Atakuje nie tylko płuca. Nawet po wyzdrowieniu może niszczyć organizm

2020-06-01 21:13 Magda Mazurek, Nature

Naukowcy mają dowody, że nawet po wyzdrowieniu z Covid-19, wirus może powodować poważne powikłania i zmiany w organizmie.

Covid-19 nie atakuje tylko płuc. Naukowcy mają już dowody, że wirus powoduje chorobę wieloukładową, atakującą różne tkanki i narządy. W gruncie rzeczy Covid-19 może być porównana do boreliozy czy gruźlicy. A przed lekarzami ciężkie zadanie, bo choroba jest nowa, a więc trzeba być czujnym na wszystkie sygnały zgłaszane przez pacjentów. 

Koronawirus głównie atakuje płuca, prowadząc do ich zapalenia - jest to przynajmniej główna przyczyna zgonów pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Ale to nie choroby układu oddechowego pogarszają stan chorego. Groźniejsze okazały się choroby wpływające na stan naczyń krwionośnych - podwyższone ciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroby serca.

Warto wiedzieć: Lekarka z koronawirusem pojechała do szpitala. Grozi jej ogromna kara

I tutaj przechodzimy do sedna, czyli do obserwowanych do tej pory powikłań zakażenia wirusem z Wuhan. Pacjentom tworzą się zakrzepy krwi, które w zależności od umiejscowienia mogą doprowadzić nawet do śmierci!

Czy są dowody? Tak, już są - badanie prowadzone w szpitalu Leiden University Medical Center, Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie i Amphia Hospital w Bredzie wykazało komplikacje związane z zakrzepami nawet u 38 proc. chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Zakrzepy mogą tworzyć się w płucach, nerkach, jelitach, wątrobie czy w mózgu. A jeśli pojawiają się w mózgu to mogą doprowadzić do udaru.

SARS-CoV-2 daje także objawy w postaci utraty węchu i smaku. Wynika to z oddziaływania wirusa na ludzki układ nerwowy - może pojawić się u pacjentów także uczucie splątania i zaburzenia świadomości. I problemy z układem moczowym - we wczesnej fazie pandemii w Chinach ustalono, że od 25 do 27 proc. hospitalizowanych pacjentów, którzy zmarli z powodu COVID-19, miało problemy z nerkami. 

Polecamy: 1000 plus. Rząd wycofuje się z bonu turystycznego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE