Woda mineralna - co warto wiedzieć o wodzie mineralnej

32 komentarze
Autor: Katarzyna Szroeder-Dowjat

Jaka jest różnica między wodą mineralną a wodą źródlaną? Co to znaczy dobra woda mineralna? Jak wybrać odpowiednią dla siebie? Czy można podawać wodę mineralną dzieciom? Co wynika z informacji podanych na etykiecie wody?

Potocznie, lecz nieprecyzyjnie, o naturalnych wodach ze źródeł podziemnych mówi się "mineralne". Ale nie każda woda sprzedawana w butelce jest wodą mineralną. I nie wszystkie wody mineralne nadają się do powszechnego spożycia. Nie wolno przesadzać z piciem wód wysoko zmineralizowanych. Codzienne ich dostarczanie może spowodować niebezpieczną kumulację biopierwiastków w organizmie i doprowadzić np. do kamicy nerkowej. Poza tym wody te zawierają zwykle znaczne ilości chlorku sodu - soli, która powoduje wzrost ciśnienia krwi i obrzęki (zatrzymuje wodę w organizmie). Dlatego też z dobrodziejstwa wód mineralnych powinniśmy korzystać rozważnie. Jeśli mineralizacja wynosi ponad 1500 mg/l, wodę możemy pić od czasu do czasu, najlepiej w uzasadnionych przypadkach, np. by uzupełnić ubytek pierwiastków, gdy się obficie pocimy. Można ją też polecać przy zatwardzeniach, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych i przyspiesza ruchy robaczkowe. Nie dawajmy takiej wody dzieciom. Nie wolno z niej przygotowywać pokarmu dla niemowląt, bo mieszanki mleczne zawierają już optymalne ilości składników mineralnych. Nie używajmy jej też do gotowania, bo wytrąca się z niej dużo kamienia.

Woda źródlana dobra do picia i nie tylko...

Najbardziej uniwersalne są naturalne wody źródlane, nisko zmineralizowane. Mogą je pić bez ograniczeń ludzie w każdym wieku, zdrowi i chorzy, kobiety w ciąży, a zwłaszcza matki karmiące, które potrzebują wyjątkowo dużo płynów. Wody źródlane można stosować do gotowania kaszek, przecierów, zup dla dzieci, przyrządzania naparów ziołowych, a także zimnych i gorących napojów. Jeśli wiemy, że woda wodociągowa jest niskiej jakości, wykorzystujmy źródlaną do gotowania potraw, a nawet mycia. Powinniśmy jej używać zawsze, gdy nie jesteśmy pewni mikrobiologicznej czystości wody z kranu - do picia, mycia zębów, mycia owoców i warzyw oraz do robienia kostek lodu.

Zawartość biopierwiastków w wodzie

Woda pitna może wpływać na zawartość biopierwiastków w organizmie człowieka. Występują w niej w formie zjonizowanej, łatwo przyswajalnej. Wśród nich są kationy (wapniowe, magnezowe, sodowe, potasowe, strontowe, żalazawe) i aniony (wodorowęglanowe, siarczanowe, fluorkowe, chlorkowe, jodkowe) oraz dwutlenek węgla. Najważniejsze z nich to jony wapnia i magnezu, ze względu na ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przy tym znaczne niedobory w diecie. Wody pitne zaspokajają od kilku do kilkudziesięciu procent dziennego zapotrzebowania na wapń (8-24 proc.) i magnez (4-20 proc.), odgrywają więc ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, m.in. serca. Rozpuszczone w wodzie minerały regulują przebieg wielu procesów w organizmie: cały metabolizm, gospodarkę wodną i hormonalną, a także redukują toksyczność metali ciężkich (ołowiu, manganu). Ale - uwaga! Ich nadmiar jest zgubny, np. zbyt dużo wapnia, cynku, manganu, żelaza może blokować wchłanianie innych pierwiastków.

Ważne

Ważne

Nazwa "woda sodowa" nie ma nic wspólnego z sodem. Powstała w XVIII wieku, kiedy to nauczono się otrzymywać z sody i kwasu węglowego dwutlenek węgla i zaczęto dodawać go do wody.

Wodorowęglany w wodzie

Wody o zawartości wodorowęglanów powyżej 600 mg/l określa się jako wody alkaliczne. Są szczególnie polecane osobom ze skłonnością do nadkwasoty. Neutralizują sok żołądkowy i działają przeciwzapalnie. Sprzyjają trawieniu, ponieważ jelita potrzebują środowiska zasadowego. Są również korzystne w początkowych stadiach cukrzycy - obniżają poziom cukru we krwi i moczu, zmniejszają produkcję acetonu, wpływają korzystnie na wydzielanie insuliny.

Uwaga! Wody alkaliczne nie są wskazane przy niedokwaśności, zaostrzeniu choroby wrzodowej żołądka i ostrym nieżycie przewodu pokarmowego.

Siarczany w wodzie

Wody o dużej zawartości siarczanów (250-650 mg/l) zaleca się przy skłonnościach do zaparć i niestrawności, ponieważ stymulują funkcje wydzielnicze wątroby i przyspieszają perystaltykę jelit. Powinny być spożywane systematycznie przed posiłkami. W dużych dawkach mogą działać przeczyszczająco.

Dwutlenek węgla w wodzie

Dwutlenek węgla, który jest naturalnym składnikiem wody, wpływa korzystnie na jej skład chemiczny i kwasowość. Etykieta mówi o naturalnej zawartości (lub naturalnym) CO2.

Wody naturalnie gazowane często odgazowuje się ze względów technologicznych - bo ciśnienie mogłoby uszkodzić linię produkcyjną; wygodniej jest więc najpierw gaz usunąć, a potem dodać go do wody. Wówczas etykieta informuje, że wodę "wzbogacono" lub "wysycono gazem ze źródła", "nasycono CO2 naturalnego pochodzenia", "naturalnie wysycono CO2". Ale nie dotyczy to wód leczniczych, które powinny zachować skład całkowicie naturalny. Gaz może być też wtłaczany do wody z innego źródła niż złoże podziemne. Musi się nadawać do celów spożywczych. Opis wskazuje, że woda została "nasycona CO2". Nasycenie może być:

 • niskie, do 1500 mg/l,
 • średnie, 1500-4000 mg/l,
 • wysokie, ponad 4000 mg/l.

Dla kogo woda gazowana?

Dwutlenek węgla ma działanie bakteriostatyczne i konserwujące - przedłuża trwałość wody. Daje kwaskowy smak, który orzeźwia. Dzięki CO2 nawet wody mdłe, np. o dużej zawartości wodorowęglanów, lepiej smakują. Ułatwia on trawienie, bo drażniąc błonę śluzową żołądka, wzmaga wydzielanie soków. Jednorazowe spożycie większej ilości wody z gazem przyspiesza przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach. Mechaniczny ucisk na ściany żołądka i jelit powoduje przekrwienie, co sprzyja przyswajaniu pokarmu. Obecność dwutlenku węgla jest więc korzystna od czasu do czasu, zwłaszcza po zbyt obfitym posiłku, a także dla osób z niedokwasotą. Może jednak zaostrzać objawy nadkwasoty i choroby wrzodowej. Wody silnie nasycone CO2 są także niewskazane dla osób z niewydolnością układu krążenia i układu oddechowego oraz dla małych dzieci.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Wszystkie wody należy trzymać w miejscu chłodnym (2-12 st. C) i zaciemnionym, bez dostępu światła słonecznego. Okres przydatności do spożycia wód gazowanych wynosi 12 miesięcy, a niegazowanych maksymalnie trzy miesiące. Nie powinniśmy pić z butelki, by nie zakażać jej zawartości bakteriami. I nie zapominajmy o jej zakręcaniu.

Ważne informacje na etykiecie wody

Producent jest zobowiązany podać miejsce wydobycia wody oraz swoje dane z adresem i numerem telefonu. Powołuje się także na zgodność z polskimi, a nawet międzynarodowymi normami oraz na uzyskane rekomendacje instytutów naukowych lub medycznych. Oceny złoża i jego przydatności do produkcji wody butelkowanej dokonuje Państwowy Zakład Higieny. Informację o tym podaje się na etykiecie, gdzie producent wylicza wszystkie składniki mineralne (kationy i aniony) i podaje ich sumę, czyli mineralizację ogólną. Niska wynosi poniżej 500 mg/l, średnia - od 500 do 1500 mg/l, wysoka - powyżej 1500 mg/l.

Prócz tego opis zawiera różne dodatkowe cechy wody lub wymienia procesy, jakim ją poddano, na przykład:

 • Szczawa - to bardzo cenna i smaczna woda z naturalną zawartością dwutlenku węgla (kwasu węglowego), szczypiąca w język.
 • Niskosodowa - woda o niskiej zawartości sodu, nie więcej niż 20 mg/l. Informacja ważna dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze i obrzęki.
 • Hipoosmotyczna - woda o stężeniu minerałów (głównie sodu) niższym niż w płynach ustrojowych, czyli nisko zmineralizowana. Im to stężenie jest niższe, tym woda szybciej się wchłania.
 • Dekantacja - oddzielenie osadu od części klarownej. Dopuszczalne przy produkcji wód mineralnych, z wyjątkiem leczniczych; etykiety wód leczniczych zwykle zawierają informację "osad jest zjawiskiem naturalnym".

Wody pitne produkowane w Polsce

 • Naturalne wody mineralne - pochodzą z jednego złoża, mają stały i stabilny skład. Muszą zawierać:
  * przynajmniej 1000 mg/l wszystkich składników mineralnych 
  * lub co najmniej 250 mg/l CO2 pochodzenia naturalnego 
  * lub nie więcej niż 20 mg/l sodu. 
  Co najmniej jeden składnik mineralny (wapń, magnez, sód, żelazo, chlorki, siarczany czy wodorowęglany) powinien w istotnym stopniu uzupełniać niedobór tego składnika.
 • Wody mineralne lecznicze (wg PN - Z-11001-1) - to szczególna kategoria wód mineralnych. Nie mogą być uzdatniane. Co najmniej jeden swoisty składnik powinien działać leczniczo lub profilaktycznie. Można je pić systematycznie tylko po konsultacji z lekarzem. Nie wolno ich dawać dzieciom ani osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze lub choroby nerek.
 • Naturalne wody źródlane stanowią około 75 proc. wszystkich wód pitnych. W porównaniu z mineralnymi pochodzą z płytszych warstw wodonośnych. Niewielki stopień mineralizacji (do 1000 mg/l, najczęściej 150-500 mg/l) sprawia, że są dla wszystkich, bez ograniczeń, mogą być dawane małym dzieciom, a także stosowane w kuchni do przyrządzania posiłków.
 • Wody stołowe - to mieszanina o modyfikowanym składzie, dlatego nie przysługuje im określenie "naturalne". Są produkowane z naturalnych wód źródlanych, do których dodaje się wody bogate w minerały lub wzbogaca je samymi solami mineralnymi zgodnie z recepturą, by uzyskać właściwości zbliżone do naturalnej wody mineralnej.

Na co pomaga woda mineralna:

Nazwa wody Miejscowość pochodzenia Mineralizacja w mg/l Schorzenia, przy których warto pić wodę mineralną
Celestynka Rymanów Zdrój
8500 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, zaburzenia przemiany materii, nieżyty układu pokarmowego, drogi oddechowe
Dąbrówka Szczawno Zdrój 1803 układ moczowy, kamica nerkowa, zaburzenia przemiany materii, cukrzyca, praca trzustki
Franciszek* Wysowa 16441 nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, kac
Galicjanka Powroźnik 2345 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, osteoporoza, nieżyty układu pokarmowego, nieżyty i stany zapalne jelit, niewydolność wątroby, depresje, nerwice
Henryk* Wysowa 5091 nieżyty układu pokarmowego, drogi żółciowe, cukrzyca, praca trzustki
Jan* Krynica 663 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, układ moczowy, kamica nerkowa, dna moczanowa
Jan Szczawnica 4261 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, osteoporoza, nieżyty układu pokarmowego, otyłość, niedokwaśność, drogi oddechowe
Józef Wysowa 773 układ moczowy, kamica nerkowa, dna moczanowa
Kinga Pienińska Krościenko 512 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, nadciśnienie, kamica nerkowa
Klaudynka Rymanów Zdrój 8247 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, układ moczowy
Kryniczanka Krynica-Żegiestów 2774 nadmiar toksyn, zatrucie metalami ciężkimi, depresje, nerwice
Marysieńka Cieplice 638 układ moczowy, nerki, kamica nerkowa, dna moczanowa, osteoporoza
Mieszko Szczawno Zdrój 2934 zaburzenia przemiany materii, nieżyty układu pokarmowego, drogi oddechowe
Milusia (Muszyńska) Muszyna 4360 nadciśnienie, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki, otyłość, anemia
Muszynianka Muszyna 1868 nadciśnienie, zaburzenia przemiany materii, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki
Ostromecko Ostromecko
k. Bydgoszczy
695 układ moczowy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki
Piwniczanka Piwniczna Zdrój 2530 nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki
Słotwinka Krynica 4039 nieżyty układu pokarmowego, alergie, nadmiar toksyn, zatrucie metalami ciężkimi, depresje, nerwice
Staropolanka Polanica Zdrój 1005 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia
Tytus Rymanów Zdrój 8496 cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, układ moczowy, nerki, zaburzenia przemiany materii, drogi oddechowe
Wielka Pieniawa Polanica Zdrój 4075 nieżyty układu pokarmowego, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, drogi żółciowe, niewydolność wątroby, anemia, kac
Wysowianka Wysowa 607 nerki, zaburzenia przemiany materii, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy
Zuber* Krynica 24386 nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, kac
*Pić po konsultacji z lekarzem

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 11.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 32)
Małgośka , 27.09.2016 16.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fajny artykuł :)! Od niedawna zaczęłam zwracać uwagę na to co piję i przed jej kupieniem sprawdzam etykietę i zawartość oraz pH. Niestety nie wszystkie wody mają takie informacje
 
J.L., 19.08.2016 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W zestawieniu w tabelce brakuje mi wody Krystynka z Ciechocinka, znakomita w smaku wysokomineralizowana woda.
 
Aga, 08.05.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A co z przetwarzanymi butelkami używanymi w rozlewniach. Zawierają najgorsze toksyny i metaliczne śmieci, tak czy inaczej wszystko wypijamy. Prowadzą do groźnych chorób w tym do nowotworów !!! Najlepiej jest kupować wodę w szklanych butelkach, a tych jest mały wybór. Dlaczego to nie jest nagłaśniane? Zwrotne butelki są bardziej ekonomiczne i zdrowsze.
 
Aga, 02.04.2015 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zgadzam się, Piwniczanka najlepsza :)
 
Marcin, 25.03.2015 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piję od kilku lat tylko jedną wodę : Zdroje Piwniczna. Stosunkowo tania i bardzo wysoko zmineralizowana - wysoka zawartość wapnia, magnezu i innych składników. Niestety do dostania tylko w jednym dużym markecie, którego nie podam nazwy by nie robić reklamy. Po samym smaku tej wody czuć co się pije, a nie kranówki z reklam TV.
 
Martyna, 29.01.2015 11.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie polecam dodawania do wody tabletek.. lepiej po prostu wybrać wodę wysokozmineralizowaną i do smaku dodać cytrynę lub miód, ja regularnie piję piwniczankę z plastrem cytryny - szklanka rano dobrze wpływa na przemianę materii
 
Adek, 05.11.2014 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko woda mineralna z wysoką zawartością minerałów wapnia i magnezu. Ustronianka z magnezem jest tylko z nazwy a tak naprawde porównajcie sobie ilość magnezu Ustronianki z magnezem a innych wód z magnezem naturalnym. Ja polecam Muszynę Minerale https://www.facebook.com/muszyna.minerale
 
Kamila32, 28.03.2013 12.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moją ulubioną woda jest Ustronianka z magnezem. Jestem osoba aktywna dbającą o zdrowie. Od dawna wiadomo, że magnez pobudza umysł i ciało ;p W wodzie znajduje się witamina B6, która dodatkowo wspomaga wchłanianie się magnezu. Woda fajnie się sprawdza podczas treningu i jest do tego bardzo smaczna :)
 
olga, 04.07.2012 21.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak ja od niedawna piję tą wodę, dokładnie nazywa się Białowieski Zdrój, i pochodzi z tamtych rejonów, a są to Puszcza Białowieska to jedna z najczystszych rejonów.
 
Tefa, 24.06.2012 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Adellka ja ostatnio rozsmakowałam się w Magnesi. Ma dobre smaki ale i także wiele minerałów. Wypijam jej sporo bo podczas ćwiczeń znika butelka ;) Tym bardziej cenię sobie, że uzupełnia minerały te, które wypocę podczas ćwiczeń.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć

Jeśli twój poziom cukru we krwi zbliża się do niebezpiecznej granicy, nie wpadaj w panikę....

więcej

234

Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru

Imbir jest jedną z tych roślin, bez których wiele narodów nie wyobraża sobie życia. Właściwości...

więcej

221

Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności

Chociaż potas znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, zdarza się, że zjadamy go...

więcej

198

MAGNEZ wzmacnia mięśnie i koi nerwy MAGNEZ wzmacnia mięśnie i koi nerwy

Niedobór magnezu (hipomagnezemia) daje objawy, które często są mylące. Byle drobiazg wyprowadza cię...

więcej

173

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Oczywiście, że nie zachorujesz na cukrzycę, jedząc tylko 2 łyżeczki miodu, czyli około 10 g (około 46 kcal). Przy dopuszczanej ilości, jaką jest 50g (przy kaloryczności diety 2000 kcal). Miód to nie...

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Forum
data

Sierpień 11, 2017

ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie Link do artykułu - http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/zielona-herbata-wlasciwosci-lecznicze-i-przyrzadzanie_33969.html

data

Lipiec 29, 2017

Kolego Aceso. Wg załączonego przez Ciebie artykułu wartość przemysłu dodatków do żywności to 13 MILIARDÓW funtów, a nie bilionów. W amerykańskiej nomenklaturze liczebników używa się tzw. krótkiej skali, w której słowo bilion oznacza 10^9 (tysiąc milionów), natomiast w Polsce,...

data

Lipiec 28, 2017

magnez ma jakieś właściwości uspokajające, choć na mnie sam on jakoś nie działał, jak mam ciężki dzień to biorę nervomix z melisą i magnezem, czuję się spokojniejsza, łatwieej mi się skupić w pracy. ostatnio mi pomógł jak miałam spięcie z szefem i mocno mnie to wyprowadziło z równowagi,...

data

Lipiec 28, 2017

2 razy dziennie popijam colon c, pomógł mi przy zaparciach i stosuję go regularnie bo widzę że super działa na jelita, a one są centrum naze odporności i zdrowia. Babka jajowata jest spoko :)

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.