Nawyki żywieniowe Polaków. 3/4 społeczeństwa sięga po suplementy diety

2013-02-08 19:13

Jakie są nawyki żywieniowe Polaków? Zdrowy styl życia i wynikająca z niego profilaktyka prozdrowotna staje się coraz popularniejsza wśród Polaków, dlatego też suplementy diety zyskują na coraz większej popularności wśród konsumentów - wynika z raportu Cheers: Nawyki żywieniowe Polaków 2018. To badanie przeprowadzone w celu zbadania nawyków żywieniowych oraz kwestii stosowania suplementacji.

Nawyki żywieniowe Polaków
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Wzrost świadomości na temat zdrowego odżywiania
  2. 86-proc. badanych uważa, że stosowanie suplementów diety jest korzystne dla ich zdrowia
  3. Polacy wydają rocznie ponad 4 miliardy złotych na suplementy

Jakie są nawyki żywieniowe Polaków? Jeszcze do niedawna termin dieta był kojarzony z restrykcyjnym jadłospisem, którego przestrzeganie ma przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów. Dziś słowo „dieta” nabiera nowego znaczenia – jest to po prostu zdrowy sposób odżywiania się.

Wzrost świadomości na temat zdrowego odżywiania

Z raportu Cheers: Nawyki żywieniowe Polaków 2018 wynika, że ponad połowa badanych przestrzega optymalnej częstotliwości posiłków, zjadając ich 4 do 5 w ciągu dnia. Natomiast 36-proc. ankietowanych spożywa od 2 do 3 posiłków.

Przykładamy coraz większą wagę do jakości posiłków - aż 68-proc. ankietowanych deklaruje, że starannie czyta etykiety produktów, oceniając ich skład pod kątem wartości odżywczych. 66-proc. okazyjnie sięga po najmniej zdrową żywność, czyli fast - foody, tylko 19-proc. podjada słodycze między posiłkami.

Za to ponad połowa ankietowanych spożywa minimum 5 porcji warzyw i owoców w tygodniu. Takie wyniki badań wskazują na rosnącą świadomość dotyczącą zdrowego żywienia.

Świadczy to o tym, że z powodzeniem eliminujemy podstawowe błędy żywieniowe mogące mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. A to – wraz z przemyślaną suplementacją i aktywnością fizyczną – zapewnia profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Warto kontynuować wprowadzanie takich zdrowych zmian w życie – właściwa dieta to najważniejszy filar profilaktyki zdrowotnej.

Raport Cheers: Nawyki żywieniowe Polaków 2018
Autor: Materiały prasowe

86-proc. badanych uważa, że stosowanie suplementów diety jest korzystne dla ich zdrowia

Suplementy diety stają się nieodzownym składnikiem zrównoważonej diety. Znajduje to potwierdzenie w wynikach badania. Korzystanie z suplementów deklaruje 72-proc. badanych, z czego aż 51-proc. zażywa suplementy diety codziennie.

Jak badani oceniają efekty stosowania suplementów? Aż 86-proc. uważa, że stosowanie suplementów diety jest korzystne dla ich zdrowia.

Nie brakuje osób deklarujących, że suplementacja przynosi znaczną poprawę zdrowia – odsetek takich osób waha się od 33-proc. w grupie 36 – 55 lat, aż do 55-proc. w grupie wiekowej 18 – 25 lat. Aż 44-proc. osób uważa, że spożywanie suplementów diety jest zdecydowanie korzystne, 42-proc. twierdzi, że jest raczej korzystne.

Polacy wydają rocznie ponad 4 miliardy złotych na suplementy

Tak znaczne zadowolenie z efektów suplementacji przekłada się na wydatki na suplementy. Poniżej 50 zł miesięcznie wydaje na suplementy diety 28-proc. badanych, 25-proc. ponosi wydatek rzędu 50 – 99 zł.

Okazuje się, że niemała grupa osób (22-proc) inwestuje we własne zdrowie znacznie więcej, przeznaczając na zakup suplementów od 100 do 199 złotych.

Ogromną popularność suplementów diety potwierdzają także dane na temat wielkości polskiego rynku suplementów. W 2011 r. wartość sprzedaży suplementów diety w Polsce wyniosła 3 mld złotych, w 2015 r. 3,5 mld złotych, a w 2017 r. przekroczyła 4 mld złotych.

Należy pamiętać, że suplementy diety to środek spożywczy, dlatego nie musi przechodzić badań jakościowych ani ilościowych, wymagana jest jedynie notyfikacja, czyli poinformowanie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wybierając suplement diety warto kierować się składem produktu, a nie tylko jego reklamą. Zbilansowanej diety nie jest w stanie zastąpić żaden suplement, ale może ją skutecznie wzmocnić. Stara maksyma głosi, że jesteśmy tym co jemy - należy wziąć to pod uwagę.

Raport Cheers: Nawyki żywieniowe Polaków 2018
Autor: Materiały prasowe