Ból barku okazał się objawem raka trzustki. 54-latek zmarł po trzech miesiącach od diagnozy

2022-12-21 9:29

Rak trzustki może dawać różne objawy, a niektóre z nich wcale nie muszą dotyczyć układu pokarmowego. Lekarze opisali przypadek 54-letniego mężczyzny, u którego pierwszym i jedynym objawem tego nowotworu był silny ból lewego barku. Lekarz pierwszego kontaktu sądził, że mężczyzna ma skurcz mięśni.

Ból barku okazał się objawem raka trzustki. 54-latek zmarł po trzech miesiącach od diagnozy
Autor: Getty Images Ból barku okazał się objawem raka trzustki. 54-latek zmarł po trzech miesiącach od diagnozy

Rak trzustki jest nowotworem o bardzo złych rokowaniach - ponieważ bardzo długo może nie dawać objawów, zazwyczaj wykrywany jest dopiero w zaawansowanym stadium. Jednymi z pierwszych objawów raka trzustki zazwyczaj są odbarwione, tłuszczowe stolce, dyskomfort w górnej części brzucha, wzdęcia, brak apetytu, szybkie uczucie sytości a także ogólne osłabienie.

Ale nie pojawiają się one u wszystkich chorych, co potwierdza historia pewnego pacjenta, u którego jedynym objawem raka trzustki był ból barku. Jego przypadek opisano w piśmie American Journal of Gastroenterology.

Pierwsze objawy raka trzustki

Ból stawał się coraz bardziej dokuczliwy

Pacjentem był 54-letni mężczyzna (jego danych nie ujawniono). Zgłosił się on na oddział ratunkowy z silnym, ciągle nasilającym się bólem lewego barku, który odczuwał od trzech tygodni. Jak opisał,  ból rozpoczynał się w lewym ramieniu i promieniował w dół. Nasilał się w trakcie ruchu, a chwilowo ustępował podczas odpoczynku.

Tydzień wcześniej mężczyzna zgłosił się do swojego lekarza rodzinnego, który uznał, że to skurcz mięśni i przepisał środek zwiotczający. Ta diagnoza była jednak błędna - lek nie pomógł i ból stawał się coraz bardziej dokuczliwy. Dodatkowo lewa ręka stała się słabsza. W badaniu fizykalnym pacjent nie był w stanie odwodzić lewego barku, miał wyraźnie mniejszą siłę mięśni i brak odruchów głębokich ścięgien lewej ręki.

Mężczyzna nie miał urazu, nigdy wcześniej nie odczuwał również ani bólu, ani mrowienia czy drętwienia w tej okolicy.

Przyczyną okazał się rak trzustki z przerzutami

W szpitalu lekarze wykonali szereg badań, w tym rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, który ujawnił zmianę w lewym trzonie kręgu C5 i obecność rozszerzenia, które naciskało korzeń nerwowy - lekarze podejrzewali, że była to zmiana nowotworowa. Tomografia komputerowa klatki piersiowej i brzucha ujawniła masę w ogonie trzustki - potwierdził ją rezonans magnetyczny jamy brzusznej.

W wątrobie stwierdzono liczne zmiany wskazujące na przerzuty nowotworowe. Późniejsza biopsja kości kręgów ujawniła gruczolaka. Badania wykazały, że przyczyną bólu barku był rak trzustki z przerzutami do kręgosłupa i wątroby. W przypadku raka trzustki typowymi miejscami przerzutów są wątroba i otrzewna, a w dalszej kolejności płuca, mózg i nerki. Przerzuty do kości są rzadkie, a ich objawem jest wówczas ból, patologiczne złamania i hiperkalcemia.

Stan tego pacjenta okazał się poważny - choroba była zaawansowana i jedyną opcją była paliatywna radioterapia. Mężczyzna zmarł zaledwie trzy miesiące od diagnozy.