Napoje energetyczne (energetyzujące) mogą być szkodliwe dla zdrowia

59 komentarze
Autor: Kama

"Wystrzegaj się energetyzerów" - takie głosy pojawiają się coraz częściej z powodu szkodliwości dla zdrowia napojów energetyzujących. Niektóre kraje, np. Dania i Norwegia, zabroniły ich sprzedaży. We Francji napoje energetyczne w końcu znalazły się na rynku, ale na etykiecie muszą być widoczne informacje, komu mogą szkodzić.

Napoje energetyczne, energetyzujące, energetyzery – to najbardziej popularne nazwy napojów energetyzujących. Z nazwy wynika, że ich zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii, która ma być łatwo i szybko przyswajalna. Ma na celu błyskawiczną poprawę psychicznej i fizycznej kondycji człowieka. Tymczasem, jak twierdzą specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia, to nie tak. Organizm człowieka czerpie energię ze spalania węglowodanów, białek i tłuszczów, pobieranych z pożywienia. W napojach energetyzujących z tych składników znajduje się jedynie glukoza (z węglowodanów), w dodatku wcale nie w takich ilościach, aby mogła mieć znaczący wpływ na pobudzenie organizmu.

Napoje energetyczne - złe proporcje

To, co ma pobudzać w energetyzerach, pochodzi z kofeiny (w dużych ilościach) i tauryny, będącej amionokwasem. Są też jeszcze syntetyczne witaminy, głównie z grupy B. To jednak nie wszystko. W zależności od producenta i rodzaju energetyzera, takie napoje mogą zawierać wiele innych pobudzających substancji, głównie pochodzenia roślinnego. Ryzyko dla zdrowia mogą stwarzać nie tylko same te substancje, ale proporcje, w jakich zostały skomponowane.
Niektórzy amatorzy tych napojów uważają, że mogą być one wręcz doskonałym źródłem witamin z grupy B. Jest to jednak nieprawda. Witaminy zawarte w energetyzerach absolutnie nie mogą zastąpić tych, jakie występują w naturalnym pożywieniu, poza tym są słabo wchłanialne.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
ramek, 03.09.2013 17:36
To jedna wielka chemia i nic więcej. Ale też ludzie są sami sobie winni, wyraźnie na puszce jest napisane, żeby nie pić więcej niż szklanki dziennie. Powinna być taka trupia czaszka wydrukowana na opakowaniu. Może wtedy do ludzi dojdzie jakie to świństwo.
Nie zarejestrowany, 21.08.2013 13:25
Dokładnie! zgadzam się z tobą nie warto tego pić i zaśmiecać swojego organizmu. Takie napoje są przeznaczone dla sportowców, a piją je nastolatkowie, którzy większość czasu spędzają przed komputerem, co może spowodować nawet zaburzeniem pracy serca. Lepiej sięgać po zdrowe napoje komponowane w domu, wystarczy kupić owoce, jogurt naturalny lub zalać je wodą i zmiksować http://vivalavita.pl/artykul/niezasmiecajswojegoorganizmuwwakacje-1075.html nie musimy wydawać kasy na energetyki, które są fakt faktem przeznaczone dla grupy ludności, która prowadzi aktywny tryb życia np. sporty wyczynowe. Takie napoje powinno się kupować w specjalnych sklepach sportowych nie w marketach
 

Napoje energetyczne zwiększają ryzyko zawału i udaru

Naukowcy przestrzegają, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale życiu. I wystarczy tylko jedna puszka, żeby dostać zawału – alarmują australijscy uczeni. Dotyczy to tak starszych, jak i całkiem młodych osób. W wielu amerykańskich szkołach zakazano sprzedaży i spożywania napojów energetyzujących po tym, jak zaobserwowano, że uczniowie po ich spożyciu odczuwali kołatanie serca, mieli nudności i inne objawy typowe dla zawału. Część naukowców, np dr Kathleen Miller z University of Buffalo, zwraca uwagę na jeszcze inną niepokojącą sprawę. Odkryła ona związek miedzy spożywaniem energetyzerów a wzrastającym poziomem agresji młodzieży. Jej zdaniem szczególnym winowajcą jest tu kofeina, której zawartość w napojach energetyzujących wiele razy przewyższa to, co organizm może przyjąć, nawet 10 razy więcej. 
Zagrożenie zwiększa ponadto, modne wśród młodzieży, mieszanie energetyzerów z alkoholem. Kofeina sprawia, ze człowiek może czuć się mniej pijany, wydaje mu się, że dobrze myśli, wszystko ma pod kontrolą, gdy tymczasem ma nieskoordynowane ruchy i jest bardziej rozkojarzony. A w takim stanie można popełniać o wiele więcej głupstw. Niepokojące jest również to, że czasami napoje energetyzujące są sprzedawane w systemie tzw. sprzedaży wiązanej albo w promocjach – np. butelka alkoholu i do tego puszka energetyzera. I mieszanka wybuchowa gotowa.

Ważne

Ważne

Uwaga! Jeśli już musisz sięgnąć po energetyzera, to nie pij takiego prosto z lodówki. Niska temperatura sprawia, że pije się je szybciej i więcej, a to oznacza większe stężenie kofeiny w organizmie. Dlatego właśnie kawę podaje się ciepłą i w małych filiżankach.

Kiedy pić napoje energetyczne? Tylko w sytuacjach awaryjnych

Nawet osoby, które maja serca jak dzwony i na nic nie narzekają, nie powinny pić takich napojów zbyt często. Zdrowi mogą po nie sięgać jedynie w sytuacjach awaryjnych, np. przed ważnym egzaminem lub podczas uciążliwej podróży. Dzieci, młodzież, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na schorzenia serca, układu nerwowego, migreny, nadczynność tarczycy (to tylko z niektórych przeciwskazań) powinny się tego typu napojów wystrzegać.
Jeśli musisz sobie natychmiast rozjaśnić umysł, lepiej nawet wypić filiżankę kawy, a gdy ta nie służy, to szklankę soku pomarańczowego (sok pomarańczowy działa stymulująco na mózg i jego czynności poznawcze). Można też w takich przypadkach zjeść kawałek gorzkiej czekolady, possać landrynkę czy chociażby wziąć kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie. Trzeba pamiętać, że napojów energetyzujących nie powinno się spożywać równocześnie nie tylko z alkoholem, ale też z innymi napojami, zawierającymi kofeinę, np. coca colą.
I jeszcze jedna ważna sprawa. Po energetyzery sięga się dla pobudzenia umysłu, natomiast w przypadku wyczerpania fizycznego wskazane są bardziej napoje izotoniczne. Bo, podczas gdy w tych pierwszych jest dużo kofeiny, w tych drugich kofeiny być nie powinno, natomiast jest dużo mikroelementów, głównie potasu i magnezu. czyli tych, które są wypłukiwane z organizmu podczas wysiłku wraz z potem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 11.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 59)
Jakub Ptak, 24.07.2017 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dochodzę właśnie do takich samych wniosków. Sam nawet ostatnio przepytuję znajomych dlaczego energetyki są szkodliwe i stale tylko słyszę, że "zawierają dużo cukru". Jakby inne produkty jak batoniki, lody czy nawet głupie bułki, których ludzie jedzą po kilka dziennie nie zawierały. Mało tego szkodliwe objawy podane w artykule to nic innego jak objawy przedawkowania kofeiny (tzn. nie do końca. Przedawkować ze skutkiem śmiertelnym jest raczej trudno, ale dla nieprzyzwyczajonego organimzu takie objawy jak agresja, pobudzenie itp. to nic dziwnego). Jednak polecana w artykule kawa wcale tak bardzo się nie różni (no może poza tempem w jakim kofeina osiągnie najwyższe stężenie we krwi. W kawie chyba było to najszybsze, najwolniej z tabletek takich jak "spalacze tłuszczu" ok. 1h.) zwłaszcza, że w Polsce spożywa się ją kilka razy dziennie i często np. do ciasta w formie napoju do deseru. Rzeczywiście hejt na energetyki wydaje się być nieuzasadniony. To tak jakby czepiać się grania na komputerze samemu siedząc cały dzień przed TV. Kiedyś czepiano się jeszcze chyba sztucznych słodzików w energetykach 0kcal, ale chyba i to już zostało pozbawione mocy sprawczej jako, że w badaniach nie wykazano specjalnej szkodliwości ( choć kojarzę, że nie obalono chyba związku z cukrzycą, ale to nie działa tak, że z samych energetyków się ona nam rozwinie. Całościowo dieta musi być raczej kiepska) Ps. Dziwi mnie także atak na hodowlę przemysłową. To raczej sukces gatunku ludzkiego, że możemy wyprodukować coś szybko i niezależnie od warunków otoczenia. A my się tego boimy. Odnoszę się tutaj do wpisu użytkownika "Tomala". Chciałbym też zauważyć, że w alkoholu etylowym nie mówimy o spirytusie tylko o etanolu w nim zawartym. Spirytus to taka wódka, ale o cp ok. 97% etanolu. Wódka, którą pijemy to po prostu bardziej rozcieńczony związek, bo do 40% st. etanolu. A możemy to sprawdzić chociażby kupując butelkę i oddać ją do zbadania. :D No albo zbadać samemu. :) ps2. Prawda jest taka, że to nie przemysł odpowiada za nasze zdrowie, a my sami. Owszem, mnóstwo jest dostępnych produktów, które w powszechnej opinii zostałyby uznane za niezdrowe. Jednakże każda średnio rozgarnięta osoba, która interesuje się dietą i sportem wie, że to nie jest tak czarno-białe. Spokojnie mogę sobie zjeść rano pół paczki słodkich płatków, ale jeżeli trenuję i resztę diety wypełnię bardziej przydatnymi (oczywiście nie czepiając się, aż tak węglowodanów. Komukolwiek uczącemu się do egzaminów kto przetrwał bez czegoś słodkiego z miejsca przybijam piątkę) substancjami to dalej nic mi nie będzie. W tych czasach mamy nawet świetne kalkulatory obliczające w oparciu o cel jaki chcemy osiągnąć dzienne spożycie makroelementów. Nie jest, więc, aż tak źle, a przed technologią nie warto chować się znów do jaskini. :)
 
Tom, 12.06.2017 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DETRON, masz rację. Te wszystkie artykuły negujące energetyki kompletnie nie podają żadnych konkretów, tylko, że są be i tyle. Wystarczy przeczytać skład i stężenie składników. Niacyna, Tauryna, kofeina ( nie więcej, a nawet mniej niż w kawie) no i cukier, którego przecież jest tyle samo co w coli, czy sokach dla dzieci..Jakiś konserwant, który jest prawie w każdym artykule spożywczym. Więc co tu tak szkodzi? Tak naprawdę to nic, może z wyjątkiem cukru, ale to też nie trucizna i cola szkodzi w tym samym stopniu. Po prostu to jakaś nagonka. Jak się mylę to proszę mnie oświecić, ale podając konkrety, a nie że energetyk jest zły bo jest zły. Uważam się za człowieka myślącego, który nie wierzy co ludzie klepią tylko chcę dowodów. Może ktoś mi je w końcu przedstawi?..
 
DETRON, 12.05.2017 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeczytałem ostatnio wiele artykułów NT. energetyków i w większości nic tam nie trzyma się kupy a jedne często przeczą innym. Mam wrażenie ze to jakieś kampanie producentów kawy. Kofeiny jest w energetykach tyle co w filiżance kawy, a nie 10 razy więcej niż dopuszczalna dawka dla dorosłej osoby, niacyny i innych witamin również jest nie za wiele, ponadto w artykułach tych pisano ze albo witamin jest zbyt dużo i szkodzą lub że są syntetyczne i się nie przyswajają. Cukru przeważnie mają mniej niż Kubuś sok dla dzieci. Jak to ktoś napisał, dawka powoduje że coś jest trucizna, i puszka energetyka na pewno nie szkodzi bardziej niż niejeden artykuł na półce ze spożywką w markecie. Woda źródlana w nadmiarze również może zabić.
 
Tomala, 06.05.2017 08.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Romek racja, racja. Ja bym trupią czaszkę nakleił na przetworzonym mięsie, na kurczakach, na serze, na mleku, na słodkich napojach, na ciastkach, na kisielach, na przyprawach, na pomidorach, na ogórkach itd. Zobacz jak długo rosną i dojrzewają pomidory w naturalnym ogródku przydomowym. W sklepie są codziennie świeże. Skąd się biorą te pomidory rosnące w jeden dzień na skalę całego kraju? Skąd się bierze mleko w tak dużych ilościach? Skąd wiadomo że spirytus w alkoholach to prawdziwy spirytus a nie jakaś szczypta kręcącej w głowie chemii?
 
Romek, 16.11.2016 07.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W dzisiejszych czasach wszystko jest szkodliwe Jak tak bardzo chcecie żeby była trupia czaszka na energetyku to i na wódce też niech zrobią bo alkohol też szkodliwy i na napojach sokach i na wszystkim dokoła Takie gadanie ludzi, teraz wszędzie chemia jest
 
eeeyyy, 14.11.2016 21.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszyscy tutaja znaja to cos? nieprawdopodobne
 
anastazja, 25.09.2016 17.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jak chcę się pobudzić to sięgam po kawę, yerba mate albo veroni energy !
 
kremowka, 05.09.2016 12.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie lubie kawy, natomiast polecam zwykla czarna herbate sypana, dobrze pobudza :)
 
Proszę o odpowiedź, 13.08.2016 21.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy chodzi wam o energetyki typu redbull black tiger czy zalicza sie tez takie napoje z przekazem dla sportowców typu oshee powerade 4move
 
Marta, 20.05.2016 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam 32 lata. Kawy nie pije bo mi nie smakuje a dwa wywołuje u mnie mdłości i delirke żołądkowa. Mam prace fizyczna. Jak wypije energetyka o wiele przyjemniej i łatwiej mi pracować. A po pierwszych zmianach jak po południu nie wypije energetyka to śpię do wieczora a potem trudno mi zasnąć. W efekcie rano wstaje niewyspana.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

256

BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze

Czy wiesz, że burak burak naprawdę ma lecznicze właściwości. Zawdzięcza ją betalainom - tym samym...

więcej

239

ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii

Przetwory z aronii zawierają sporo witamin, składników mineralnych i innych prozdrowotnych...

więcej

226

LECZNICZA NALEWKA z jeżyn. Przepisy na jeżynówkę LECZNICZA NALEWKA z jeżyn. Przepisy na jeżynówkę

Nalewka z jeżyn ma wiele właściwości leczniczych. Szczególnie cenią ją osoby, które cierpią na...

więcej

222

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Oczywiście, że nie zachorujesz na cukrzycę, jedząc tylko 2 łyżeczki miodu, czyli około 10 g (około 46 kcal). Przy dopuszczanej ilości, jaką jest 50g (przy kaloryczności diety 2000 kcal). Miód to nie...

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Forum
data

Sierpień 11, 2017

ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie Link do artykułu - http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/zielona-herbata-wlasciwosci-lecznicze-i-przyrzadzanie_33969.html

data

Lipiec 29, 2017

Kolego Aceso. Wg załączonego przez Ciebie artykułu wartość przemysłu dodatków do żywności to 13 MILIARDÓW funtów, a nie bilionów. W amerykańskiej nomenklaturze liczebników używa się tzw. krótkiej skali, w której słowo bilion oznacza 10^9 (tysiąc milionów), natomiast w Polsce,...

data

Lipiec 28, 2017

magnez ma jakieś właściwości uspokajające, choć na mnie sam on jakoś nie działał, jak mam ciężki dzień to biorę nervomix z melisą i magnezem, czuję się spokojniejsza, łatwieej mi się skupić w pracy. ostatnio mi pomógł jak miałam spięcie z szefem i mocno mnie to wyprowadziło z równowagi,...

data

Lipiec 28, 2017

2 razy dziennie popijam colon c, pomógł mi przy zaparciach i stosuję go regularnie bo widzę że super działa na jelita, a one są centrum naze odporności i zdrowia. Babka jajowata jest spoko :)

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.