Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

To jedno z ulubionych ziół Polaków. Odświeży oddech, poprawi samopoczucie, wesprze, gdy masz problemy trawienne. Sprawdza się jako gorący napar i dodatek do chłodzących napojów podczas upałów. Oferowana jest w tylu wariantach, że masz z czego wybierać. Masz już swój ulubiony?
Nie tylko w Polsce, od początku pandemii, dość często porównywano COVID-19 z grypą. Raz celem było bagatelizowanie problemu, raz pokazywanie skali zagrożenia. Teraz Amerykanie postanowili zrobić solidne podsumowanie, po wnikliwej analizie wpływu obu wirusów na nasze zdrowie. Wnioski przed kolejnym sezonem infekcyjnym nie są zbyt optymistyczne.
W ciągu 20 lat ich sprzedaż wzrosła o ok. 240 proc. Od lat są bestsellerem wśród leków. Wydajemy na nie krocie, ok. 1,4 mld rocznie. Na każdą polską głowę przypadają niemal dwa opakowania leków przeciwbólowych bez wskazań lekarskich, nie licząc zakupów w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych. Można tak bezkarnie dla zdrowia?
Pochodzę z rodziny wielodzietnej, więc ciągle ktoś potrzebował babcinej pomocy. Miało działać na wypryski, zranienia, ropiejące skaleczenia, bolesne otarcia naskórka... I chyba działało, skoro w zasadzie nie oglądaliśmy lekarza, nie braliśmy antybiotyku, nie lądowaliśmy w szpitalu. Dziś mam jednak uzasadnione wątpliwości.
Bóle stawów to współcześnie powszechna dolegliwość. W wielu przypadkach sami sobie na to pracujemy, przyjmując niewłaściwą pozycję w pracy i unikając aktywności fizycznej. Z wiekiem, wskutek naturalnych procesów starzenia, sytuacja się pogarsza. Boli, więc ruszamy się mniej – i błędne koło się zamyka. Jak zadbać o elastyczność stawów? Sprawdź kilka prostych ćwiczeń.
Chociaż często nie chcemy przyjąć tego do wiadomości, w ratowaniu zdrowia i życia skuteczne okazują się proste strategie. Znamy przyczyny problemów, wiemy jak im zapobiegać i ograniczać ich skutki. Nie inaczej jest z poważnymi problemami kardiologicznymi. A jednak ta wiedza nie wystarcza i chorują coraz młodsi ludzie.
Chory niespodziewanie czuje się lepiej. Rozpoznaje bliskich, odzyskuje wspomnienia, wydaje się taki pełen życia. Jak przyjąć do wiadomości, że to pożegnanie? Niestety, często właśnie tak jest.
Niewątpliwie czerwona pręga na skórze, o której krążą legendy od pokoleń, to sygnał, że czas odwiedzić lekarza. Nie oznacza to jednak, że masz powody do paniki.
Ten ból znał Isaac Newton i król Jan III Sobieski, ale nie ma im czego zazdrościć. Wszechstronny geniusz nie znalazł sposobu na dolegliwości, władcy nie mogli pomóc najdrożsi medycy tamtych czasów. Dziś z problemem radzimy sobie teoretycznie coraz lepiej, ale przybywa chorych w coraz młodszym wieku.
Rak piersi, jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób onkologicznych u kobiet, to jednocześnie wciąż jedna z najbardziej zabójczych chorób. Dlaczego stanowi diagnostyczne wyzwanie? Długo rozwija się bez objawów, a te, które się pojawiają, bywają źle interpretowane lub lekceważone przez pacjentki. Czy i jeśli tak, to jak boli rak?
Kiedy serce nie ma siły, najprostsze czynności stają się problemem. Każda nasza komórka potrzebuje odpowiedniej dawki tlenu, a kiedy ten nie dociera na miejsce, nawet najlepsze chęci nie pomogą. Niewydolność to wciąż wielkie wyzwanie dla współczesnej medycyny. Wygląda na to, że właśnie zdobyła kolejne, pomocne narzędzie.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada ekstremalnie gorące lato w Polsce. Pierwszej fali upałów powinniśmy się spodziewać już w czerwcu, gdy w niektórych rejonach kraju temperatura w cieniu osiągnie 36 st. C. Natura będzie bić latem rekordy ciepła. Co na to nasze ciała?

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.