Brak regulacji dotyczących badań genetycznych

2019-10-18 9:52 AM

Gwałtowny rozwój badań genetycznych nie jest w Polsce regulowany żadnymi prawami. Tymczasem każdego roku przeprowadza się w naszym kraju tysiące testów genetycznych z udziałem ludzi! Rząd powinien jak najszybciej zająć się kwestią regulacji prawnej badań genetycznych i nad DNA.

Polska należy do grona krajów, które nie mają regulacji prawnych dotyczących badań genetycznych, przechowywania materiału DNA oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Zeszłoroczna kontrola NIK wykazała, że bezpieczeństwo badań genetycznych pozostawia w naszym kraju wiele do życzenia. Przez taką sytuację zwiększone staje się ryzyko występowania pomyłek czy też niewystarczającej ochrony informacji o pacjentach.

Czytaj też: Jak wybrać dobre laboratorium genetyczne?

W dobie ciągłego rozwoju rynku badań genetycznych niezwykle istotna staje się kwestia ich regulacji. Odpowiednie przepisy prawa, związane chociażby z kontrolą i nadzorem na rynku, zwiększą bezpieczeństwo testów DNA. Warto wskazać, że badania genetyczne mogą być dla wielu firm trampoliną do zdobycia zaufania nieświadomych zagrożenia pacjentów - powiedziała dr Joanna Uchańska, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Do tej pory plany Ministerstwa Zdrowia na stworzenie jednolitych i kompleksowych zasad wykonywania badań genetycznych przez wszystkie podmioty działające na rynku usług medycznych (zarówno te w ramach funduszu, jak i prywatne) nie zostały zrealizowane. Było jednak blisko - MZ informowało, że są prowadzone prace związane z projektem ustawy o badaniach genetycznych oraz biobankowaniu.

Teoretycznie proces legislacyjny miał wejść w etap konsultacji społecznych jeszcze w 2018 roku. Obecnie przed wyzwaniem, jakim jest ustaleniem zasad wykonywania badań genetycznych przez wszystkie podmioty działające na rynku stoi nowy rząd. 

Warto wiedzieć: Badanie genetyczne - dziedziczenie raka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE