ŻYWIENIE niemowląt i małych dzieci

2007-05-08 9:30

Właściwe żywienie niemowląt i małych dzieci ma podstawowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Mleko matki jest bezcenne, natura nie wymyśliła doskonalszego pokarmu, jednak po ukończeniu czwartego miesiąca życia dietę dziecka należy wzbogacać o pokarmy uzupełniające.

ŻYWIENIE niemowląt i małych dzieci
Autor: thinkstockphotos.com ŻYWIENIE niemowląt i małych dzieci

Nie sposób przecenić zalet naturalnego karmienia. Cywilizacja dotychczas nie wymyśliła nic równie doskonałego jak mleko matki. Jednak po ukończeniu czwartego miesiąca życia dieta dziecka powinna być wzbogacana o pokarmy uzupełniające. I tu z pomocą mamom przychodzą firmy specjalizujące się w wytwarzaniu żywności dla ich pociech. Oferują zupy, dania, desery oraz soki, które można podawać nawet kilkumiesięcznym maluchom.

Żywienie niemowlęcia: odkrywanie nowych smaków

Pediatrzy zalecają rozpocząć wprowadzanie nowych pokarmów od warzyw i owoców, potencjalnie najmniej alergizujących, uprawianych i będących podstawą diety w danym kraju (u nas są to jabłka i marchewka). Produkty wprowadzamy pojedynczo, na początku podajemy ledwie łyżeczkę lub dwie i obserwujemy reakcję dziecka. Tylko w ten sposób można wykryć ewentualną nietolerancję. Gdy nic niepokojącego się nie dzieje, a dziecko zjada nowość ze smakiem, można nie tylko zwiększyć ilość pokarmu, ale i na stałe wprowadzić go do jadłospisu. Im starsze dziecko, tym bardziej urozmaicone posiłki mu proponujemy. Mamy do wyboru zarówno warzywa i owoce (w postaci przecierów oraz soków), jak i zupki: marchewkowa, jarzynowa, pomidorowa, a także pełne dania: potrawka z kurczaka, cielęcina w warzywach z makaronem czy delikatny schab w warzywach z kluseczkami albo jagnięcina w warzywach.

Potrawy w słoiczkach ułatwiają żywienie niemowląt i małych dzieci

Wszyscy rodzice starają się mądrze i racjonalnie karmić swoje dzieci, ale większość z nas nie umie dobrze dobrać proporcji tłuszczu czy białka, a nawet warzyw, by posiłek miał właściwą kaloryczność. Zazwyczaj kierujemy się smakiem lub wyglądem potrawy, a mniej uwagi zwracamy na zawarte w niej kalorie oraz wartości odżywcze. Dania w słoiczkach mają już odpowiednio dobrane proporcje składników, desery nie zawierają glutenu, białka mleka krowiego i laktozy. A wszystkie posiłki produkuje się z surowców pochodzących ze starannie wyselekcjonowanych plantacji bez używania sztucznych barwników i konserwantów. I co ważne: zachowują wszystkie składniki odżywcze, w tym pochodzące z warzyw i owoców makro- i mikroelementy.

Współcześnie żywienie małych dzieci jest bardzo wygodne

Zastanów się, ile czasu poświęcasz na przygotowanie obiadu dla kilkumiesięcznego maluszka. Pomyśl - musisz wyparzyć naczynia, starannie umyć produkty, ugotować je, przetrzeć przez sitko albo zmiksować, nakarmić pociechę i... znowu - umyć, wyparzyć, sprzątnąć. A to wszystko nierzadko dla kilku łyżeczek zupki. Gotowe dania w słoiczkach mają odpowiednią konsystencję i są w dostosowanej do wieku dziecka ilości. Kiedy trzeba, można też podzielić zawartość słoika na dwie porcje. Czas, jaki poświęcasz na ich przygotowanie, to zaledwie parę chwil - tyle co podgrzanie. Mając malutkie dziecko, nie jesteś również "przywiązana" do miejsca i kuchni. Z posiłkiem w słoiczku możesz się wybrać na dłuższy spacer (po drzemce podasz dziecku deser) lub bez obaw zaplanować podróż (zupkę lub drugie danie podgrzejesz - w mikrofalówce w barze). Szanuj swój czas i zamiast stale krzątać się w kuchni, poświęć go dziecku.

miesięcznik "Zdrowie"