Orzechy tygrysie: wartość odżywcza i właściwości zdrowotne. Gdzie kupić orzechy tygrysie?

2017-05-27 17:13

Orzechy tygrysie (inaczej: migdały ziemne albo chufa) to w rzeczywistości małe bulwy rośliny Cyperus esculentus. Są bardzo popularne w Hiszpanii, gdzie wytwarza się z nich napój horchata de chufa. Orzechy tygrysie mają przyjemny migdałowo-kokosowy smak i mogą stanowić cenny składnik diety. Dostarczają dużo błonnika, skrobi opornej, witaminy E, fitosteroli, manganu, cynku i miedzi. Przeczytaj, jakie właściwości zdrowotne mają orzechy tygrysie, poznaj ich wartość odżywczą oraz dowiedz się, gdzie można je kupić i... w jaki sposób je jeść.

Orzechy tygrysie: wartość odżywcza i właściwości zdrowotne. Gdzie kupić orzechy tygrysie?
Autor: thinkstockphotos.com Orzechy tygrysie mogą być jedzone jako przekąska lub prażone z cukrem.

Spis treści

  1. Wartość odżywcza orzechów tygrysich
  2. Orzechy - jedz na zdrowie
  3. Właściwości zdrowotne orzechów tygrysich
  4. Czy orzechy tygrysie mogą uczulać?
  5. Jak jeść orzechy tygrysie?
  6. Gdzie kupić orzechy tygrysie?

Orzechy tygrysie znane są pod wieloma nazwami, m.in. chufa, trawa orzechowa i migdały ziemne. W rzeczywistości nie są orzechami, a bulwami trawiastej rośliny Cyperus esculentus. Są niewielkie, mają owalny kształt, brązową i pomarszczoną skórkę oraz biały miąższ. Orzechy tygrysie występują powszechnie w południowej Europie, Afryce, na Madagaskarze i w innych rejonach o ciepłym klimacie. Roślina Cyperus esculentus prawdopodobnie stanowiła źródło pożywienia w Ameryce Północnej już w czasach paleolitycznych. Była też uprawiana w starożytnym Egipcie 6 tysięcy lat temu. Bulwy spożywano wtedy gotowane w piwie, pieczone lub obtaczane w miodzie jako słodycze. W średniowieczu orzechy tygrysie trafiły do Europy za sprawą Arabów, którzy rozpowszechnili je w regionie Walencji na południu Hiszpanii.

Obecnie w wielu miejscach występowania Cyperus esculentus traktuje się jak chwasty. Jednak uprawa orzechów tygrysich jest bardzo popularna w Hiszpanii, niektórych krajach Afryki, Chile, Brazylii i USA. W Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych zdecydowana większość upraw orzechów tygrysich jest przeznaczana do produkcji napoju horchata de chufa.

Wartość odżywcza orzechów tygrysich

W związku z tym, że orzechy tygrysie właściwie nie są orzechami tylko korzeniami, ich skład chemiczny łączy w sobie cechy orzechów i bulw. Zawierają więcej wody i węglowodanów, a mniej białka i tłuszczu niż orzechy. W porównaniu z korzeniami: ziemniakami, batatami czy yacon mają w składzie mniej wody, dużo więcej tłuszczu, błonnika i białka. Węglowodany są podstawowym składnikiem odżywczym orzechów tygrysich i występują głównie w postaci skrobi i błonnika. Tłuszcze to przede wszystkim jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią ok. 60% wszystkich kwasów tłuszczowych w orzechach tygrysich. Profil kwasów tłuszczowych w orzechach tygrysich jest zbliżony do oliwy z oliwek, orzechów laskowych, orzechów macadamia i awokado. W porównaniu z orzechami rosnącymi na drzewach orzechy tygrysie nie stanowią dobrego źródła białka - dostarczają go 4-8 g/100 g. Orzechy tygrysie nawet po wysuszeniu zawierają mniej kalorii niż pozostałe orzechy. 100 g świeżych orzechów tygrysich dostarcza ok. 270 kcal, a suszonych – ok. 430 kcal. Cennymi składnikami orzechów tygrysich są fitosterole, głównie beta-sitosterol (ok. 50%), stigmasterol (ok. 20%) i kampesterol (ok.15%). Ich wysokie stężenie podnosi walory orzechów tygrysich jako żywności. Orzechy zawierają ponadto witaminę E i witaminę C oraz składniki mineralne: mangan, cynk, miedź, magnez, żelazo, potas i wapń.

Orzechy - jedz na zdrowie

Wartość odżywcza 100 g orzechów tygrysich

Orzechy świeże

Orzechy suszone

Woda

32,16 g

9,74 g

Sucha masa

67,84 g

90,26 g

Popiół

2,68 g

1,79 g

Materia organiczna

97,32 g

98,21 g

Białko

7,94 g

3,94 g

Tłuszcz

19,67 g

27,54 g

Węglowodany

16,19 g

41,59 g

Błonnik

21,36 g

15,60 g

Kalorie

273 g

429 g

Zawartość składników mineralnych w 100 g świeżych orzechów tygrysich

Wapń

15,2 mg

Sód

14,0 mg

Fosfor

12,3 mg

Magnez

5,53 mg

Mangan

4,1 mg

Żelazo

0,2 mg

Miedź

0,13 mg

Cynk

0,1 mg

Właściwości zdrowotne orzechów tygrysich

1. Ze względu na wysoką zawartość błonnika orzechy tygrysie mogą być wykorzystywane w prewencji raka jelita grubego, chorób układu krążenia, zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, nadwagi oraz zaburzeń w gospodarce węglowodanowej. 100 g orzechów tygrysich pokrywa większość dziennego zapotrzebowania na błonnik, który wspomaga rytm wypróżnień i oczyszczanie organizmu z toksyn.

2. Dzięki wysokiej zawartości skrobi opornej mają działanie prebiotyczne i wspomagają florę bakteryjną jelit.

3. Orzechy tygrysie wykazują również działanie przeciwutleniające, za które odpowiada obecność witaminy E w dużym stężeniu oraz flawonoidów. Dzięki temu chronią białka i DNA przed uszkodzeniami przez wolne rodniki.

4. Mają właściwości przeciwbakteryjne. Hamują działanie bakterii chorobotwórczych, takich jak Salmonella i E.coli. Są stosowane jako lek na gorączkę i ospę w Brazylii i krajach Afryki. Wspomagają także leczenie chorób, w których bakterie nabywają oporności na antybiotyki.

5. Pomagają obniżać poziom glukozy we krwi, co wykazano w badaniu na myszach z cukrzycą.

6. Orzechy tygrysie mogą podnosić poziom testosteronu u mężczyzn, co poprawia płodność i jakość życia seksualnego. W medycynie chińskiej wykorzystywane są jako afrodyzjak.

7. Mogą wspomagać obniżanie ciśnienia krwi dzięki zawartości aminokwasu argininy, który jest prekursorem tlenku azotu – związku korzystnego dla pracy serca.

8. Z orzechów tygrysich wytwarza się substytut mleka krowiego, który jest idealnym produktem dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na kazeinę.

9. Horchata de chufa - napój z orzechów tygrysich - jest tradycyjnie stosowana jako środek na biegunkę.

Polecamy
jesz co lubisz mind

Autor: Time S.A

Czas zatroszczyć się o świetne funkcjonowanie mózgu aż do późnej starości. Skorzystaj z diety MIND JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Codziennie wspieraj swój umysł, poprawiaj pamięć i koncentrację. A do tego ciesz się indywidualnie dobranym menu i stałym kontaktem z doświadczonym dietetykiem.

Warto wiedzieć

Czy orzechy tygrysie mogą uczulać?

Ze względu na to, że orzechy tygrysie nie są typowymi orzechami, uczulają dużo rzadziej. Możliwe są jednak reakcje alergiczne po ich spożyciu. Obejmują one zwykle wysypkę, obrzęk wokół ust i oczu, zaczerwienienie skóry, problemy z oddychaniem, mrowienie w ustach, a czasem pojawianie się drobnych, bolesnych owrzodzeń wokół ust. Duża zawartość błonnika w orzechach tygrysich u osób nieprzyzwyczajonych do jego spożywania może wywołać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego - wzdęcia, bóle brzucha.

Jak jeść orzechy tygrysie?

W krajach Afryki orzechy tygrysie są wykorzystywane głównie jako karma dla zwierząt. Jada się je jednak również świeże jako przekąskę lub prażone z cukrem. Świeże są miękkie, a w wyniku suszenia twardnieją. Można jednak łatwo przywrócić je do pierwotnej postaci przez kilkugodzinne moczenie w wodzie. W Nigerii popularny jest napój kunun aya wytwarzany z orzechów tygrysich i daktyli, odsączany przez sito i podawany na zimno.

Orzechy tygrysie mają słodki, migdałowo-kokosowy smak, który staje się delikatniejszy po pozbawieniu ich skórki. Przed jedzeniem orzechy warto namoczyć kilka godzin, aby miały konsystencję nasion słonecznika przyjemniejszą w jedzeniu niż wysuszone orzechy. Z orzechów tygrysich można przygotować samodzielnie mleko roślinne przypominające horchata de chufa. Potrzebny jest do tego mocny blender.

Orzechy tygrysie nadają się też do mielenia na mąkę, która świetnie sprawdza się w bezglutenowych ciasteczkach, pancake'ach, pieczywie, a nawet wegetariańskich burgerach.

Przepis na mleko roślinne z orzechów tygrysich

½ szklanki orzechów należy zalać wodą i namaczać 24-48 godzin. Orzechy wymagają długiego moczenia, aby nadawały się do mielenia. Następnie należy przełożyć je na sitko, przepłukać pod bieżącą wodą, wrzucić do blendera i zalać 1,5 l wody. Miksować 1-2 minuty, a potem odcisnąć mleko od pulpy orzechowej za pomocą bawełnianego ręcznika.

Przepis na horchata de chufa

Hiszpańską horchatę robi się bardzo podobnie jak mleko, jednak z większej ilości orzechów – 1,5 szklanki na 1 litr wody. Do napoju dodaje się cukier (nawet szklankę) i cynamon, a czasami wanilię lub skórkę z cytryny. Można podawać go z lodem lub po schłodzeniu w lodówce (co najmniej przez godzinę) i zamrażarce (20 minut).

To ci się przyda

Gdzie kupić orzechy tygrysie?

Orzechy tygrysie można kupić w Polsce najczęściej pod nazwą migdałów ziemnych. Są dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych ze zdrową żywnością - paczkowane i sprzedawane w skórce lub bez, w postaci mąki, kremu i słodyczy - jako batoniki i trufle.

O żesz ty... orzeszku. Czy znasz te orzechy?

Pytanie 1 z 8
Które orzechy dzięki dużej zawartości magnezu wspomagają nas w walce ze stresem?
Zdjęcie

Źródła:

1. Monago C.C. i in., Proximate Composition and In-vitro Anti-sickling Property of Nigerian Cyperus esculentus (Tiger Nut Sedge), Trees for Life Journal 2009, 4 (2), 1-62. Arafat S.M. i in., Chufa Tubers (Cyperus esculentus L.): As a New Source of Food, World Applied Sciences Journal, 2009, 7 (2), 151-1563. Sanchez-Zapata E. i in., Tiger Nut (Cyperus esculentus) Commercialization: Health Aspects, Composition, Properties, and Food Applications, Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 2012, 11 (4), 366-3774. https://draxe.com/tiger-nuts/5. http://www.informafrica.com/health-africa/nutrition-and-health-benefits-of-tiger-nuts-yellow-nutgrass-chufa-cyperus-esculentus/6. https://www.rodalesorganiclife.com/food/health-benefits-of-tiger-nuts7. https://medlicker.com/1062-tiger-nuts