ŚNIADANIE dla ucznia lepsze od przekąski ze sklepiku

2008-09-05 5:15

Jak powinno wyglądać drugie śniadanie dla ucznia i dlaczego jest ono takie ważne? Dzieci, które nie jedzą drugiego śniadania przygotowanego przez rodziców, znacznie częściej sięgają po niezdrowe, wysokokaloryczne przekąski dostępne w sklepiku szkolnym. Efektem tego jest plaga otyłości wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

ŚNIADANIE dla ucznia lepsze od przekąski ze sklepiku
Autor: Thinkstockphotos.com Jak powinno wyglądać drugie śniadanie dla ucznia i dlaczego jest ono takie ważne?

Spis treści

  1. Jak powinno wyglądać drugie śniadanie dla ucznia w wieku 7-15 lat?
  2. Przykładowe drugie śniadanie
  3. Pierwsze śniadanie ucznia też ważne

Drugie śniadanie dla ucznia jeszcze nie tak dawno oznaczało kanapkę, owoce, mleko - to był standard w szkole podstawowej. Dziś niestety zabiegani rodzice często nie mają czasu na przygotowywanie drugiego śniadania i dają dzieciom kieszonkowe na zakupy w szkolnym sklepiku. Grymaśny uczeń nie chce jeść zwyczajnych kanapek, bo jest przyzwyczajony do batonów, fast foodów i chipsów. I takie zazwyczaj wybiera w sklepiku. Efekt? Wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zaczyna szerzyć się plaga otyłości. Dlatego warto poświęcić czas i codziennie przygotować swoim dzieciom odżywcze i jednocześnie smaczne śniadanie. Tak jest taniej, zdrowiej i łatwiej pozwala kontrolować wagę dziecka. Przyzwyczaisz też je do zdrowego i rozsądnego odżywiania. Pamiętaj, że czym skorupka za młodu nasiąknie.... Jeżeli brak ci czasu rano, śniadanie przygotuj wieczorem i schowaj je do lodówki.

Jak powinno wyglądać drugie śniadanie dla ucznia w wieku 7-15 lat?

Dzieci w wieku szkolnym rosną i dojrzewają. Potrzebują przede wszystkim energii (węglowodany), wapnia, żelaza, cynku, witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych (głównie omega- 3). Dzięki tym składnikom twoje dziecko będzie miało zapał do nauki i aktywności fizycznej. We właściwie skomponowanym drugim śniadaniu powinny znaleźć się wędliny, nabiał, owoce i warzywa. Zapomnij o słodkich napojach gazowanych (mają mnóstwo pustych kalorii, dodatkowo utrudniają przyswajanie składników odżywczych), słonych przekąskach czyli chipsach, paluszkach, krakersach (za dużo soli i kalorii, a żadnych składników odżywczych) oraz batonach (sam cukier i 0 składników odżywczych). Możesz od czasu do czasu pozwolić swojemu dziecku na takie "pyszności". Jednak powinny być rzadkością w jego diecie, a nie codziennością.

Ważne

Chipsy nie dla wzorowych uczniów

Badania dowodzą, że niedobór witamin z grupy B i żelaza powoduje u dzieci w wieku szkolnym problemy neurologiczne - drażliwość, nerwowość, a nawet depresje oraz problemy z koncentracją. Uczniowie, którzy objadają się fast foodami i wysoko przetwożoną żywnością, a w których diecie brakuje tych składników odżywczych częściej osiągają gorsze wyniki w nauce.

Przykładowe drugie śniadanie

  • kanapki - najlepiej z serem (żółtym albo twarożkiem), wędliną i warzywami, np. pomidorem, sałatą, szczypiorkiem, ogórkiem, rzodkiewką. Dla odmiany możesz dać dziecku pastę rybną, wędzonego łososia, tuńczyka, jajka na twardo, pastę jajeczną. Pieczywo wybieraj gruboziarniste. Jeśli twoje dziecko go nie znosi, dawaj mu je zamiennie z pieczywem białym. Takie kanapki dostarczą węglowodanów (pieczywo), wapnia (ser), witamin z grupy B i żelaza (wędliny) oraz kwasów tłuszczowych (ryby).
  • Owoce - najlepsze są jabłka, bo nie dość, że są zdrowe są też łatwe w "transporcie" i "obsłudze", dobre są również banany, gruszki, nektarynki. Jeżeli jednak twoje dziecko lubi winogrona albo cytrusy, dawaj mu je. Owoce dostarczą mu witamin, energii i składników mineralnych.
  • Szklanka mleka albo jogurt - najlepiej owocowy, bo takie lubią dzieci, może być też kefir, maślanka, serek homogenizowany, czasem deser mleczno-czekoladowy (te jednak mają sporo cukru). Na rynku mnóstwo jest mlecznych przetworów dla dzieci. Wybierz taki, który będzie im smakował. Mleko dostarczy wapnia i witamin z grupy B (przede wszystkim ryboflawiny).
  • Przekąska - dzieci uwielbiają coś przegryzać. Oducz je jednak jedzenia chipsów. W zamian zaproponuj niesolone orzechy (np. włoskie, nerkowce, pistacje albo migdały), pestki słonecznika, dyni, suszone owoce, ewentualnie baton z musli. Taka przekąska to bomba żelaza i witamin z grupy B (tiaminy).
  • Napój - dobra będzie woda (tej jednak dzieci nie lubią), sok owocowy (może być dodatkowo wzbogacony witaminami), ewentualnie mrożona herbata (ale lepiej przygotuj ją sama, te dostępne w sklepach mają dużo cukru).

Żeby dzieci chętniej sięgały po drugie śniadanie przygotowane w domu podaj je w oryginalny sposób. Kup np. kolorowe pudełko śniadaniowe, fantazyjny papier itp. Staraj się też urozmaicać im jadłospis.

Tego nie rób

Nie pozwól utyć nastolatkowi

Zachowanie szczupłej sylwetki dzieci w wieku dorastania będzie procentować w przyszłości. A wszystko dzięki adipocytom, które wychwytują krążące we krwi lipidy i przetwarzają je w komórki tłuszczowe. Ich liczba kształtuje się do 2 roku życia i potem w okresie dojrzewania. Dlatego jeśli nastolatek zachowa odpowiednią sylwetkę, później będzie mu trudniej przytyć, a jeżeli już przytyje szybciej zrzuci zbędne kilogramy, bo adipocyty w dorosłym życiu już się nie namnażają.

Pierwsze śniadanie ucznia też ważne

Nie tylko drugie śniadanie jest istotne. Nie wypuszczaj dziecka bez pierwszego śniadania. Badania wykazały, że dzieci które go nie jedzą skarżą się na bóle i dolegliwości żołądkowe. Dziecko nie może jeść za dużo, ale nie może być też głodne. Ma wtedy problemy ze skupieniem i zapamiętaniem materiału na lekcjach. Powinno jeść co 3-4 godziny. Pamiętaj, że dobrze zbilansowana dieta poprawia pracę mózgu i jest niezbędna, żeby twoje dziecko rosło zdrowe i silne.