Mięso z kaczki - wartości odżywcze i zastosowanie

Autor: Aleksandra Żyłowska, dietetyk

Mięso z kaczki nie należy do mięs dietetycznych ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Mimo że zawiera dużo zdrowych kwasów tłuszczowych, w kuchni powinno być wykorzystywane okazjonalnie jako urozmaicenie codziennych dań.

Drób bardzo często gości na polskim stole. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie mięsem z kaczki, jednak jego spożycie w Polsce nadal należy do najniższych w Europie. Dawniej kaczki były nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu. Obecnie potrawy z kaczki ponownie stają się modne, głównie za sprawą restauratorów, którzy podają ją na rozmaite sposoby. Kaczka jest dużo tłustszym mięsem niż indyk i kurczak, uchodzi jednak za bezpieczniejszą i bardziej szlachetną niż produkowany przemysłowo kurczak.

Wartości odżywcze mięsa z kaczki

Mięso z kaczki jest dużo bardziej kaloryczne niż kurczak czy indyk. 100 g tuszki z kaczki dostarcza 240 kcal. Najchudsza jest pierś z kaczki. 100 g tego mięsa pozbawionego skóry to 140 kcal, a ze skórą 202 kcal. Dla porównania 100 g piersi z indyka bez skóry to 84 kcal, a piersi z kurczaka – 99 kcal. Mięso z kaczki charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka. W 100 g piersi bez skóry znajduje się 28 g białka, a w 100 g piersi ze skórą – 25 g. Z tego względu można by je uznać za dietetyczne i lekkostrawne. Jednak dużej ilości białka towarzyszy także wysoka koncentracja tłuszczu, która czyni mięso z kaczki bardziej ciężkostrawnym. Ilość tłuszczu w całej kaczce ze skórą sięga nawet 30%. W piersi ze skórą jest 11 g tłuszczu w 100 g, a w piersi bez skóry – 2,5 g.


Mięso z kaczki Mięso wieprzowe
Cholesterol w 100 g 76 mg 65 mg
Nasycone kwasy tłuszczowe w 100 g 7,39 g 7,98 g
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe w 100 g 15,1 g 11,5 g
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w 100 g 4,12 g 1,5 g

Problem

Problem

Czy tłuszcz z kaczki obniża cholesterol?

To działanie nie jest potwierdzone badaniami. Co prawda profil kwasów tłuszczowych jest korzystniejszy niż w innych mięsach czerwonych i charakteryzuje się większą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnych dla zdrowia, jednak ilość tłuszczu w mięsie z kaczki jest zbyt duża, aby mogło ono uchodzić za dietetyczne. Mięso z kaczki oczywiście może być smacznym urozmaiceniem domowych obiadów, jednak powinno być spożywane okazjonalnie, podobnie jak wieprzowina.

W mięsie kaczym znajduje się sporo witamin z grupy B, witamina A, a także potas, fosfor, żelazo i magnez.

Warto wiedzieć

Ważne

Zawartość witamin i składników mineralnych w 100 g mięsa z kaczki

Witamina B1 - 0,177 mg
Witamina B2 - 0,226 mg
Witamina B6 - 0,1 mg
Witamina PP - 3,45 mg
Witamina A - 24 µg
Witamina E - 0,2 mg
Sód - 66 mg
Potas - 242 mg 
Fosfor - 149 mg
Magnez - 14 mg
Żelazo - 2,1 mg
Cynk - 1,42 mg
Wapń 8 mg
Miedź 0,14 mg
Mangan 0,03 mg

Produkcja i spożycie mięsa z kaczki

Mięso z kaczki staje się coraz bardziej popularne. Jego produkcja od kilku lat systematycznie wzrasta nawet o 50% rocznie. W 2014 roku zaobserwowano wzrost o 47% i wyprodukowano 25 tys. ton mięsa z kaczki. Jednak duża część produkcji przeznaczana jest na eksport. Do innych krajów sprzedajemy ok. 40% rodzimej produkcji kaczki, a głównymi jej odbiorcami są Niemcy, Litwa i Szwecja. Według grupy Drosed – producenta drobiu – w Polsce spożycie kaczki rośnie o 10-15% rocznie, a statystycznie zjadamy niecałe 200 g mięsa z kaczki na osobę rocznie. Dla porównania kurczaka jemy ok. 22 kg w ciągu roku. Mięso z kaczki stanowi jedynie 1% rynku drobiu w Polsce. Mimo różnych zabiegów promocyjnych i kampanii poszerzających świadomość konsumentów nadal dużo chętniej wybieramy kurczaka lub indyka, które są tańsze i łatwiejsze w przygotowaniu. Po kaczkę sięgamy raczej na specjalne okazje i uroczystości, głównie ze względu na cenę.

Najbardziej popularne i najłatwiej dostępne w Polsce są kaczki Pekin. To typ kaczki gospodarskiej, wyrośniętej i dobrze umięśnionej. Ptaki te mogą być hodowane w systemie intensywnym lub ekstensywnym. W chowie intensywnym zwierzęta przebywają w budynkach zamkniętych w określonych warunkach temperaturowych, przy kontrolowanym oświetleniu i znormalizowanej paszy. Kaczki hoduje się 8-9 tygodni do masy ciała 3,4-3,7 kg, a kaczory 11-12 tygodni do masy 3,8-4 kg. Chów ekstensywny umożliwia ptakom dostęp do wolnego wybiegu, dzięki czemu mają więcej ruchu. Mięso takich kaczek jest nieco twardsze i mniej delikatne, ale wiele osób uważa je za smaczniejsze. W sklepach można kupić również mięso z kaczki Barbarie, nazywanej też piżmową. Są to ptaki hodowane w systemie przyzagrodowym w kameralnych fermach na czystych terenach, np. na Podlasiu. Z hodowcami podpisuje się umowy kontraktacyjne, które zapewniają wysoką jakość i odpowiednie standardy chowu kaczek.

Mięso z kaczki Barbarie uchodzi za bardziej smakowite ze względu na dzikie pochodzenie gatunku oraz dużo większą ruchliwość ptaków związaną z chowem w swobodnych warunkach. Kaczki Barbarie wykazują większą zawartość mięśni, cieńszą podskórną tkankę tłuszczową, więcej barwników mięśniowych i składników mineralnych zawartych w mięsie w porównaniu z kaczką Pekin. Dorosłe samice hoduje się 8 tygodni i ważą przeciętnie 2,4 kg, natomiast samce – 12 tygodni i ważą ok. 4,5 kg.

Mięso z kaczki - zastosowanie w kuchni

W Polsce hodowla kaczek upowszechniła się w XI-XIII wieku. Wcześniej na stoły trafiało ptactwo dzikie. Przygotowywano z nich buliony, podawano pieczone i nadziewane, a krew i podroby wykorzystywano do czerniny. Najbardziej znaną potrawą z kaczki jest kaczka pieczona w jabłkach – symbol tradycyjnej polskiej kuchni. Dawniej obowiązkowym elementem odświętnego obiadu była także kaczka pieczona z majerankiem. W 2006 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi wpisało „Kaczkę po pomorsku” – faszerowaną mięsem wieprzowym – na listę produktów tradycyjnych. To kaszubska potrawa, która pojawia się na świątecznych stołach jako danie obiadowe i na zimno jako przekąska. Obecnie wracamy do dawnych przepisów polskiej kuchni, ale też chętnie próbujemy nowości, jak np. carpaccio z piersi kaczki lub sałatki z dodatkiem mięsa z piersi przygotowanego na różowo. Popularność potraw z kaczki rośnie również za sprawą większej dostępności do kuchni chińskiej, w której mięso to odgrywa bardzo ważną rolę. Potrawy takie jak kaczka po pekińsku, czy kaczka w pięciu smakach są znane na całym świecie.

Kaczka uchodzi za najszlachetniejszy rodzaj drobiu. Dobrze przygotowane mięso jest kruche i soczyste. Charakteryzuje się też dużo bardziej wyrazistym smakiem niż kurczak i indyk. Za najsmaczniejsze uznaje się młode kaczki o wadze 1,5-2 kg. Kaczki świetnie nadają się do pieczenia i faszerowania. Ptaka w całości najlepiej piec w temperaturze 160-170°C przez 45 minut na każdy kilogram tuszki. Przez pierwszą godzinę nie powinno się otwierać piekarnika, a podczas całego procesu pieczenia robić to jak najrzadziej, aby nie wysuszyć powietrza w piekarniku. Mięsa nie powinno się też nakłuwać, aby nie straciło soków i nie stało się suche. Jak zatem sprawdzić, czy jest już gotowe? Należy złapać za skrzydełko. Jeśli jest luźne i lekko się porusza, kaczka jest upieczona. Do pieczenia warto ułożyć kaczkę w brytfannie na warzywach lub jabłkach i na początku obficie podlać wodą. Zapobiegnie to przypaleniu mięsa na początku pieczenia. Nie ma konieczności dodawania tłuszczu, ponieważ z tuszki wytopi się go dużo. Faszerowaną kaczkę należy piec 20-30 minut dłużej. Kaczkę przed pieczeniem najlepiej jest zamarynować przez 24 godziny z użyciem majeranku, czosnku, jałowca lub rozmarynu, a także czerwonego wina.

Planując rodzinny obiad, trzeba wiedzieć, że kaczka nie jest zbyt wydajna. Z ptaka o wadze ok. 1,5 kg uzyskamy dwie spore porcje.

Piersi z kaczki również są bardzo smaczne. Świetnie nadają się do krótkiego smażenia na różowo, pozostają bardzo soczyste. Należy ją smażyć na średnim ogniu najpierw od strony skóry przez 4 minuty, odwrócić i smażyć przez 2 minuty. Do kaczki idealnie pasują tradycyjne dodatki, jak zasmażana kapusta, a także wszelkie sosy owocowe, np. z malin, porzeczek lub rabarbaru. Proponuje się do niej wino czerwone wytrawne lub półwytrawne. Kaczkę można przygotować na wiele rozmaitych sposobów. Na wytrawnie i ze słodkimi dodatkami, prosto i szybko, jak i bardziej wyszukanie – dla doświadczonych w kuchni.

Obecnie kaczkę można kupić w dużych marketach i dyskontach. W wielu jest w stałej ofercie, zawsze też można ją kupić w okresie przedświątecznym. Najczęściej „upolujemy” kaczkę w całości. Czasem dostępne są osobno piersi lub podudzia. Mięso z kaczki można kupić chłodzone lub mrożone. Mrożenie nie obniża jakości mięsa, jednak trzeba je rozmrozić prawidłowo i nie zamrażać ponownie. Zamrożoną tuszkę należy pozostawić w lodówce na cały dzień, aby rozmrażała się powoli. Jak sprawdzić czy kaczka jest młoda i świeża? Ważna jest elastyczność mięsa. Po naciśnięciu palcem powinno się zginać i po chwili wrócić do poprzedniego kształtu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 02.11.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze

Czy wiesz, że burak burak naprawdę ma lecznicze właściwości. Zawdzięcza ją betalainom - tym samym...

więcej

145

Czy BÓB jest zdrowy? Właściwości odżywcze i lecznicze bobu Czy BÓB jest zdrowy? Właściwości odżywcze i lecznicze bobu

Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe, ma wiele wartości odżywczych. Przede wszystkim ma dużą...

więcej

142

ARBUZ - właściwości odżywcze. Arbuz wzmaga potencję i wspomaga pracę serca ARBUZ - właściwości odżywcze. Arbuz wzmaga potencję i wspomaga pracę serca

Arbuz w 92 procentach składa się z wody i zawiera niewielką ilość witamin i składników mineralnych....

więcej

129

CZARNE PORZECZKI - właściwości zdrowotne CZARNE PORZECZKI - właściwości zdrowotne

Czarne porzeczki posiadają szczególne właściwości zdrowotne. 100 g czarnych porzeczek pokrywa...

więcej

121

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Po zabiegu kolonoskopii 2-3 doby odżywiasz się lekkostrawnie. Co zjesz, zależy to od twojego samopoczucia i sprawności przewodu pokarmowego po zabiegu. Białe pieczywo - lekko podsuszane, zupy kremy,...

Forum
data

Lipiec 17, 2017

Takie paluszki rybne, to jednak niezbyt sa zdrowe :D Dużo lepiej sobie iść na naprawdę dobre ryby gdzieś. Ja na przykład uwielbiam te z restauracji Salto :)

data

Lipiec 17, 2017

Oj taki fast food to nie za bardzo :/ Ja jednak wolę chodzić do restauracji na jakieś dobre jedzonko :) Na przykład uwielbiam Salto na wilczej, tam mają pyszne owoce morza :)

data

Lipiec 10, 2017

Za tydzień szczerbaci polscy chłopi będą pryskać rzepak glifosatem. za dwa tygodnie wjadą kombajnami i nasiona rzepaku powiozą do skupu. Rzepak jest rośliną, która bez chemii nie chce dać wysokich plonów. Do zaprawiania nasion używa się trucizny pierwszej klasy toksyczności. Rzepak ma tą...

data

Lipiec 06, 2017

,,Naturalne izotoniki z powodzeniem zastąpią dostępne w sklepach i pełne sztucznych składników produkty o podobnym działaniu. Woda kokosowa, klonowa czy karczochowa zawierają potrzebne sportowcom minerały, a przy tym są niskokaloryczne oraz pozbawione aromatów i barwników. Poznaj...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.