eksperci i organizacje pacjenckie, które kolejny raz zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o spotkanie w tej sprawie.

Chorzy na SM wciąż bez dostępu do leczenia alemtuzumabem
Autor: Photos.com

Środowisko pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane z niepokojem śledzi przedłużający się, trwający już od ponad 2,5 roku proces refundacyjny dla tego leku. W petycji skierowanej do Ministerstwa Zdrowia wspomniano, że skuteczne działanie leku zostało potwierdzone podczas Kongresu Europejskiego Komitetu ds. Leczenia i Badania Stwardnienia Rozsianego (ECTRIMS) w Londynie, który odbył się w 2016 r. W czasie kongresu przedstawiono między innymi wyniki sześcioletnich badań III fazy (CARE‑MS I; CARE‑MS II) leczenia pacjentów z rzutowo remisyjną postacią stwardnienia rozsianego alemtuzumabem.

Wyniki potwierdzają, że u 77% pacjentów z badania CARE-MS I oraz u 72% pacjentów z badania CARE-MS II do szóstego roku badania, nie wystąpiło pogorszenie niepełnosprawności potwierdzone w okresie sześciu kolejnych miesięcy, oceniane w skali EDSS (Expanded Disability Status Scale). Dodatkowo w wyżej wymienionych badaniach zaobserwowano poprawę wyniku w skali EDSS w porównaniu ze stanem wyjściowym sprzed leczenia, potwierdzoną w okresie co najmniej sześciu miesięcy, odpowiednio u 34% oraz u 43% pacjentów, u których występowała niepełnosprawność przed przyjmowaniem alemtuzumabu. Stwierdzono też, że 64% pacjentów z badania CARE‑MS I i 55% pacjentów z badania CARE‑MS II leczonych alemtuzumabem nie wymagało dalszego stosowania tego leku w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli dodatkowych dawek leku. W wyżej wymienionej perspektywie czasowej nie zaobserwowano innych działań niepożądanych, poza tymi, które zostały wpisane w Charakterystykę Produktu Leczniczego Lemtrada (alemtuzumab), na podstawie badań CARE-MS I; CARE-MS II; CAMMS223. Co istotne, większość działań niepożądanych jest głównie związana z podaniem (infuzją) leku.

Ubolewanie z powodu braku dostępu do leczenia alemtuzumabem, pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane wyrazili między innymi podczas ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego w dniu 14 lutego br. Wraz z członkiem Doradczej Komisji Medycznej przy PTSR – prof. Jerzym Kotowiczem oraz Maliną Wieczorek - Prezesem Fundacji "SM-Walcz o siebie”, zwrócono uwagę na brak dostępu do leczenia pacjentów z ciężką aktywną, postacią choroby, u których leki I rzutu nie są skuteczne, a u których lekarz widzi potrzebę podania takiego leczenia. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce takich pacjentów może być około 100-200 i właśnie dla nich alemtuzumab może być jedyną skuteczną opcją terapeutyczną. Ze względu na fakt, że pacjentów którzy mogliby skorzystać z tej terapii jest stosunkowo niewielu, ich leczenia odbywałby się w ramach środków już przeznaczanych  na leczenia pacjentów z SM w programie lekowym I linii.

Czekając na skuteczny lek stają się niepełnosprawni. SM można leczyć lepiej

Źródło: newsrm.tv

Gdzie szukać pomocy

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR)

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) jest jedyną ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół. Zrzesza ok. 6 tys. członków w 23 oddziałach na terenie całej Polski. Współpracuje z lokalnymi organizacjami zajmującymi się pomocą osobom niepełnosprawnym oraz organizacjami działającymi na rzecz osób chorych na SM z krajów Europy i innych kontynentów. Reprezentuje polskich chorych na SM na forum międzynarodowym, jest członkiem Europejskiej Platformy SM (European Multiple Sclerosis Platform - EMSP) i Międzynarodowej Federacji Towarzystw Stwardnienia Rozsianego (Multiple Sclerosis International Federation - MSIF). Więcej na www.ptsr.org.pl/pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki