Mięso z kaczki - wartości odżywcze i zastosowanie

Autor: Aleksandra Żyłowska, dietetyk

Mięso z kaczki nie należy do mięs dietetycznych ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Mimo że zawiera dużo zdrowych kwasów tłuszczowych, w kuchni powinno być wykorzystywane okazjonalnie jako urozmaicenie codziennych dań.

Drób bardzo często gości na polskim stole. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie mięsem z kaczki, jednak jego spożycie w Polsce nadal należy do najniższych w Europie. Dawniej kaczki były nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu. Obecnie potrawy z kaczki ponownie stają się modne, głównie za sprawą restauratorów, którzy podają ją na rozmaite sposoby. Kaczka jest dużo tłustszym mięsem niż indyk i kurczak, uchodzi jednak za bezpieczniejszą i bardziej szlachetną niż produkowany przemysłowo kurczak.

Wartości odżywcze mięsa z kaczki

Mięso z kaczki jest dużo bardziej kaloryczne niż kurczak czy indyk. 100 g tuszki z kaczki dostarcza 240 kcal. Najchudsza jest pierś z kaczki. 100 g tego mięsa pozbawionego skóry to 140 kcal, a ze skórą 202 kcal. Dla porównania 100 g piersi z indyka bez skóry to 84 kcal, a piersi z kurczaka – 99 kcal. Mięso z kaczki charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka. W 100 g piersi bez skóry znajduje się 28 g białka, a w 100 g piersi ze skórą – 25 g. Z tego względu można by je uznać za dietetyczne i lekkostrawne. Jednak dużej ilości białka towarzyszy także wysoka koncentracja tłuszczu, która czyni mięso z kaczki bardziej ciężkostrawnym. Ilość tłuszczu w całej kaczce ze skórą sięga nawet 30%. W piersi ze skórą jest 11 g tłuszczu w 100 g, a w piersi bez skóry – 2,5 g.


Mięso z kaczki Mięso wieprzowe
Cholesterol w 100 g 76 mg 65 mg
Nasycone kwasy tłuszczowe w 100 g 7,39 g 7,98 g
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe w 100 g 15,1 g 11,5 g
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w 100 g 4,12 g 1,5 g

Problem

Problem

Czy tłuszcz z kaczki obniża cholesterol?

To działanie nie jest potwierdzone badaniami. Co prawda profil kwasów tłuszczowych jest korzystniejszy niż w innych mięsach czerwonych i charakteryzuje się większą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnych dla zdrowia, jednak ilość tłuszczu w mięsie z kaczki jest zbyt duża, aby mogło ono uchodzić za dietetyczne. Mięso z kaczki oczywiście może być smacznym urozmaiceniem domowych obiadów, jednak powinno być spożywane okazjonalnie, podobnie jak wieprzowina.

W mięsie kaczym znajduje się sporo witamin z grupy B, witamina A, a także potas, fosfor, żelazo i magnez.

Warto wiedzieć

Ważne

Zawartość witamin i składników mineralnych w 100 g mięsa z kaczki

Witamina B1 - 0,177 mg
Witamina B2 - 0,226 mg
Witamina B6 - 0,1 mg
Witamina PP - 3,45 mg
Witamina A - 24 µg
Witamina E - 0,2 mg
Sód - 66 mg
Potas - 242 mg 
Fosfor - 149 mg
Magnez - 14 mg
Żelazo - 2,1 mg
Cynk - 1,42 mg
Wapń 8 mg
Miedź 0,14 mg
Mangan 0,03 mg

Produkcja i spożycie mięsa z kaczki

Mięso z kaczki staje się coraz bardziej popularne. Jego produkcja od kilku lat systematycznie wzrasta nawet o 50% rocznie. W 2014 roku zaobserwowano wzrost o 47% i wyprodukowano 25 tys. ton mięsa z kaczki. Jednak duża część produkcji przeznaczana jest na eksport. Do innych krajów sprzedajemy ok. 40% rodzimej produkcji kaczki, a głównymi jej odbiorcami są Niemcy, Litwa i Szwecja. Według grupy Drosed – producenta drobiu – w Polsce spożycie kaczki rośnie o 10-15% rocznie, a statystycznie zjadamy niecałe 200 g mięsa z kaczki na osobę rocznie. Dla porównania kurczaka jemy ok. 22 kg w ciągu roku. Mięso z kaczki stanowi jedynie 1% rynku drobiu w Polsce. Mimo różnych zabiegów promocyjnych i kampanii poszerzających świadomość konsumentów nadal dużo chętniej wybieramy kurczaka lub indyka, które są tańsze i łatwiejsze w przygotowaniu. Po kaczkę sięgamy raczej na specjalne okazje i uroczystości, głównie ze względu na cenę.

Najbardziej popularne i najłatwiej dostępne w Polsce są kaczki Pekin. To typ kaczki gospodarskiej, wyrośniętej i dobrze umięśnionej. Ptaki te mogą być hodowane w systemie intensywnym lub ekstensywnym. W chowie intensywnym zwierzęta przebywają w budynkach zamkniętych w określonych warunkach temperaturowych, przy kontrolowanym oświetleniu i znormalizowanej paszy. Kaczki hoduje się 8-9 tygodni do masy ciała 3,4-3,7 kg, a kaczory 11-12 tygodni do masy 3,8-4 kg. Chów ekstensywny umożliwia ptakom dostęp do wolnego wybiegu, dzięki czemu mają więcej ruchu. Mięso takich kaczek jest nieco twardsze i mniej delikatne, ale wiele osób uważa je za smaczniejsze. W sklepach można kupić również mięso z kaczki Barbarie, nazywanej też piżmową. Są to ptaki hodowane w systemie przyzagrodowym w kameralnych fermach na czystych terenach, np. na Podlasiu. Z hodowcami podpisuje się umowy kontraktacyjne, które zapewniają wysoką jakość i odpowiednie standardy chowu kaczek.

Mięso z kaczki Barbarie uchodzi za bardziej smakowite ze względu na dzikie pochodzenie gatunku oraz dużo większą ruchliwość ptaków związaną z chowem w swobodnych warunkach. Kaczki Barbarie wykazują większą zawartość mięśni, cieńszą podskórną tkankę tłuszczową, więcej barwników mięśniowych i składników mineralnych zawartych w mięsie w porównaniu z kaczką Pekin. Dorosłe samice hoduje się 8 tygodni i ważą przeciętnie 2,4 kg, natomiast samce – 12 tygodni i ważą ok. 4,5 kg.

Mięso z kaczki - zastosowanie w kuchni

W Polsce hodowla kaczek upowszechniła się w XI-XIII wieku. Wcześniej na stoły trafiało ptactwo dzikie. Przygotowywano z nich buliony, podawano pieczone i nadziewane, a krew i podroby wykorzystywano do czerniny. Najbardziej znaną potrawą z kaczki jest kaczka pieczona w jabłkach – symbol tradycyjnej polskiej kuchni. Dawniej obowiązkowym elementem odświętnego obiadu była także kaczka pieczona z majerankiem. W 2006 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi wpisało „Kaczkę po pomorsku” – faszerowaną mięsem wieprzowym – na listę produktów tradycyjnych. To kaszubska potrawa, która pojawia się na świątecznych stołach jako danie obiadowe i na zimno jako przekąska. Obecnie wracamy do dawnych przepisów polskiej kuchni, ale też chętnie próbujemy nowości, jak np. carpaccio z piersi kaczki lub sałatki z dodatkiem mięsa z piersi przygotowanego na różowo. Popularność potraw z kaczki rośnie również za sprawą większej dostępności do kuchni chińskiej, w której mięso to odgrywa bardzo ważną rolę. Potrawy takie jak kaczka po pekińsku, czy kaczka w pięciu smakach są znane na całym świecie.

Kaczka uchodzi za najszlachetniejszy rodzaj drobiu. Dobrze przygotowane mięso jest kruche i soczyste. Charakteryzuje się też dużo bardziej wyrazistym smakiem niż kurczak i indyk. Za najsmaczniejsze uznaje się młode kaczki o wadze 1,5-2 kg. Kaczki świetnie nadają się do pieczenia i faszerowania. Ptaka w całości najlepiej piec w temperaturze 160-170°C przez 45 minut na każdy kilogram tuszki. Przez pierwszą godzinę nie powinno się otwierać piekarnika, a podczas całego procesu pieczenia robić to jak najrzadziej, aby nie wysuszyć powietrza w piekarniku. Mięsa nie powinno się też nakłuwać, aby nie straciło soków i nie stało się suche. Jak zatem sprawdzić, czy jest już gotowe? Należy złapać za skrzydełko. Jeśli jest luźne i lekko się porusza, kaczka jest upieczona. Do pieczenia warto ułożyć kaczkę w brytfannie na warzywach lub jabłkach i na początku obficie podlać wodą. Zapobiegnie to przypaleniu mięsa na początku pieczenia. Nie ma konieczności dodawania tłuszczu, ponieważ z tuszki wytopi się go dużo. Faszerowaną kaczkę należy piec 20-30 minut dłużej. Kaczkę przed pieczeniem najlepiej jest zamarynować przez 24 godziny z użyciem majeranku, czosnku, jałowca lub rozmarynu, a także czerwonego wina.

Planując rodzinny obiad, trzeba wiedzieć, że kaczka nie jest zbyt wydajna. Z ptaka o wadze ok. 1,5 kg uzyskamy dwie spore porcje.

Piersi z kaczki również są bardzo smaczne. Świetnie nadają się do krótkiego smażenia na różowo, pozostają bardzo soczyste. Należy ją smażyć na średnim ogniu najpierw od strony skóry przez 4 minuty, odwrócić i smażyć przez 2 minuty. Do kaczki idealnie pasują tradycyjne dodatki, jak zasmażana kapusta, a także wszelkie sosy owocowe, np. z malin, porzeczek lub rabarbaru. Proponuje się do niej wino czerwone wytrawne lub półwytrawne. Kaczkę można przygotować na wiele rozmaitych sposobów. Na wytrawnie i ze słodkimi dodatkami, prosto i szybko, jak i bardziej wyszukanie – dla doświadczonych w kuchni.

Obecnie kaczkę można kupić w dużych marketach i dyskontach. W wielu jest w stałej ofercie, zawsze też można ją kupić w okresie przedświątecznym. Najczęściej „upolujemy” kaczkę w całości. Czasem dostępne są osobno piersi lub podudzia. Mięso z kaczki można kupić chłodzone lub mrożone. Mrożenie nie obniża jakości mięsa, jednak trzeba je rozmrozić prawidłowo i nie zamrażać ponownie. Zamrożoną tuszkę należy pozostawić w lodówce na cały dzień, aby rozmrażała się powoli. Jak sprawdzić czy kaczka jest młoda i świeża? Ważna jest elastyczność mięsa. Po naciśnięciu palcem powinno się zginać i po chwili wrócić do poprzedniego kształtu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 02.11.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

266

BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze

Czy wiesz, że burak burak naprawdę ma lecznicze właściwości. Zawdzięcza ją betalainom - tym samym...

więcej

259

ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii

Przetwory z aronii zawierają sporo witamin, składników mineralnych i innych prozdrowotnych...

więcej

244

LECZNICZA NALEWKA z jeżyn. Przepisy na jeżynówkę LECZNICZA NALEWKA z jeżyn. Przepisy na jeżynówkę

Nalewka z jeżyn ma wiele właściwości leczniczych. Szczególnie cenią ją osoby, które cierpią na...

więcej

243

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Zakłopotana Zwiększenie kaloryczności diety do 1600 kcal, czyli o 400 kcal i aktywności fizycznej będzie dalej konsekwentnie obniżało tempo twojego metabolizmu. Do 28 roku życia wzmacniasz kości,...

Forum
data

Sierpień 11, 2017

ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie Link do artykułu - http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/zielona-herbata-wlasciwosci-lecznicze-i-przyrzadzanie_33969.html

data

Lipiec 29, 2017

Kolego Aceso. Wg załączonego przez Ciebie artykułu wartość przemysłu dodatków do żywności to 13 MILIARDÓW funtów, a nie bilionów. W amerykańskiej nomenklaturze liczebników używa się tzw. krótkiej skali, w której słowo bilion oznacza 10^9 (tysiąc milionów), natomiast w Polsce,...

data

Lipiec 28, 2017

magnez ma jakieś właściwości uspokajające, choć na mnie sam on jakoś nie działał, jak mam ciężki dzień to biorę nervomix z melisą i magnezem, czuję się spokojniejsza, łatwieej mi się skupić w pracy. ostatnio mi pomógł jak miałam spięcie z szefem i mocno mnie to wyprowadziło z równowagi,...

data

Lipiec 28, 2017

2 razy dziennie popijam colon c, pomógł mi przy zaparciach i stosuję go regularnie bo widzę że super działa na jelita, a one są centrum naze odporności i zdrowia. Babka jajowata jest spoko :)

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.