Kwasy OMEGA-3 - dlaczego są niezbędne w diecie?

2014-03-05 7:16

Kwasy omega-3 zyskały na popularmości, odkąd zaobserwowano, że Eskimosi, mimo że prawie nie jedzą warzyw ani owoców, rzadko zapadają na choroby serca, alergie, nowotwory. Ich tajemnicą okazała się dieta bogata w kwasy omega-3. Czym są te tajemnicze kwasy i dlaczego są tak ważne w diecie każdego człowieka?

Kwasy OMEGA-3 - dlaczego są niezbędne w diecie?
Autor: Photos.com Dieta bogata w kwasy omega-3

Kwasy omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które nie bez racji nazywa się niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Problem bowiem tkwi w tym, że organizm człowieka nie potrafi ich sam wytworzyć. Oznacza to, że musimy mu je regularnie dostarczać w pożywieniu.

Źródła kwasów omega-3

Prawdziwą skarbnicą kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie z zimnych wód: halibut, łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki oraz owoce morza. Można jadać wszystkie, ale ryby morskie cenne są właśnie ze względu na zawarty w nich tłuszcz. Niestety, większość z nas po ryby sięga sporadycznie albo po prostu w ogóle ich nie jada. A to odbija się niekorzystnie na naszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Dobrym źródłem kwasów omega-3 są też orzechy włoskie, nasiona lnu, soi czy rzepaku. Niestety, pod wpływem światła i powietrza w ciągu 12 godzin od wytłoczenia kwas ten ulega rozpadowi, dlatego w kupowanych przez nas olejach roślinnych pozostaje go już tylko śladowa ilość.

Ważne

  • Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to 1–1,5 g. Aby je zaspokoić, powinniśmy 2 razy w tygodniu zjadać porcję ryby.
  • W Polsce mężczyźni jedzą 6,9 kg, a kobiety 5,5 kg ryb rocznie. Dla porównania średnie spożycie ryb w krajach europejskich wynosi ponad 12 kg (według badań z 2005 r.).
  • Alternatywa dla ryb - tran i kapsułki z omega-3

    Dla tych, którzy nie lubią ryb albo jadają ich za mało, wyprodukowano tran (wyciąg z wątroby np. dorsza) oraz kapsułki omega-3 (odpowiednio spreparowany tłuszcz pochodzący z całej ryby). Suplementy przeznaczone są też dla osób zagrożonych (albo chorych) np. miażdżycą, reumatyzmem, chorobą Alzheimera, a także dla tych, którzy chcą wzmocnić organizm np. w okresie wzmożonych infekcji.

    Zażywając suplementy, należy jednak pamiętać, że dzienna dawka kwasów omega-3 nie powinna przekraczać 1 g. Krwawienie z nosa lub dziąseł, nudności, nieprzyjemny posmak mogą sygnalizować, że mamy ich za dużo. Większe dawki omega-3 można przyjmować tylko w uzasadnionych przypadkach pod kontrolą lekarza, ponieważ mogą nam zaszkodzić.

    Kupując tran, należy zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega-3, która powinna być bliska lub pokrywać dzienne zapotrzebowanie (tj. 1 g). Mniej istotne jest, skąd one pochodzą. To, czy są z chrząstki czy z ogona rekina, jest tylko chwytem reklamowym. W opisie preparatu powinna znaleźć się informacja, dla kogo jest przeznaczony, np. dla dzieci (trzeba podać wiek), ciężarnych czy dla osób dorosłych, dokładny skład i dawka oraz czy przeprowadzono badania gwarantujące bezpieczeństwo stosowania suplementu (certyfikat czystości).

    miesięcznik "Zdrowie"