Czy prawdziwa choinka jest zdrowa? Zalety żywej choinki

2021-11-29 12:33

Choinka prawdziwa czy sztuczna? Która jest lepsza dla naszego zdrowia? Wielu z nas ma ten dylemat, kupując świąteczne drzewko. Prawdziwą choinkę, zwłaszcza żywą, rosnącą w doniczce, warto wybrać nie tylko ze względu na tradycję - wydziela bowiem korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. Pytanie tylko, na jaki gatunek drzewka się zdecydować, bo świerk, jodła czy sosna mają nieco inne właściwości aromaterapeutyczne.

Czy prawdziwa choinka jest zdrowa? Zalety żywej choinki
Autor: Getty Images

Lepiej kupić choinkę sztuczną czy prawdziwą? Kierując się wygodą, najczęściej wybieramy sztuczną choinkę – nie trzeba sprzątać igieł. Pokusa jest tym większa, że coraz bardziej przypominają one żywe drzewka. Trwa dyskusja, które z nich jest ekologiczne: jedni mówią, że plastikowa choinka zaśmieca środowisko (plastik rozkłada się setki lat), inni - że to właśnie kupując prawdziwą choinkę, dokładamy się do niszczenia lasów.

Spis treści

  1. Choinka sztuczna czy prawdziwa?
  2. Właściwości zdrowotne olejków eterycznych zawartych w drzewkach iglastych

Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Nie jest prawdą, że kupując choinkę ze sztucznego tworzywa, chronimy środowisko. Produkcja sztucznego drzewka wymaga zużycia nieodnawialnych bogactw naturalnych (gazu i ropy), powoduje zwiększanie emisji dwutlenku węgla. Choć posłuży nam kilka sezonów, to gdy trafi na wysypisko śmieci, będzie się rozkładać setki lat, szkodząc środowisku.

Trudno bowiem odzyskać surowce, zwykle choinki są produkowane z PCV, które poddaje się recyklingowi w specjalnych przemysłowych instalacjach. Nie miejmy zatem wyrzutów sumienia, wybierając prawdziwe drzewko.

Większość dostępnych w handlu choinek pochodzi z wyspecjalizowanych plantacji. Rosnąc, w ciągu 10 lat każde choinkowe drzewko absorbuje 25 kg dwutlenku węgla. Stuhektarowa plantacja pochłania rocznie ponad 1500 ton dwutlenku węgla! Nie ma problemu z rozkładem, a w niektórych miastach organizowana jest zbiórka starych choinek dla ogrodu zoologicznego.

Dla zdrowia lepsza jest oczywiście prawdziwa choinka. Zamiast ściętej najlepiej kupić drzewko rosnące w doniczce, z nieuszkodzoną bryłą korzeniową – można ją będzie wiosną wsadzić do ziemi. Taka choinka, jak każdy iglak, wydziela korzystnie działające olejki eteryczne.

Właściwości zdrowotne olejków eterycznych zawartych w drzewkach iglastych

Sosna, świerk czy jodła? Dokonując wyboru żywej choinki, warto wziąć pod uwagę aromaterapeutyczne właściwości drzew iglastych.

  • Olejek sosnowy ma działanie pobudzające i wzmacniające; z żywicy sosny produkuje się terpentynę – pomocną przy bólach reumatycznych i w katarze, zaś pączki sosny wchodzą w skład łagodzącego kaszel syropu piniowego.

Czytaj też: Syrop z sosny - właściwości i zastosowanie. Jak dawkować syrop z sosny?

  • Olejek świerkowy działa odprężająco, łagodzi napięcie mięśni i wycisza.
  • Wyjątkowe właściwości ma olejek jodłowy, wykorzystywany w odkażających gardło aerozolach oraz w rozgrzewających maściach i balsamach. Z jodły syberyjskiej pozyskiwany jest olejek pichtowy. Zwalcza grzyby, bakterie i wirusy, znajduje zastosowanie w leczeniu kataru oraz nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi też bóle głowy o podłożu migrenowym.
Choinka w stylu skandynawskim
Ważne

Uwaga na pleśnie w prawdziwej choince!

Żywa choinka zawiera pewną ilość zarodników grzybów pleśniowych, które szybko namnażają się po wniesieniu do ciepłego pomieszczenia, wywołując objawy alergii u osób uczulonych. Jeśli masz alergię na pleśnie lub spodziewasz się dłuższej wizyty kogoś uczulonego, zrezygnuj z prawdziwej choinki albo wnieś ją do domu "w ostatniej chwili", w Wigilię, i przenieś ją zaraz po świętach do innego pomieszczenia. Możesz też wcześniej spłukać drzewko obficie wodą, jeśli nie ma mrozu - pozbędziesz się w ten sposób przynajmniej części alergenów.

Czytaj też:

miesięcznik "Zdrowie"