Żywność ekologiczna - dlaczego warto ją kupować?

3 komentarze
Autor: Monika Majewska

Żywność ekologiczna jest bardziej wartościowa niż konwencjonalna - potwierdza to wiele badań naukowych. Owoce i warzywa ekologiczne zawierają mniej pestycydów i rakotwórczych metali ciężkich, a więcej witamin niż te konwencjonalne. Natomiast ekologiczne mięso ma mniej tłuszczu i więcej białka niż to pochodzące od zwierząt z ferm przemysłowych. Sprawdź, jaka jest jeszcze różnica między żywnością ekologiczną a konwencjonalną.

Żywność ekologiczna powstaje zgodnie z prawami natury. Jest pozbawiona pestycydów, substancji przyspieszających wzrost, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Jednak mimo to wielu specjalistów wciąż ma wątpliwości, czy żywność ekologiczna jest zdrowsza od tej konwencjonalnej. Jak wynika z raportu Agencji Norm Żywności (FSA) w Wielkiej Brytanii z 2009 roku, nie ma między tymi typami żywności istotnych różnic ani znaczących korzyści odżywczych płynących ze spożywania produktów określanych jako "eko". Jednak inni badacze przekonują, że ekologiczny sposób hodowli zwierząt i uprawy roślin przekłada się na jakość żywności i mają na to dowody naukowe. Wiele z nich zostało opublikowanych w książce "Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa", która niedawno ukazała się na polskim rynku.

Żywność ekologiczna - mięso

Mięso pochodzące od zwierząt z ferm przemysłowych zawiera mniej składników odżywczych niż to pochodzące od zwierząt hodowanych w lepszych warunkach, a więc mających dostęp do świeżego powietrza i przestrzeń, w której mogą się poruszać. Nie bez znaczenia jest także sposób żywienia. Krowy, świnie i kury z hodowli przemysłowej są karmione zbożem i soją, przez co ich mięso zawiera więcej tłuszczu i mniej pożądanych składników odżywczych niż mięso zwierząt, które mogą paść się na trawie i skubać drzewa czy krzewy.

  • Kurczaki – te z wolnego wybiegu i organiczne zawierają do 50 proc. mniej tłuszczu niż te z przemysłowych ferm drobiu. Tłuszcz w tych ostatnich stanowi nawet 1/5 ich masy. Wynika to po części z genetyki (jest skutkiem selektywnego rozmnażania w celu otrzymywania pulchnych kurczaków), a po części z ich diety (są karmione wysokoenergetyczną paszą i ledwo mogą się poruszać). W każdym razie kurczaki z ferm przesyłowych zawierają około 40 proc. więcej tłuszczu niż białka. Poza tym w mięsie takich kurczaków jest zaledwie 1/5 DHA - jednego z kwasów omega-3 - w porównaniu do mięsa tych ekologicznych.
Im zwierzęta mają większy dostęp do świeżego powietrza, gdzie mogą się żywić trawą i mieszaną karmą, tym zdrowsza jest pochodząca od nich żywność
  • Jagnięcina – ta z chowu pastwiskowego zawiera więcej kwasów tłuszczowych omega-3 niż ta z chowu intensywnego. Spośród wszystkich zwierząt hodowlanych to właśnie owce spędzają najwięcej czasu na wolnym powietrzu, więc w przypadku wątpliwości, które mięso pochodzi od zwierzęcia karmionego trawą, jagnięcina będzie dobrym wyborem.
  • Wołowina – ta pochodząca od krów z pastwisk lub karmionych trawą zawiera o 25-50 proc. mniej tłuszczu, a więcej witaminy E i zdrowego beta-karotenu niż pochodząca od krów zamkniętych w ciasnych pomieszczeniach i karmionych zbożami lub soją. Wołowina z krów karmionych trawą zawiera także wyższe stężenie kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Wszystko dlatego, że świeża pasza (rośliny, trawa, liście) zawiera 10-12 razy więcej ALA – ważnego składnika kwasów tłuszczowych omega-3 – niż ziarno.
  • Wieprzowina – mięso pochodzące ze świń z wolnego wybiegu lub hodowli organicznych jest bogatsze w witaminę E (zawiera jej średnio o 60 proc. więcej) i żelazo, a także kwasy omega-3 (zawiera ich nawet o 40 proc. więcej) niż mięso z chowu intensywnego.
ekologiczne posiadają większą zawartość witaminy C niż konwencjonalne.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/zywnosc-ekologiczna-czy-jest-zdrowsza-od-konwencjonalnej_34854.html

Ważne

Ważne

Będąc w sklepie, lepiej sięgać po produkty oznaczone jako "z chowu bezklatkowego", "z chowu pastwiskowego", "z wolnego wybiegu" lub "organiczne". Jednak najlepiej sprawdzić, czy posiadają odpowiednie certyfikaty produkcji ekologicznej wg wymogów prawnych UE, np. AGRO BIO TEST. Produkty pochodzące z gospodarstwa posiadającego certyfikat można rozpoznać po charakterystycznym logo - listkiem z gwiazdkami na zielonym tle, który jest znakiem rozpoznawczym rolnictwa ekologicznego.

Lepiej unikaj produktów z etykietami, na których jest napisane: „świeże z gospodarstwa”, „świeże wiejskie”, „naturalne”, gdyż prawdopodobnie pochodzą one z fermy przemysłowej.

Żywność ekologiczna - jajka

Jaja od kur z dostępem do wolnego wybiegu mają nawet dwukrotnie więcej witaminy E, prawie trzykrotnie więcej beta-karotenu i nawet o 30 proc. więcej kwasów omega-3 niż te od kur hodowanych w klatkach.

CZYTAJ TEŻ >> Jakie jajka kupować? Jak odczytywać oznaczenia na jajkach?

Żywność ekologiczna - mleko

Mleko pochodzące od krów z pastwisk zawiera nawet o 180 proc. więcej beta-karotenu i nawet o 100 proc. więcej kwasów omega-3 niż to od krów zamkniętych w oborach. Większa wartość odżywcza mleka od krów pasących się na łąkach wnika również z tego, że nie podaje się im genetycznie modyfikowanych hormonów pobudzających produkcję mleka, jak to ma miejsce na niektórych farmach.

Żywność ekologiczna - ryby

Lepiej unikać mięsożernych gatunków ryb hodowlanych, takich jak łosoś, pstrąg, dorsz i halibut, ponieważ prawdopodobnie są one karmione paszą z ryb dziko żyjących – sardeli peruwiańskiej i innych. Lepiej wybierać dzikiego pstrąga czy łososia. Warto wiedzieć, że dziki łosoś zawiera nawet o 60 proc. mniej tłuszczu niż hodowlany.

Żywność ekologiczna - warzywa i owoce

Z badań brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Newcastle, którzy przeanalizowali dane pochodzące z 343 badań porównujących produkty konwencjonalne i ekologiczne, wynika, że owoce i warzywa ekologiczne są zdrowsze. Przede wszystkim zawierają prawie o połowę mniej kadmu (rakotwórczego metalu ciężkiego) oraz czterokrotnie mniej pestycydów. Odznaczają się również niższym stężeniem azotu (o 10 proc.), azotanu (o 30 proc.) i azotynu (o 87 proc.) niż te konwencjonalne. Ponadto warzywa i owoce ekologiczne zawierają od 18 do 69 proc. więcej antyoksydantów - w tym najsilniejszego z nich, czyli resweratrolu - niż te z upraw konwencjonalnych. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie "British Journal of Nutrition".

W innych badaniach udowodniono także, że ziemniaki ekologiczne posiadają większą zawartość witaminy C niż konwencjonalne. Z kolei z badań przeprowadzonych na tej samej odmianie jabłek, Golden Delicious, wynika, że ich ekologiczna kopia posiada m.in. aż 32 proc.więcej fosforu, 19 proc. więcej antyoksydantów i 9 proc. więcej błonnika.

Polecamy
Parszywa 12 - warzywa i owoce najbardziej skażone pestycydami

Parszywa 12 - warzywa i owoce najbardziej skażone pestycydami

Parszywa (brudna) dwunastka to lista najbardziej skażonych pestycydami warzyw i owoców, publikowana przez amerykańską organizację EWG. Produkty z tej listy ...

To ci się przyda

To ci się przyda

Philip Lymbery - autor książki "Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa" (wydawnictwo Vivante, Białystok 2015) przez trzy lata podróżował po świecie i przyglądał się przemysłowemu chowowi zwierząt. W książce przedstawia proces „od kuchni", a także jego skutki dla ludzi, zwierząt i planety. Pokazuje, jak umyślnie pogarszana jest jakość jedzenia, które trafia na nasze stoły: od sztucznego przyspieszania wzrostu zwierząt, przez stosowanie ogromnych ilości środków chemicznych, antybiotyków, leków hormonalnych, po nadprodukcję zboża na paszę. Autor nie zostawia czytelnika wyłącznie z bulwersującym obrazem przemysłu żywieniowego – wyjaśnia, jak uniknąć zbliżającego się kryzysu żywnościowego, dokonując świadomych wyborów konsumenckich oraz proponuje nowe modele hodowli zwierząt i produkcji jedzenia. Takie, u których podstaw leżały będą szacunek dla natury, zwierząt i ludzi. Jest to główna idea, która przyświeca działalności organizacji Compassion In World Farming, której prezesem jest Philip Lymbery. Częścią tej międzynarodowej organizacji jest CIWF Polska, która aktywnie działa na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych w naszym kraju.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Parszywa 12 - warzywa i owoce najbardziej skażone pestycydami

Parszywa 12 - warzywa i owoce najbardziej skażone pestycydami

ZAKUPY ŻYWNOŚCI PRZEZ INTERNET - zalety i wady

ZAKUPY ŻYWNOŚCI PRZEZ INTERNET - zalety i wady

Zdjęcia: miesięcznik Zdrowie

Aktualizacja: 08.11.2016

Komentarze (1 - 3 z 3)
money, 29.08.2016 05.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Natomiast ekologiczne mięso ma mniej tłuszczu i więcej białka niż to pochodzące od zwierząt z ferm przemysłowych -------------------- Kolejne kłamstwo ,bo jest pzreciez dokaldnie odwrotnie;wystarczy popatrzeć na "kurczaki zagrodowe","wolnowybiegowe" ,"kukuryudzinae i tym poodbne.Ich meiso jest zolte wlasnie z wielka iloscia tłuszczu. Dla wielu osob ma to duże znacznie ,bo przypomina im drob czy mieso kupowane kiedyś na targu "od chlopa".Jednak jeśli chcemy mieć mieso naprawdę chue,wrecz "wyprane" jak niektórzy mawiają,to tylko takie z wielkich farm.
 
vito, 29.08.2016 05.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety to wszystko NIE jest prawda.Wedlug badan kilku zespolow w USA nie ma większych roznic pomiędzy tak zwana zdrowa zywnoscia a "normlana" powszechnei sprzedawana.Oprocz wielkiej roznicy w cenach ,oczywiście.Poniewaz aktualnie ejst taka moda,kazdy kto może podpina się pod " zywnosc ekologiczna" nawet jest to co oferuje nie ma z nia nic wspólnego.NIE ma zadnegio sytsemu kontroli takich producentow ,nie ma zadnych obowiązujących norma.Zadne badania nie poakzuja znaczących roznic.Jesli ktoś chce się ludzic i wyrzucać pieniądze bez sensu,to jego sprawa.
 
zuzka, 23.05.2015 00.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w sieci jest bardzo fajny sklep z żywnościa ekologiczną bio-kraina.pl
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Mintaj: wartość odżywcza i właściwości zdrowotne Mintaj: wartość odżywcza i właściwości zdrowotne

Mintaj to jedna z najbardziej popularnych ryb w Polsce - prawie 40% z nas deklaruje, że często...

więcej

4

GRANAT. Właściwości lecznicze soku z granatu GRANAT. Właściwości lecznicze soku z granatu

Właściwości granatów znane były chińskim lekarzom już w starożytności. Sok z owoców granatu łagodzi...

więcej

4

Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia? Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia?

Kawa rozpuszczalna jest doceniana za łatwość i szybkość przygotowania, a przez wielu – za łagodny...

więcej

3

Oregano i olejek z oregano - właściwości lecznicze i zastosowanie Oregano i olejek z oregano - właściwości lecznicze i zastosowanie

Oregano najbardziej jest znane jako przyprawa. Jednak oregano i pozyskiwany z niego olejek od lat...

więcej

3

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Rzeczywiście objawy wskazują na dnę moczanową. Konieczna jest wizyta u lekarza, skierowanie do reumatologa i kontrola przebiegu choroby. Leki, które powinieneś brać, to te eliminujące kwas moczowy z...

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Forum
data

Czerwiec 23, 2017

Ciekawe jak żyją Eskimosi ? Wg naszych dilerów farmakochemii powinni non stop chorować. Czy tak jest ? Z obserwacji wynika, że ludzie żyjący na monodiecie są zdrowsi od tych co się zajadają wszystkim.

data

Czerwiec 16, 2017

Eko to jest fikcja mająca od naiwnych wyciągnąć więcej kasy. Polski szczerbaty chłop nie ma kultury i wiedzy by produkować tak jak dawniej. Mieszkam w rejonie gdzie się produkuję tą "eko" masę do trawienia. Duński chów świń, chlewnie po kilka tysięcy schorowanych i pędzonych na sterydach...

data

Czerwiec 16, 2017

Np. kebab na własnoręcznie zrobionej tortilli albo burger wołowy z razową bułką <- mój ulubieniec :)

data

Czerwiec 16, 2017

Sól himalajska jest zdrowsza, ale też mniej słona, więc trzeba użyć jej więcej żeby uzyskać taką samą słoność. Jeśli jest jakiś sposób na ograniczenie soli to na pewno stosowanie przypraw i ziół. Przy odpowiednim ich dobieraniu mogą całkowicie zastąpić sól :)

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.