Woda mineralna - co warto wiedzieć o wodzie mineralnej

32 komentarze
Autor: Katarzyna Szroeder-Dowjat

Jaka jest różnica między wodą mineralną a wodą źródlaną? Co to znaczy dobra woda mineralna? Jak wybrać odpowiednią dla siebie? Czy można podawać wodę mineralną dzieciom? Co wynika z informacji podanych na etykiecie? Na te i inne pytania spróbowaliśmy odpowiedzieć.

Potocznie, lecz nieprecyzyjnie, o naturalnych wodach ze źródeł podziemnych mówi się “mineralne”. Ale nie każda woda sprzedawana w butelce jest wodą mineralną. I nie wszystkie wody mineralne nadają się do powszechnego spożycia. Nie wolno przesadzać z piciem wód wysoko zmineralizowanych. Codzienne ich dostarczanie może spowodować niebezpieczną kumulację biopierwiastków w organizmie i doprowadzić np. do kamicy nerkowej. Poza tym wody te zawierają zwykle znaczne ilości chlorku sodu - soli, która powoduje wzrost ciśnienia krwi i obrzęki (zatrzymuje wodę w organizmie). Dlatego też z dobrodziejstwa wód mineralnych powinniśmy korzystać rozważnie. Jeśli mineralizacja wynosi ponad 1500 mg/l, wodę możemy pić od czasu do czasu, najlepiej w uzasadnionych przypadkach, np. by uzupełnić ubytek pierwiastków, gdy się obficie pocimy. Można ją też polecać przy zatwardzeniach, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych i przyspiesza ruchy robaczkowe. Nie dawajmy takiej wody dzieciom. Nie wolno z niej przygotowywać pokarmu dla niemowląt, bo mieszanki mleczne zawierają już optymalne ilości składników mineralnych. Nie używajmy jej też do gotowania, bo wytrąca się z niej dużo kamienia.

Woda źródlana dobra do picia i nie tylko...

Najbardziej uniwersalne są naturalne wody źródlane, nisko zmineralizowane. Mogą je pić bez ograniczeń ludzie w każdym wieku, zdrowi i chorzy, kobiety w ciąży, a zwłaszcza matki karmiące, które potrzebują wyjątkowo dużo płynów. Wody źródlane można stosować do gotowania kaszek, przecierów, zup dla dzieci, przyrządzania naparów ziołowych, a także zimnych i gorących napojów. Jeśli wiemy, że woda wodociągowa jest niskiej jakości, wykorzystujmy źródlaną do gotowania potraw, a nawet mycia. Powinniśmy jej używać zawsze, gdy nie jesteśmy pewni mikrobiologicznej czystości wody z kranu - do picia, mycia zębów, mycia owoców i warzyw oraz do robienia kostek lodu.

Zawartość biopierwiastków w wodzie

Woda pitna może wpływać na zawartość biopierwiastków w organizmie człowieka. Występują w niej w formie zjonizowanej, łatwo przyswajalnej. Wśród nich są kationy (wapniowe, magnezowe, sodowe, potasowe, strontowe, żalazawe) i aniony (wodorowęglanowe, siarczanowe, fluorkowe, chlorkowe, jodkowe) oraz dwutlenek węgla. Najważniejsze z nich to jony wapnia i magnezu, ze względu na ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przy tym znaczne niedobory w diecie. Wody pitne zaspokajają od kilku do kilkudziesięciu procent dziennego zapotrzebowania na wapń (8-24 proc.) i magnez (4-20 proc.), odgrywają więc ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, m.in. serca. Rozpuszczone w wodzie minerały regulują przebieg wielu procesów w organizmie: cały metabolizm, gospodarkę wodną i hormonalną, a także redukują toksyczność metali ciężkich (ołowiu, manganu). Ale - uwaga! Ich nadmiar jest zgubny, np. zbyt dużo wapnia, cynku, manganu, żelaza może blokować wchłanianie innych pierwiastków.

Ważne

Ważne

Nazwa “woda sodowa” nie ma nic wspólnego z sodem. Powstała w XVIII wieku, kiedy to nauczono się otrzymywać z sody i kwasu węglowego dwutlenek węgla i zaczęto dodawać go do wody.

Wodorowęglany w wodzie

Wody o zawartości wodorowęglanów powyżej 600 mg/l określa się jako alkaliczne. Są szczególnie polecane osobom ze skłonnością do nadkwasoty. Neutralizują sok żołądkowy i działają przeciwzapalnie. Sprzyjają trawieniu, ponieważ jelita potrzebują środowiska zasadowego. Są również korzystne w początkowych stadiach cukrzycy - obniżają poziom cukru we krwi i moczu, zmniejszają produkcję acetonu, wpływają korzystnie na wydzielanie insuliny.

Uwaga! Nie są wskazane przy niedokwaśności, zaostrzeniu choroby wrzodowej żołądka i ostrym nieżycie przewodu pokarmowego.

Siarczany w wodzie

Stymulują funkcje wydzielnicze wątroby. Przyspieszają perystaltykę jelit. Wody o dużej zawartości siarczanów (250-650 mg/l) zaleca się przy skłonnościach do zaparć i niestrawności. Powinny być spożywane systematycznie przed posiłkami. W dużych dawkach mogą działać przeczyszczająco.

Dwutlenek węgla w wodzie

Ten, który jest naturalnym składnikiem wody, wpływa korzystnie na jej skład chemiczny i kwasowość. Etykieta mówi o naturalnej zawartości (lub naturalnym) CO2.

Wody naturalnie gazowane często odgazowuje się ze względów technologicznych - bo ciśnienie mogłoby uszkodzić linię produkcyjną; wygodniej jest więc najpierw gaz usunąć, a potem dodać go do wody. Wówczas etykieta informuje, że wodę “wzbogacono” lub “wysycono gazem ze źródła”, “nasycono CO2 naturalnego pochodzenia”, “naturalnie wysycono CO2”. Ale nie dotyczy to wód leczniczych, które powinny zachować skład całkowicie naturalny. Gaz może być też wtłaczany do wody z innego źródła niż złoże podziemne. Musi się nadawać do celów spożywczych. Opis wskazuje, że woda została “nasycona CO2”. Nasycenie może być:

  • niskie, do 1500 mg/l,
  • średnie, 1500-4000 mg/l,
  • wysokie, ponad 4000 mg/l.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Pij WODĘ MINERALNĄ, by ugasić pragnienie

Pij WODĘ MINERALNĄ, by ugasić pragnienie

Prawdy i mity na temat picia wody. Ile litrów wody powinno się pić dziennie?

Prawdy i mity na temat picia wody. Ile litrów wody powinno się pić dziennie?

Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 23.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 32)
Małgośka , 27.09.2016 16.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fajny artykuł :)! Od niedawna zaczęłam zwracać uwagę na to co piję i przed jej kupieniem sprawdzam etykietę i zawartość oraz pH. Niestety nie wszystkie wody mają takie informacje
 
J.L., 19.08.2016 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W zestawieniu w tabelce brakuje mi wody Krystynka z Ciechocinka, znakomita w smaku wysokomineralizowana woda.
 
Aga, 08.05.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A co z przetwarzanymi butelkami używanymi w rozlewniach. Zawierają najgorsze toksyny i metaliczne śmieci, tak czy inaczej wszystko wypijamy. Prowadzą do groźnych chorób w tym do nowotworów !!! Najlepiej jest kupować wodę w szklanych butelkach, a tych jest mały wybór. Dlaczego to nie jest nagłaśniane? Zwrotne butelki są bardziej ekonomiczne i zdrowsze.
 
Aga, 02.04.2015 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zgadzam się, Piwniczanka najlepsza :)
 
Marcin, 25.03.2015 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piję od kilku lat tylko jedną wodę : Zdroje Piwniczna. Stosunkowo tania i bardzo wysoko zmineralizowana - wysoka zawartość wapnia, magnezu i innych składników. Niestety do dostania tylko w jednym dużym markecie, którego nie podam nazwy by nie robić reklamy. Po samym smaku tej wody czuć co się pije, a nie kranówki z reklam TV.
 
Martyna, 29.01.2015 11.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie polecam dodawania do wody tabletek.. lepiej po prostu wybrać wodę wysokozmineralizowaną i do smaku dodać cytrynę lub miód, ja regularnie piję piwniczankę z plastrem cytryny - szklanka rano dobrze wpływa na przemianę materii
 
Adek, 05.11.2014 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko woda mineralna z wysoką zawartością minerałów wapnia i magnezu. Ustronianka z magnezem jest tylko z nazwy a tak naprawde porównajcie sobie ilość magnezu Ustronianki z magnezem a innych wód z magnezem naturalnym. Ja polecam Muszynę Minerale https://www.facebook.com/muszyna.minerale
 
Kamila32, 28.03.2013 12.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moją ulubioną woda jest Ustronianka z magnezem. Jestem osoba aktywna dbającą o zdrowie. Od dawna wiadomo, że magnez pobudza umysł i ciało ;p W wodzie znajduje się witamina B6, która dodatkowo wspomaga wchłanianie się magnezu. Woda fajnie się sprawdza podczas treningu i jest do tego bardzo smaczna :)
 
olga, 04.07.2012 21.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak ja od niedawna piję tą wodę, dokładnie nazywa się Białowieski Zdrój, i pochodzi z tamtych rejonów, a są to Puszcza Białowieska to jedna z najczystszych rejonów.
 
Tefa, 24.06.2012 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Adellka ja ostatnio rozsmakowałam się w Magnesi. Ma dobre smaki ale i także wiele minerałów. Wypijam jej sporo bo podczas ćwiczeń znika butelka ;) Tym bardziej cenię sobie, że uzupełnia minerały te, które wypocę podczas ćwiczeń.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru

Imbir jest jedną z tych roślin, bez których wiele narodów nie wyobraża sobie życia. Właściwości...

więcej

478

Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć

Jeśli twój poziom cukru we krwi zbliża się do niebezpiecznej granicy, nie wpadaj w panikę....

więcej

381

Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności

Chociaż potas znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, zdarza się, że zjadamy go...

więcej

308

Woda filtrowana jest doskonałym źródłem magnezu Woda filtrowana jest doskonałym źródłem magnezu

Magnez sprawia, że lepiej znosimy stres i łatwiej radzimy sobie z infekcjami oraz wieloma chorobami...

więcej

263

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Nie powinno się pić alkoholu ze względu na to, że odwadnia organizm, co skutkuje większym stężeniem puryn (szczególnie wódka). Z kolei wino oraz piwo dostarczają sporo puryn, które powodują wzrost...

Forum
data

Kwiecień 28, 2017

Miód dobry, naturalny. Nie jest rzadki, a gęsty. Mocny w smaku.

data

Kwiecień 25, 2017

O dzięki za cynk, mógłbym w sumie teraz wziąć

data

Kwiecień 22, 2017

Większość wymienionych w artykule ryb to gatunki o dużym stopniu zanieczyszczenia metalami ciężkimi a hodowalane także farmaceutykami. Kto je norweskie łososie hodowlane? Zapytana o to czym karmione są łososie na farmach norweskich Lisbeth Berg-Hansen minister rybołóstwa Norwegii a...

data

Kwiecień 12, 2017

Zielona herbara dobra jest też na dolegliwości bólów głowy, zaburzeń trawienia, ospałości, rozstrojów żołądka. Ja biorę ekstrakt z zielonej herbaty, który lepiej wspomaga spalanie tłuszczu. Można takie coś kupić w magazyn-zdrowia.pl , wspomaga spalanie tłuszczu nawet w stanie spoczynku.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.