Chomiki udowodniły skuteczność masek w walce z COVID-19

2020-05-18 16:45 Magda Mazurek

Może nie tyle chomiki, co naukowcy je badający. Ale mamy niezbity dowód, że noszenie masek chirurgicznych może znacznie zmniejszyć szybkość przenoszenia Covid-19 w powietrzu.

Naukowcy z Hongkongu prowadzący badania nad chomikami przedstawili pierwszy dowód na to, że noszenie masek chirurgicznych może znacznie zmniejszyć szybkość przenoszenia Covid-19 w powietrzu.

Badanie wykazało, że szybkość transmisji bezkontaktowej - w której wirus był przenoszony przez kropelki oddechowe lub cząsteczki unoszące się w powietrzu - spadła aż o 75 procent, gdy zastosowano maski!

- Wyniki sugerowane światu i opinii publicznej wskazują, że skuteczność noszenia maski przeciwko pandemii koronawirusa jest ogromna - powiedział w niedzielę dr Yuen Kwok-yung z Uniwersytetu w Hongkongu. Niestety, ryzyko infekcji istnieje nawet przy użyciu masek.

Badanie nad chomikami

W eksperymencie między klatkami w izolowanym obiekcie ustawiono przegrody wykonane z masek chirurgicznych, z jednej strony zainfekowanym chomikiem, a z drugiej trzema zdrowymi chomikami. Następnie umieszczono wentylator, aby upewnić się, że wirus „przeniesie” się między klatkami.

Pięćdziesiąt dwa chomiki wykorzystano w testach, które przeprowadzono w trzech scenariuszach mających na celu odtworzenie rzeczywistych sytuacji: z barierami maski umieszczonymi tylko na klatkach, w których przebywały zainfekowane podmioty; z przegrodami umieszczonymi tylko po niezainfekowanej stronie; i bez żadnej partycji.

Po siedmiu dniach 10 z 15 zdrowych chomików, czyli 66,7%, umieszczonych w klatkach bez podziału, zostało zainfekowanych.

Jednak kiedy bariery maski chirurgicznej zostały umieszczone po stronie zainfekowanego chomika, tylko dwa z 12 badanych w sąsiedniej klatce, czyli 16,7 procent, uzyskało wynik pozytywny na koronawirusa.

Liczba ta wzrosła do czterech z 12, gdy partycja została umieszczona tylko na klatce ze zdrowymi podmiotami.

- W naszym eksperymencie z chomikami bardzo wyraźnie widać, że jeśli zainfekowane chomiki lub ludzie - szczególnie bezobjawowi lub objawowi - założą maski, faktycznie chronią innych ludzi. To najsilniejszy wynik, jaki pokazaliśmy tutaj - powiedział Yuen. I dodał, że przeniesienie wirusa można zmniejszyć o 50 punktów procentowych, gdy używane są maski chirurgiczne, zwłaszcza gdy maski są noszone przez zainfekowane osoby.

Warto wiedzieć: Zaparowane okulary w masce i spocone dłonie w rękawiczkach. DARMOWE SPOSOBY

Tato, kup mi chomika!
Autor: Getty images

Objawy COVID-19 u chomików

Badanie wykazało również, że chomiki zakażone Covid-19 przez bezpośredni zastrzyk miały poważniejsze objawy niż te, które zachorowały przez przegrody maski. Ta ostatnia grupa doświadczyła niższych wyników klinicznych, łagodniejszych zmian histopatologicznych i niższego miana wirusa w tkankach dróg oddechowych.

Maski są ważne!

Powinniśmy  zachować czujność, zwłaszcza że wirus może mieć wiele „cichych” przekaźników. - Wiem, że noszenie masek będzie trudne w okresie letnim. Moja rada jest szczególnie, gdy jesteś w zamkniętym lub zamkniętym pomieszczeniu, w którym nie ma bezpłatnej wymiany powietrza, w zatłoczonych miejscach lub w transporcie publicznym, musisz nosić maskę - powiedział naukowiec.

Polecamy: Jak oddychać w maseczce? Dlaczego się dusimy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE